Klubas „Pinigų srautas“ organizavo vertybinių popierių rinkos profesionalų ir investicinių fondų valdytojų dalyvių diskusiją apie padėtį vertybinių popierių rinkoje.
Finansų rinkose susiklosčiusi padėtis Lietuvos investuotojus verčia gerokai pasukti galvą. Atrodo, kad pagrindiniai pastarųjų metų greito pelno šaltiniai – nekilnojamasis turtas ir akcijų rinkos – išsikvėpė. O infliacija lyg tyčia pinigų vertę ryja itin sparčiai.
Klubo „Pinigų srautas“ organizuotoje diskusijoje vertybinių popierių rinkos profesionalai greito rinkų atsigavimo neprognozavo, tačiau užtikrino, kad net ir investavimo sunkmečiu yra galimybių uždirbti.
Anot investicijų valdymo UAB „Prudentis“ generalinio direktoriaus Audriaus Balaišio, investuojantiesiems Lietuvoje sunkusis periodas gali užtrukti iki kitų metų vidurio. Bendrovėms teks įveikti brangstančios darbo jėgos, žaliavų ir energetinių išteklių iššūkius. Dėl didėjančių kainų sunkumų gali turėti į vidaus vartojimą orientuotos bendrovės, bankai – jų pelnas nebedidės taip sparčiai kaip iki šiol.
Kelias negandoms įveikti
„Tačiau net ir sunkiausiu laikotarpiu bus bendrovių ir sektorių, kurių šie sunkumai nepaveiks“, - nurodo A. Balaišis.
Kaip tiesiausią kelią rinkų negandoms įveikti specialistai nurodo žaliavų gavybos ir perdirbimo bendroves. Joms dabartinis žaliavų kainų bumas - tik į naudą. Būtent į žaliavų ir energetinių išteklių sektorių suplūdo iš sąstingio apimtų kredito ir akcijų rinkų pasitraukę „karšti“ spekuliaciniai pinigai.
Ryškiausias pasikeitusių investicinių srautų rezultatas – kone kasdien naujus rekordus siekiančios naftos kainos. Šią tendenciją, pasak specialistų, dar labiau sustiprina tai, kad žaliavų rinkos per alternatyvių investicijų bei biržose prekiaujamus fondus nesunkiai pasiekiamos daugeliui investuotojų. Žaliavų kainų nesustabdo net ir niūrios didžiausios pasaulio ekonomikos JAV perspektyvos.
„Investuotojai pasiskirstė į dvi stovyklas – vieni teigia, kad pasaulio ekonomikos garvežio vaidmenį perima besivystančios šalys. Kiti tvirtina, kad globalioje pasaulio ekonomikoje visos šalys susijusios, todėl JAV ūkio bėdos turės įtakos ir kitoms rinkoms“, - sako investicijų bendrovės „Aurora Holding“ direktorius Donatas Frejus.
Tačiau jis pripažįsta, kad nors JAV padėtis makroekonominiu požiūriu nepavydėtina, jos akcijų rinka stebina paradoksais. Kovą pasiekusios žemumas JAV akcijų kainos vėl grįžo į sausį buvusį lygį.
A. Balaišio tvirtinimu, apie krizės JAV pabaigą bus galima kalbėti tuomet, kai sustos mažėjusios JAV nekilnojamojo turto kainos.
„Būstas yra pagrindinis šeimos turtas, ir kai jo vertė mažėja, žmonės neskuba į parduotuves pirkti“, - apie investuotojams reikšmingas amerikiečių nuotaikas kalba A. Balaišis.
Tačiau UAB „JT investicijų valdymas“ portfelių valdytojas Marius Dubnikovas teigia, jog rinkose jau yra optimistinių ženklų, kurie siejami su JAV centrinio banko veiksmais. Istoriškai JAV centriniam bankui nustojus mažinti palūkanas po maždaug trijų mėnesių nustodavo kristi ir akcijų rinkos. O būtent dabar padaugėjo ženklų, kad JAV palūkanos veikiausiai nebebus mažinamos.