Ar padidinus minimalią mėnesinę algą (MMA) iki 1000 litų, darbdavys privalo padidinti mėnesinį tarifinį atlyginimą, jeigu jis mažesnis nei MMA? Ar MMA gali sudaryti mažesnis bazinis darbo užmokestis ir įvairūs koeficientai bei priedai? Ar su MMA susietas atlyginimas taip pat privalo didėti? Apie tai antradienį diskutavo verslininkai ir valdžios institucijų atstovai.
Alga mažesnė būti negali
Socialinės apsaugosir darbo ministerijos Darbo teisės skyriaus vedėja Eglė Radišauskienė diskusijoje, kurią inicijavo Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK), pabrėžė, kad mažesnės algos negu MMA būti negali.
,,MMA nuo sausio 1 dienos yra 1000 litų ir mažesnė ji būti negali, - pabrėžė ji. E. Radišauskienė aiškino, kad įvairūs priedai, priemokos taip pat yra darbo užmokestis, tačiau ,,MMA yra būtent tokia, kokia nustatyta Vyriausybės nutarimu“.
Atsakydama į diskusijos dalyvių klausimą, ar 1000 litų reikia mokėti ir tokiu atveju, kai ,,darbuotojas nieko nedirba“, ji atsakė, kad taip ir yra ir aiškino, kad numačius, ką darbuotojas turi nuveikti už MMA, gali būti numatomos taisyklės, už ką gali būti mokami priedai ir priemokos.
MMA skaidyti negalima
Diskusijoje, kurioje dalyvavo verslo ir atsakingų valstybės institucijų atsovai, LPK viceprezidentas Jonas Guzavičius sakė, kad diferencijuoti MMA (skirstyti ją dalimis – red. past.) netikslinga. Jis teigė: ,,Jeigu MMA bus diferencijuota darbo sutartyje, tai sudaro prielaidas sakyti, kad buvo mokama ne tokio dydžio MMA, kokia yra nustatyta, o likusi dalis yra priemoka“. Jo teigimu, ,,motyvacinėje sistemoje reikia surasti kitų svertų, nes MMA yra nekvestionuojamas, tai yra mažiausia pinigų suma už mėnesį“. Jis neatmeta, kad darbdaviui pasielgus kitaip, darbuotojas, nusprendęs įrodyti, kad gavo mažesnį atlygį už darbą, turėtų daug šansų to pasiekti net ir tokiu atveju, jei praktiškai gavo didesnį atlyginimą.
Prie MMA ,,pririštas“ atlyginimas turi didėti
Valstybinis darbo inspektorius Vilius Mačiulaitis diskusijos dalyviams sakė, kad jeigu Darbo sutartyje atsirastų abejotinos formuluotės, atsiranda ,,didelis potencialas ginčytis“. Jis patarė įmonėms nusistatyti, kad alga susideda iš bazinio atlyginimo ir tam tikrų tarifinių priedų, tačiau jos suma negali būti mažesnė negu MMA, tai yra 1000 litų šiuo metu. Pabrėžęs, kad darbuotojui turi būti garantuojama fiksuota atlyginimo dalis, jis sakė, kad jeigu ji bus mažesnė negu MMA, o kitą dalį sudarys įvairūs priedai, ginčo atveju darbuotojas gali įrodyti, kad jam nebuvo garantuotas minimalus atlyginimas.
,,Tas, kuris gauna 1000 Lt, ko gero nesiskųs, tačiau tas kuris gauna 5 tūkst. litų, gali ir pasiskųsti“, - prognozuoja J. Guzavičius. Jis atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje nemažai darbuotojų gauna mažesnį atlyginimą, kadangi darbdavys ,,formina ne visą darbo dieną“. E.Radišauskienė pabrėžė, kad tais atvejais, kai darbo sutartyje numatyta, kad darbuotojo atlyginimas yra, pavyzdžiui, 3 MMA, tai padidėjus minimaliai algai jis taip pat turi didėti.