Internetinio apgyvendinimo katalogo Prieezero.lt atstovė Vaida Bartninkienė komentavo, kad anksčiau Lietuvos poilsiautojai vykti į sodybas dažnai ruošdavosi paskutinę minutę.
„Gyventojai stebėdavo orus ir matydami, kad prognozės geros, vietas savaitgalio poilsiui užsisakydavo ketvirtadienį-penktadienį. Dabar ši tendencija yra pasikeitusi.
Lietuvos poilsiautojai datas vasaros savaitgaliams rezervuoja gerokai iš anksto. Jau dabar, balandžio pradžioje, didelė dalis vietų vasaros savaitgaliams yra rezervuotos. Gegužę laisvų vietų vasaros savaitgaliams bus likę jau visai mažai. O atėjus sezonui rasti laisvų vietų savaitgaliui (ypač – jei geri orai) jau bus itin sudėtinga“, – pastebėjo V. Bartninkienė.
Tuo metu, anot jos, datos poilsiui darbo dienomis sodybose užsipildo kitaip – laisvų vietų dar yra nemažai ir bus iki pat sezono pradžios.
„Tačiau, planuojant iš anksto, pavyzdžiui, laiką vasaros atostogoms, galima susitarti dėl geresnės sodybų bei poilsinių nuomos kainos – vasaros metu, ypač esant saulėtiems orams, už tą patį laikotarpį bus sumokama daugiau.
Daugėja ir žmonių, vykstančių į sodybas pasidžiaugti pavasario gamta. Tiek pernai, tiek ir šiemet apie 40 proc. lankytojų sausio–kovo mėnesiais ieškojo apgyvendinimo ne vasarai, o įvairioms pavasario datoms“, – sakė pašnekovė.
Ieško išskirtinių nakvynės vietų
V. Bartninkienė pastebėjo, kad žmonės dažniausiai ieško poilsio nedidelėms grupelėms – vienai ar kelioms šeimoms, draugų kompanijai (iki 6 – 12 žmonių).
„Šventėms daugiausiai sodybų ieškoma aplink didžiuosius miestus įsikūrusiose sodybose – Vilniaus bei Kauno apskrityse. Dideliu populiarumu iš kitų Lietuvos vietovių išsiskiria Molėtų, Trakų, Klaipėdos bei Alytaus rajonai, taip pat – poilsinės prie Platelių ežero.
Labai svarbu, kad poilsinė ar sodyba būtų kuo arčiau vandens telkinio – ežero, upės, tvenkinio ar bent prūdo. Didelis privalumas – pirtis, kubilas, baidarių nuoma, sporto aikštelės“, – vardijo V. Bartninkienė.
Anot jos, šiuo metu populiarėja glampingas arba kitaip – prabangesnis stovyklavimas palapinėse ar kupolo tipo nameliuose.
„Tokio tipo poilsinės būna labai estetiškai įrengtos, papuoštos lemputėmis, turi daugelį patogumų, tačiau išlaikomas jausmas, kad turistaujama itin arti gamtos.
Didėja ir išskirtinių, nestandartinių nakvynės vietų pasiūla – tokių kaip namelis medyje, namelis ant polių tiesiai virš tvenkinio vandens (pasiekiamas liepteliu) ar nakvynė plaukiančiame plauste su kavine ir pirtimi“, – išskirtines vardijo V. Bartninkienė.
Sodybų ir namelių nuomos kainos
Portalas tv3.lt patikrino, kiek vasaros savaitgaliui kainuotų išsinuomoti sodybą su patogumais – vonios kambariu ir virtuve. birželio 7–9 dienomis.
Molėtų rajone, 100 kvadratinių metrų ploto sodybos su patogumais nuoma atsieitų beveik 700 eurų. Tuo metu mažesnio namelio, kurio plotas siekia apie 50 kvadratinių metrų ploto, nuoma atsieitų 160 eurų.
Plateliuose, Plungės rajone, 50 kvadratinių metrų ploto vilos nuoma birželio 7–9 dienomis atsieitų beveik 500 eurų. Tuo metu irgi Plateliuose nedidelio namelio, kurio plotas siekia 25 kvadratinius metrus ploto, nuoma atsieitų 150 eurų
Vilniaus rajone palapinės tipo glampingo namelio, kurio plotas 35 kvadratiniai metrai ploto, nuoma atsieitų 300 eurų. O už didesnės sodybos nuomą Vilniaus rajone, kurios plotas siekia 60 kvadratinių metrų, atsieitų 660 eurų.
Pavasarį ir vasarą daugėja išlaidų
„Citadele“ banko valdybos narės Rūtos Ežerskienės teigimu, ilgai lauktas pavasaris atneša daugiau energijos, noro ir galimybių leisti laiką. Todėl šiuo laikotarpiu žmonės linkę dažniau išlaidauti spontaniškai.
„Nuoseklus tikslų sekimas suteikia papildomos finansinės tvarkos ir aiškumo. Matant, kokios pinigų sumos prireiks planams pasiekti, galėsite lengviau įsivertinti, ar galite tokią dalį lėšų jiems skirti, o jei ne, nuspręsti, ko galite atsisakyti.
Be to, visada verta apsvarstyti, ar nauji pirkiniai jums yra būtini. Jei esate pasiryžę, pavyzdžiui, atsinaujinti spintą šiltajam sezonui, galima pamėginti parduoti nebenešiojamus rūbus ir taip bent iš dalies kompensuoti naujų daiktų įsigijimą“, – pataria R. Ežerskienė.
Ekspertė pabrėžė, kad norėdami valdyti savo finansus tvariai ir sumaniai, kiekvienas turėtų susidaryti ir nuolat sekti savo biudžetą. Prasidėjus pavasariui verta peržiūrėti finansų skirstymą ir įsivertinti, kaip kinta išlaidos, finansinė situacija ir asmeniniai žmogaus poreikiai.
„Biudžetą verta peržiūrėti įvykus bet kokiems finansus paliečiantiems pokyčiams – padidėjus ar sumažėjus uždarbiui, pabrangus būsto paskolai dėl išaugusio EURIBOR ar nusprendus taupyti dideliam pirkiniui – būstui ar automobiliui.
Be to, pavasarį sumažėja išlaidos mokesčiams, baigiasi šildymo sezonas, tad šią sumą galima skirti kitiems poreikiams. Pravartu reguliariai peržvelgti ir turimas prenumeratas, ar visos jos dar aktualios. Atsisakę vos vienos ar dviejų nebereikalingų mėnesinių paslaugų, ilgainiui galite sutaupyti nemažą sumą“, – patarimu dalijosi R. Ežerskienė.
Banko atstovė taip pat primena apie esminį, bet itin paprastą finansų valdymo metodą, vadinamąją „50/30/20” taisyklę.
„50 proc. turimų pajamų turėtumėte skirti privalomiems įsipareigojimams – nuomai, maistui, sąskaitoms apmokėti. Likusi pajamų dalis turėtų būti padalinta dalimis – 30 proc. skiriama kintamoms išlaidoms, o 20 proc. gaunamų pajamų turėtų būti atidėta taupymui bei investavimui“ , – patarė R. Ežerskienė.