Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė sako, kad valstiečiai negavo išsvajotos šlovės. O ilgainiui jų įtaka gali ir visiškai sumenkti. „Valstiečiai kaip drugelis – gali paskraidyti vieną naktį ir sudegti“, – juokauja politologė.
Valstiečiai mažiau populiarūs, nei buvę valdantieji
R. Urbonaitės teigimu, į neregėtas aukštumas kadencijos pradžioje užkilę valstiečiai dabar patiria drastišką krytį. Jų ženklus reitingų smukimas net greitesnis, nei prieš tai buvusios valdžios. „Vyriausybės reitingai buvo ne kažką didesni ir 2013 metais, tačiau nebuvo tokio staigaus ir greito kritimo. Dabar matomas ženklus pokytis ir žmonių nusivylimas“, – sako politologė.
Vytauto Didžiojo universiteto politologas Algis Krupavičius teigia, kad valstiečių žmonės nemėgsta labiau, nei buvusios valdžios. „Jie yra žemiau, nei buvo Algirdas Butkevičius su socialdemokratais. Tačiau reitingai kol kas apie du kartus aukštesni, jei lygintume su Andriaus Kubiliaus laikotarpio valdžia. Valstiečių vystymasis primena sūpuokles – reitingai šokinėja aukštyn žemyn. Šiuo metu nacionalinėje politikoje jie dar užima geras pozicijas, tačiau kitas laikotarpis neturėtų būti toks sėkmingas“, – prognozuoja politologas.
A. Krupavičiaus teigimu, valstiečių populiarumą palaiko kaimiškų vietovių gyventojų palaikymas. „Būtent kaimo gyventojai jais vis dar pasitiki ir juos remia. Kaimuose valstiečiai turi stiprų rinkėjų korpusą. Partija varžosi dėl rinkėjų balsų ir su socdemais, Darbo partija, Tvarka ir teisingumu. Tad prognozuoti, kad valstiečių populiarumas yra vienadienis ir po kadencijos jie neteks įtakos, dar anksti“, – sako politologas.
„Valstiečių partijoje faktiškai neliko dirbančių žmonių“
Politologė R. Urbonaitė teigia, kad valstiečių partiją galima vadinti politiniu fenomenu. Partija susikūrė kaip Valstiečių liaudininkų sąjunga iš karto po nepriklausomybės atkūrimo. Visą laiką iki šiol partijos įtaka buvo menka, o po to netikėtai iškilo. Tačiau vargu, ar ilgam.
„Jei žiūrėsime į registrus, pati partija gana sena. Ramūnas Karbauskis taip pat nėra politikos naujokas. Bet stipriųjų gretose partiją matome tik dabar. Problema ta, kad ši partija yra labai neaiškus konstruktas. Ją labai stipriai iškėlė nepartiniai žmonės. Todėl pati partija atrodo kaip toks kvazi-partinis darinys, išpopuliarėjęs per nepartinių žmonių reitingus. Dėl to atsiranda grėsmė, kad tiems žmonėms, pavyzdžiui Sauliui Skverneliui, pasitraukus, pati partija ims žlugti ar tiesiog grįš į tą neįtakingą poziciją, kurioje buvo anksčiau“, – sako R. Urbonaitė.
Politologės teigimu, partiją gali išgelbėti nebent ryžtingai vykdomos reformos. Tačiau šioms stringant, kyla dar didesnės abejonės dėl partijos ateities. „Valstiečiai patys sau paspęs spąstus, jei nedės pastangų augti kaip partija. Iš kitos pusės jų reitingai labai priklausys nuo to, ką pavyks nuveikti per kadenciją, kokias reformas įvykdyti ir kiek jos bus sėkmingos. Pirmi ženklai nėra optimistiniai. Nepanašu, kad reformos vyktų sklandžiai, o partija stiprėtų. Matome net tokius keistus dalykus, kad partijoje faktiškai nelieka dirbančių žmonių“, – sako R. Urbonaitė.