Apie socialdemokratų neištesėtus pažadus, Remigijų Žemaitaitį valdančiojoje koalicijoje, praeities skandalus, patarimus Monikai Navickienei bei ateities vizijas – interviu su B. Vėsaite.
Grįžote į parlamentą po 8 metų pertraukos. Aišku, dirbote Seimo narės Orintos Leiputės patarėja, tai turbūt nebuvote visiškai atitrūkusi nuo politikos, tačiau ar sugrįžus į Seimą pastebite kokių nors pokyčių?
Jaučiuosi kaip namuose, nelabai kas pasikeitė, tik aplinkybės. O nuo aktualijų tikrai nebuvau atitrūkusi. Aišku, dabar daug nerimo dėl geopolitinės padėties, bet džiaugiuosi, kad Lietuva sklandžiai eina pažangos keliu. Be abejo, žmonės turi daug lūkesčių naujajai valdžiai.
Kalbant apie naują valdžią ir lūkesčius – įvyko du protestai dėl to, kad „Nemuno aušra“ su partijos lyderiu Remigijumi Žemaitaičiu priešakyje šiuo metu yra valdančiojoje koalicijoje. Kaip jūs apskritai vertinate valdančiosios koalicijos sudėtį?
Žinote, aš Žemaitaitį pažįstu nuo labai seniai, labai seniai. Na, man atrodo, kad jis tiesiog prarado galimybę atsiprašyti už savo neapgalvotus žodžius ir pamiršo, jog rinkiminė kampanija jau baigėsi.
O šiaip – normalus žmogus. Juo labiau, kad jo partijoje yra tokie Seimo nariai, kuriuos aš seniai pažįstu ir kuriais aš pasitikiu. Jie tikrai nėra antisemitai ar homofobai.
Bet žmonės protestuoja, dalis gyventojų netgi labai pasipiktinusi.
Man atrodo, opozicija konservatorių partija labai gerai įvaldė įvairias protestų formas. Aš labai gerai atsimenu, kai jie protestavo prieš mano personą, kai buvau ministre. Jie profesionalai šioje srityje ir, manau, kad jie prisidėjo prie šių protestų organizavimo.
Kaip manote, be naujai paskirto premjero Gintauto Palucko, R. Žemaitaitis turėtų išeiti pasikalbėti, pabandyti palaikyti dialogą su protestuotojais? Vis dėlto, protestas yra prieš jo buvimą valdančiojoje koalicijoje.
Žinote, kai jis išeina ir prasižioja, tai tada negali užsičiaupti. Geriau neitų. Aš jam ir sakiau: „Na, Remigijau, biškelį patylėk, išgerk kokių valerijonų, rinkimų kampanija jau baigėsi“.
Kalbant apie socialdemokratų rinkiminę kampaniją, lyderė Vilija Blinkevičiūtė prieš rinkimus tvirtino, kad tikrai bus premjere. Staiga laimėjus rinkimus jos retorika pasikeitė. Po to socialdemokratai neištesėjo pažado, kad su „Nemuno aušra“ koalicijos nesudarys. Kaip jūs vertinate šių pažadų nesilaikymą?
Lietuvai šiuo metu geresnis premjeras yra Paluckas, nes jis energingas, dinamiškas, charizmatiškas. Amžius irgi nemažą vaidmenį vaidina, nes premjero darbas yra velniškai sunkus, velniškai atsakingas. Reikia greitos reakcijos, suderinti visų interesus.
Aš manyčiau, kad šioje pozicijoje Paluckas yra geriau ir Vilija tai matydama padarė išvadas.
Bet galų gale – tai vertinate kaip rinkėjų išdavystę ar ne?
Gal kažkuria prasme taip. Rinkėjų lūkesčiai buvo kitokie.
Dėl „Nemuno aušros“ – žinodama konkrečius žmones, kurie čia atėjo, manau, kad per daug juodinama ši koalicija. Manau, kad mes, socialdemokratai, turime daugumą ir tikrai neleisime nukrypti nuo mūsų kairiojo kurso.
