Naujų būstų iki šiol nepardavusiems investuotojams kol kas mažai vilties, kad jie dar šiemet bus atleisti nuo nekilnojamojo turto mokesčio.
"Kaip bus sprendžiamas šis politinis klausimas, paaiškės tik tada, kai bus aiški Finansų ministerijos pozicija. Turi būti priimtas vieningas sprendimas, o ne palikta šią problemą kiekvienai savivaldybei spręsti atskirai", - sakė uostamiesčio meras Rimantas Taraškevičius.
Pasak jo, į savivaldybę su prašymais atleisti nuo nekilnojamojo turto mokesčio būstų niekaip neparduodantys investuotojai kreipėsi jau seniai. Uostamiesčio valdžia savo ruožtu kreipėsi į Nekilnojamojo turto asociaciją, prašydami inicijuoti šios problemos sprendimą.
"Tačiau praėjusių metų pabaigoje tiek Finansų ministerijos, tiek Vyriausybės kanclerio atsakymas buvo toks, jog atleisti nuo mokesčio būtų nelogiška. Dabar Finansų ministrės pozicija jau yra kitokia", - sakė R. Taraškevičius, praėjusią savaitę lankęsis Finansų ministerijoje.
Žinia, dabar nekilnojamojo turto vystytojai turi sumokėti po 0,8 proc. neparduoto turto vertės. Skaičiuojama, kad Klaipėdoje yra 1040 neparduotų naujos statybos butų.
Nekilnojamojo turto vystytojai prašo, kad mokestis būtų sumažintas iki galimo minimumo - 0,3 proc., arba visiškai nuo jo atleisti.
Finansų ministrė Ingrida Šimonytė pabrėžė, kad su prašymu investuotojai pavėlavo, nes net priėmus teigiamą sprendimą geriausiu atveju mokestis sumažėtų nuo 2011 metų.
Tačiau tam, kad investuotojai būtų visai atleisti nuo mokesčio dar šiemet, - pakaktų politikų sprendimo.
"Bet jei mes pradėsime atleidinėti savivaldybės biudžeto sąskaita, o, pavyzdžiui, Vyriausybės biudžetas bus viršytas, mes prarasime teisę pagal metodikos įstatymą prašyti kompensuoti praradimą iš Vyriausybės. Nors, kita vertus, I. Šimonytė man užsiminė, kad apie galimus biudžeto viršijimus nereikėtų net svajoti", - kalbėjo R. Taraškevičius.
Pasak jo, stebima, ką šiuo klausimu rengiasi daryti Vilniaus savivaldybė. Kol kas ir sostinės politikai jokio verdikto nėra paskelbę.
"Nekilnojamojo turto mokestis yra gana didelė prievolė. Bet tai yra ne vien savivaldybės, o bendra ekonominė problema. Kadangi investuotojams leido "priduoti" neįrengtus butus, - juos įvarė į kampą. Jei tie butai būtų įrengti, juos būtų galima nuomoti. O dabar jie taip ir stovės tušti ir dar už juos reikės mokėti mokesčius", - aiškino savivaldybės Finansų skyriaus vedėja Aldona Špučienė.
Žinia, buvo siūloma apsvarstyti galimybę, kad investuotojai galėtų su savivaldybe atsiskaityti butais. Tačiau A. Špučienė nesutinka: "Biudžetas renkamas ne natūra, o pinigais. Kas bus, jei vieni pradės atsiskaitinėti sūreliais, o kiti cigaretėmis. Tuos butus mes galėtumėme perimti tik vienu atveju - jei investuotojas bankrutuotų".
R. Taraškevičius užsiminė, kad prašymų atleisti nuo mokesčių gauna ir iš kitų investuotojų. Tad, jei būtų panaikintas nekilnojamojo turto mokestis, būtų sukurtas precedentas elgtis panašiai ir kitose srityse.
Edita GUDAVIČĖ