Ambicingą Ekonomikos skatinimo planą prieš pusmetį patvirtinusi Vyriausybė žadėjo sumažinti ūkio nuosmukį, padėti išsaugoti verslą ir darbo vietas. Tačiau kol kas ministrų kabinetas gali didžiuotis tik gerais norais.
Verslininkai skundžiasi, kad sunkmetį lengviau išgyventi žadėjusiai Vyriausybei nepavyksta tesėti žodžio. Jie įsitikinę, jog Ekonomikos skatinimo planas neduoda lauktų rezultatų. Tačiau ūkio ministras Dainius Kreivys mano visai kitaip. Esą jau prieš Naujuosius metus galėsime raškyti saldžius šio plano įgyvendinimo vaisius.
Duomenys nedžiugina
Skatinti ekonomiką Vyriausybė yra numačiusi keliomis kryptimis. Daugiau galimybių pasiskolinti verslui turėtų sudaryti šiam reikalui skirti 1,5 mlrd. litų. Tačiau iki šiol sutarčių sudaryta už 453 mln. litų, o įmonių sąskaitas pasiekė dar mažiau pinigų - 76 mln. litų.
Pastatų energetinio efektyvumo didinimui arba renovacijai Vyriausybė skyrė 599 mln. litų, tačiau projektų vykdytojams kol kas išmokėta vos 8 proc. šios sumos. Šiemet numatyta panaudoti ir 5,2 mlrd. litų Europos Sąjungos (ES) paramos, tačiau per 9 mėnesius sugebėta išmokėti tik 1,4 mlrd. litų.
Tiesioginėms užsienio investicijoms pritraukti Ekonomikos skatinimo plane numatyta atskira dalis. Tinkamu jos įgyvendinimu Ūkio ministerija taip pat negali pasigirti. Iš šiam reikalui numatytų 100 mln. litų sudaryta sutarčių vos už 12,7 mln. litų. Verslo aplinkai gerinti yra paruošti 77 teisės aktai, priimta vos 17.
Trūksta ir valios
Pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento direktorius Sigitas Besagirskas įsitikinęs, kad Vyriausybės patvirtintas planas yra palyginti neblogas. Tik bėda, kad jo įgyvendinimo rezultatai visiškai nepatenkinami. Kritikos S.Besagirskas pažėrė visoms Ekonomikos skatinimo plano dalims, jis gyrė tik eksporto skatinimo programą.
"Nepavyksta sparčiai panaudoti ES struktūrinių fondų paramos. Daugiabučių renovavimas kol kas nejuda iš vietos, o visuomeninių pastatų atnaujinimas vyksta remiantis ankstesnės Vyriausybės sprendimais, - aiškino S.Besagirskas. - Investicijų taip pat nesiseka pritraukti. Skelbiama, esą į Lietuvą gali ateiti nauji investuotojai, tačiau niekas neateina. Verslo finansavimas taip pat nėra toks geras, kaip nurodoma. Kad ūkis normaliai gyvuotų, reikėtų gerokai daugiau pinigų."
S.Besagirsko nuomone, sparčiau ir kokybiškiau įgyvendinti skatinimo planą kliudo biurokratija. "Trūksta ir valios. Vyriausybė parodė, kad per vieną naktį gali reformuoti mokesčių sistemą, tad kodėl ji nepriverčia paraiškas vertinančių agentūrų dirbti greičiau?" - stebėjosi jis.
Negaili kritikos
Verslo konfederacijos "ICC Lietuva" generalinis direktorius Algimantas Akstinas taip pat įsitikinęs, kad Ekonomikos skatinimo planas neduoda lauktų rezultatų. To priežastys, anot jo, yra kelios: nemažėjanti biurokratija, neefektyvus kai kurių atsakingų institucijų darbas, negerinamos verslo sąlygos. "Geras planas, kurį palankiai įvertino ir užsienio ekspertai, nėra tinkamai įgyvendinamas. Viskas stringa biurokratijos sluoksniuose", - apgailestavo A.Akstinas.
Finansų analitikas Stasys Jakeliūnas mano, kad Ekonomikos skatinimo planas veikia nepatenkinamai. Svarbiausia to priežastis, jo nuomone, yra neprognozuojama ekonominė ir mokestinė aplinka.
"Buvusios Vyriausybės ir dabartinis ministrų kabinetas nelabai žino, kas yra ekonomikos krizės ir kaip jas įveikti", - pažymėjo analitikas.
S.Jakeliūno nuomone, į ekonomikos skatinimą Vyriausybė turėtų įtraukti patį verslą, tobulinti viešųjų finansų sistemą ir pasirūpinti valdžios institucijų kompetencijos didinimu.
Visą laiką skundžiasi
Socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius įsitikinęs, kad Ekonomikos skatino planui būtinos skubios korekcijos. Jis tikisi, kad pavyks inicijuoti diskusijas Seime. "Sudarant šį planą nebuvo tiksliai įvertinta mūsų šalies ekonomikos diagnozė ir nenumatytas pagrindinis tikslas - išsaugoti darbo vietas. Praėjo pakankamai laiko, kad pamatytume šio plano įgyvendinimo rezultatus, tačiau jų nematyti", - apgailestavo jis.
Nepaisydamas kritikos, vienas pagrindinių Ekonomikos skatinimo plano architektų - ūkio ministras D.Kreivys džiaugiasi esą puikiais jo įgyvendinimo rezultatais. Į verslininkų skundus, esą jie nejaučiantys šio plano naudos, ministras atsako: "Verslas visą laiką skundžiasi. Šiuo metu veikia visos Vyriausybės numatytos ekonomikos skatinimo priemonės. Verslui dabar prieinama iki 1,5 mlrd. litų, o iki metų pabaigos bus prieinama beveik 3 mlrd. litų."
D.Kreivio tvirtinimu, verslininkams suteiktos visos galimybės pasiimti siūlomus pinigus. Esą tereikia tuo domėtis ir pasinaudoti.
Roberta TRACEVIČIŪTĖ