Turbūt pati puikiai suprantate, ką reiškia būti skandalų epicentre. Buvote atleista iš Ūkio ministrės pareigų 2013 m., nes privačios bendrovės „Arvi“ užsakytu lėktuvu skridote į Kazachstaną. Tuo metu buvo kalbama, kad dėl interesų konflikto, vykstant deryboms tarp Ūkio ministerijos ir bendrovės, tai prieštarauja Vyriausybės nario moralės ir elgesio principams. Galiausiai buvote atleista iš Ūkio ministrės pareigų. Šis skandalas buvo prisimintas buvusios socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės skandalo kontekste, kai ši privačiu lėktuvu su skandalingu verslininku Vilhelmu Germanu skrido į Dubajų. Kaip manote, galima sulyginti šiuos atvejus?
Tai nesulyginami dalykai. Aš skridau į komandiruotę, ministerija buvo nupirkusi bilietą į šį lėktuvą. Tas lėktuvėlis, Dieve, toks varganas. Navickienė kitomis sąlygomis turbūt skrido ir tikrai ne į komandiruotę.
Aš dar sykį kartoju – konservatoriai puikiai įvaldę įvairias protestų formas ir taip jau išėjo.
Pati gal kitą kartą taip nedaryčiau, bet atsimenu, jei būčiau skridusi oficialiomis avialinijomis į Kazachstaną, tai aš būčiau turėjusi laukti, praleisti daug laiko oro uoste. Ministro darbas yra labai įtemptas ir šiaip jau esame pavargę. Tai tikrai nesulyginami dalykai.
Jūs po skandalų vis dėlto grįžote į politiką, buvote išrinkta, tai galbūt kažką galėtumėte patarti ir M. Navickienei?
Patarčiau jai atvėsti, kaip sako prezidentas, tokius dalykus žmonės labai greitai užmiršta. Tik žiniasklaida primena.
O šiaip – ji kaip ministrė buvo puiki. Man jos labai gaila žmogiškai. Tikrai gerai dirbo, atliepė žmonių lūkesčius, gaila tiesiog.
Nepaisant jūsų paskraidymų lėktuvais, jūsų įrašai socialiniuose tinkluose ne kartą buvo aptarinėjami ir išjuokiami. Taip pat susipainiojote, ar dirbate Energetikos, ar Ūkio ministerijoje. Kaip dabar, ar pagalvojate apie tai, kad būsite vėl labiau stebima?
Šiuo metu nesu žymi pareigūnė, esu tik Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotoja. Žinote, kai iškyli virš visų, tai ir per galvą gauni, čia tokia auksinė taisyklė.
Kadangi esu tokio amžiaus, tai galiu būti savimi, turiu tokią prabangą.
Tai feisbuke jūsų įvairius pasisakymus dažnai pamatysime?
Manau, kad taip.
Kokius pagrindinius prioritetus arba koalicijos uždavinius išskirtumėte šioje Seimo kadencijoje?
Pensininkų pensijos, pati jau esu tokio amžiaus, tai žinau, kad žmonės vargsta. Ypač tie, kurie nesusirinko stažo. Šių žmonių labiausiai gaila, tarp jų yra tokių, kurie labai sąžiningai dirbo valstybei: ir mokytojai, ir gydytojai. Mes turėtume nepamiršti jų.
Taip pat žudo eilės pas gydytojus. Pati laukiau turbūt 7 mėnesius, kad patekčiau pas specialistus.
Aišku, ir žmogaus teisių dalykai svarbūs: turėtų būti priimtas reprodukcinės sveikatos įstatymas, kuriame galėtų būti įteisintas ir dirbtinis apvaisinimas, ir savanoriška sterilizacija. Taip pat lytinis švietimas svarbus.
Aš esu ir už partnerystę. Civilinės sąjungos įstatymui – taip, Stambulo konvencijai – taip, moterų kvotai listinguojamų įmonių valdybose – taip. Aš manyčiau, kad būtų negarbė, jei šių dalykų nepriimtume.
Tvirtinama, kad dabartinėje valdžioje sunkiai įmanoma, kad būtų priimtas partnerystės įstatymas.
Konservatoriai yra už, liberalai yra už, socialdemokratų vertybėse taip pat šie klausimai yra svarbūs. Mes neturime lįsti savo politiškomis nosimis į žmonių lovos reikalus.
Jeigu ne visi socialdemokratai yra už tai, tai nežinau, ar jie tikrai pasirinko tą partiją.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!