Valstybės kontrolė atliko 2011 m. Valstybinio socialinio draudimo fondo (VSDF) ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) finansinius (teisėtumo) auditus ir įvertinusi nustatytus pažeidimus surašė sprendimus.
Atlikę VSDF konsoliduotųjų ataskaitų rinkinio finansinį (teisėtumo) auditą, valstybiniai auditoriai atsisakė pareikšti nuomonę, nes buvo netinkamai tvarkoma šio fondo apskaita, nebuvo sudaryta VSDF konsoliduotųjų finansinių ataskaitų rinkinio pinigų srautų ataskaita ir dėl to šiame rinkinyje neatskleista reikšminga informacija apie fondo pajamas ir išlaidas.
Nemažai pastabų audito ataskaitoje pateikta ir dėl VSDF biudžeto vykdymo ataskaitų rinkinio bei šio fondo biudžeto lėšų ir turto valdymo, naudojimo ir disponavimo jais teisėtumo. Pavyzdžiui, nustatyta atvejų, kai „Sodros“ turtas buvo perduotas neatlygintinai naudoti kitoms įstaigoms ne socialinio draudimo reikmėms, o tai prieštarauja teisės aktų reikalavimams. Dėl šių audito objektų Valstybės kontrolė pareiškė sąlyginę nuomonę.
SADM pavaldžių įstaigų apskaitoje taip pat rasta klaidų. Dėl klaidų finansinėse ataskaitose ir netinkamo lėšų panaudojimo Valstybės kontrolė sąlyginę nuomonę pareiškė ir ministerijai.
„Sodrai“ adresuotame Valstybės kontrolės sprendime nurodyta, kad perkant Kupiškio skyriaus administracinio pastato rekonstrukcijos darbus buvo pažeistas Viešųjų pirkimų įstatymas. Supaprastinto atviro konkurso sąlygose nebuvo nustatyta aiškių užsakovo rezervo panaudojimo kainodaros taisyklių. Be to, sutarties vykdymo metu iš esamo rangovo, neatlikusi viešųjų pirkimų procedūrų ir negavusi Viešųjų pirkimų tarnybos sutikimo atlikti sutarties pakeitimų, „Sodra“ įsigijo papildomų darbų.
Kitas Valstybės kontrolės sprendime nurodytas pažeidimas taip pat susijęs su Viešųjų pirkimų įstatymu. VSDF valdyba, sudarydama su bankais paskolos (90 mln. Lt sumai) ir kreditavimo linijos (daugiau nei 20 mln. Lt sumai) sutartis, netaikė viešųjų pirkimų procedūrų.
Sprendime, kuris teiktas SADM, nurodyta, kad ministerija, nesilaikydama teisės aktų reikalavimų, iš Socialinės apsaugos ir darbo politikos įgyvendinimo administravimo programos 377,3 tūkst. Lt panaudojo ne programai vykdyti, o neteisėtai atleisto ir teismo sprendimu į pareigas grąžinto Lietuvos darbo biržos direktoriaus darbo užmokesčiui už priverstinės pravaikštos laiką sumokėti bei antstolio paslaugų išlaidoms padengti. Ministras įpareigotas įstatymų nustatyta tvarka išieškoti ministerijai padarytą turtinę žalą.
Pagal sprendimuose nurodytus pažeidimus „Sodros“ direktorius ir socialinės apsaugos ir darbo ministras įpareigoti pažeidimus padariusius asmenis traukti tarnybos ar drausminėn atsakomybėn.
„Sodros“ žada pasitaisyti
„Vertiname profesionalias auditorių pastabas. Esame tikri, kad įgyvendinus jų rekomendacijas fondo lėšų valdymas bus dar efektyvesnis. Atsižvelgdami į auditorių pastabas kompetentingoms institucijoms taip pat siūlysime tobulinti kai kuriuos teisės aktus“, – kalbėjo Mindaugas Sinkevičius, „Sodros“ direktorius.
Atkreiptinas dėmesys, kad Valstybės kontrolės sprendime įvardijami kai kurie procedūriniai įstatymų pažeidimai. Tačiau auditas nenustatė, kad dėl jų „Sodra“ ar jai pavaldžios institucijos būtų patyrę nuostolių. Nebuvo nustatyta ir jokia ekonominė žala valstybei.
M. Sinkevičiaus tvirtinimu, „Sodra“ parengė ir jau vykdo audito rekomendacijų įgyvendinimo planą. Jame numatytos priemonės pašalinti auditorių pastebėtus trūkumus. Tai bus padaryta dar šiemet.