Taip pat padidėjo mirtingumas dėl bet kokių priežasčių, susijusių su maisto valgymu. Tai reiškia, kad greta širdies ligos, jie turėjo didesnę tikimybę mirti nuo bet kokios kitos priežasties, rašo express.co.uk.
Perdirbtas maistas – tai maistas, kuris apdorojamas, pridedant daug sintetinių ingredientų. Jame gali būti daug ingredientų, „daugiausia iš pigių pramoninių mitybos energijos ir maistinių medžiagų bei priedų šaltinių“, teigiama tyrimo dokumente.
Kepiniai, gaivieji gėrimai ir saldainiai
Perdirbtame maiste retai yra visaverčio maisto ir jo maistinė vertė yra maža. Tai konditerijos gaminiai, tokie kaip kepiniai, gaivieji gėrimai ir saldainiai, bet taip pat tai perdirbtos mėsos gaminiai ‒ mėsainiai ar dešrelės. „Europos širdies“ žurnale paskelbtame tyrime buvo nagrinėjama biologinių žymenų įvairovė skirtingiems sveikatos aspektams. Tada buvo lyginamos grupės tiriamųjų, kurie valgė skirtingus perdirbto maisto kiekius. Valgant stipriai perdirbtą maistą, padidėjo rizika mirti ne tik nuo širdies ir kraujagyslių ligų, bet taip pat ir nuo kitų priežasčių.
Tyrėjai spėja, kad maistas gali sutrikdyti arba pakeisti inkstų funkciją, tačiau norint tai patikrinti, reikės atlikti tolesnius tyrimus.
Maisto kokybė buvo matuojama naudojant NOVA skalę
JT ataskaitoje išsamiai aprašoma NOVA skalė, kokie yra skirtingi maisto produktai ir kodėl jie yra kenksmingi. JT pažymi, kad maisto perdirbimas pats savaime nėra problema, problema yra konkretūs apdorojimo procesai.
Pavyzdžiui, pasterizuotas pienas yra apdorojamas daugiau nei nepasterizuotas, tačiau jame yra mažiau kenksmingų bakterijų. Perdirbtas maistas paruošimo metu yra suskaidomas į konkrečias molekulines sudedamąsias dalis ir po to jos vėl sujungiamos.
Visas maistas paverčiamas cukrumi, aliejumi, riebalais ir baltymais iš didelio derlingumo augalų, tokių kaip kviečiai ir kukurūzai. Galutinis produktas yra dirbtinai aromatizuojamas, naudojant cheminius priedus, jame yra daug konservantų, tokių kaip druska ir cukrus.
Ne visi perdirbti maisto produktai yra šiuolaikiniai greito maisto produktai, o JT ataskaitoje pažymima, kad šiam apibrėžimui tinka ir konservai bei uogienės. JT teikia patarimus, kaip atpažinti perdirbtus maisto produktus ir jų vengti.
Kai kuriais atvejais tai taip pat paprasta, kaip nusipirkti šviežių produktų, nes mokslas dar nesukūrė sintetinių kopūstų, kurie nesiskirtų nuo užaugintų daržovių.
Kitais atvejais perdirbtus produktus atskirti tampa sunkiau, pavyzdžiui, duonos gaminius, kai reikia patikrinti, ar sudedamųjų dalių sąraše nėra emulsiklių ir dirbtinių dažiklių. Paprasta taisyklė – atidžiai peržvelkite ingredientų sąrašą ir stebėkite, ar yra ingredientų, kurių nerastumėte savo virtuvėje.