Akcijos labai įdomus dalykas. Pirmiausia, žinoma, dėl to, kad gali neblogai uždirbti - nusiperki pigiau, parduodi brangiau. Juk ne veltui kas trečias amerikietis, švedas, prancūzas ir anglas rytą pradeda pasitikrindami akcijų kainas.
Tačiau pastaruoju metu daugelio jų nuotaika iš pat ryto turėtų būti nekokia, nes akcijų rinkos visame pasaulyje krinta. Bet ne visada ir ne visų - jos ir kyla. Jeigu atspėji, kokios bendrovės akcijos kils, kiek kils, ir nebijai rizikuoti, tada teigiamų emocijų tikrai netrūks.
Žinoma, viskas ne taip paprasta, bet pabandyti galima.
Lietuvoje turime šią galimybę - vertybinių popierių birža dirba jau aštuonerius metus, joje galima rasti tikrai neblogų bendrovių, turime patikimų tarpininkų - finansų maklerio įmonių, galime prekiauti biržoje ir per internetą.
Galime prekiauti akcijomis (ir ne tik jomis, o ir daug sudėtingesniais, įdomesniais ir sykiu rizikingesniais finansiniais instrumentais, kuriais prekiaudamas gali uždirbti daug daugiau, bet ir netekti visko iš karto) didžiausiose pasaulio biržose arba, tiksliau pasakius, pirkti ir parduoti akcijas, kuriomis prekiauja tos biržos. Tokią galimybę teikia finansų maklerio įmonės “Finansų spektras”, “Alpha Baltic”. Pradėti prekiauti čia galima turint maždaug 3 000 JAV dol., tai racionaliausia minimali suma.
Tačiau lietuviai visai galėtų išbandyti jėgas mažoje Lietuvos akcijų rinkoje. Galų gale čia galima pradėti turint nedaug pinigų.
Dabar visai neblogas laikas pradėti - vasara, atostogos, rinkoje prekiaujama vangiai, pirkėjų nedaug, o akcijų kainos nukritusios, t.y. yra pigių ir gerų akcijų. Kaip rodo patirtis, kiekvienais metais rugpjūčio pabaigoje, rugsėjį akcijos pradeda brangti. Ir šiais metais turėtų taip būti. Reikėtų neskubėti, pirkti akcijų po truputį, stebėti jas.
Vis dėlto pirmiausia reikia žinoti, kad akcijos - rizikingas instrumentas, ir geriau iš anksto nusiteikti, kad galite netekti investuotos sumos. Arba gali ja įšaldyti ilgam laikui, jeigu jūsų nusipirktos akcijos atpigs, o nuostolingai jų parduoti nenorėsi.
Taigi geriausia pradėti turint “atliekamų” pinigų, t.y. tokių, kurių šiuo metu nesiruošiate sumokėti už butą, išleisti kelionei ar atiduoti skolą.
Nors galima akcijomis prekiauti per internetą (finansų maklerio įmonė “Jūsų tarpininkas”, Lietuvos taupomojo banko finansų makleriai), bet pradedančiajam patarčiau tiesiogiai bendrauti su finansų makleriu - juk visada naudinga paklausyti profesionalo.
Finansų makleriai geriausiai išmano Lietuvos bendroves, akcijų rinkos subtilybes, tendencijas. Dar geriau susirasti jų ne vieną, o bent porą - bus naudinga palyginti jų vertinimus, pasiūlymus. Be to, kam pačiam studijuoti bendrovių finansines ataskaitas, jei tai daro makleris.
Žinoma, tas, kuris norės pats spręsti, kokias akcijas pirkti, už kiek ir kada parduoti, turės pats sekti žinias, naujienas, gandus ir kt.
Žinia, akcijų kainos priklauso nuo daugybės priežasčių: nuo investuotojų ir jų investuojamų pinigų skaičiaus, nuo bendrovių veiklos, bendros šalies ekonomikos, politikos, prekiautojų psichologijos, naujienų, gandų, visos rinkos tendencijų, padėties didžiausiose pasaulio biržose ir t.t., ir pan.
Žodžiu, jeigu jau nusprendėte pabandyti prekiauti akcijomis, pirmiausia reikės pasirinkti finansų maklerio įmonę. Nes tik finansų maklerio įmonės tarpininkauja tarp vertybinių popierių biržos ir akcijas perkančių/parduodančių. Jos pateikia jūsų pavedimus pirkti/parduoti akcijas biržai, tvarko atsiskaitymus, rūpinasi jūsų nuosavybės teise ir t.t.
Pasirinkti Lietuvoje yra iš ko, ypač Vilniuje. Visi bankai turi po finansų maklerio departamentus ar skyrius.
Iš pradžių rinkčiausi mažesnę finansų maklerio įmonę, kurioje man, nors ir neinvestuojančiam daug pinigų klientui, būtų skiriama daugiau dėmesio. Tikėtina, kad mažesnės finansų maklerio įmonės turi mažiau klientų, todėl jį brangina labiau nei bankai, paprastai turintys daug darbo su turtingesniais klientais, užsieniečiais ar bendrovėmis.
Tiesa, nusprendę, kokią sumą investuosite, turėtumėte nepamiršti išlaidų, žinomų iš anksto - tai komisiniai mokesčiai, mokami finansų maklerio įmonėms, ir mokesčiai už sandorius biržai - juos paprastai įskaičiuoja į bendrą mokesčių sumą jūsų tarpininkas. Taigi tarpininką galima rinktis ir pagal imamus mokesčius, nors apskritai jie nedaug skiriasi.
Visus finansų maklerio įmonių adresus galima rasti Nacionalinės vertybinių popierių biržos tinklapyje, Nacionalinės finansų maklerio asociacijos svetainėje. Čia yra nuorodos į kitas vertybinių popierių rinkos institucijas.