Lietuviškas pavasaris dažnai toks pilkas ir niūrus, kad dalis lietuvių net juokauja, jog gyvename su cepelino spalvos dangumi virš galvų. Ir nors jau prasidėjo pavasario Seimo sesija, ji kur kas malonesnė valstiečiui Valiui Ąžuolui.
Saulė, jūra ir palmės, matomos per valstiečio viešbučio kambario langą – gražu. Bet net ir šiuo, pandeminiu, metu Šarm el Šeiche, kur išvyko parlamentaras ne tik gražu, bet ir linksma.
Jei sostinėje buvo vos 5 laipsniai šilumos, tai Egipto kurorte apie 25. O ir galima džiaugtis kur kas atviresniu socialiniu gyvenimu, nei Lietuvoje. Galima pašokti net ir vakarėlyje.
„Vėl pas žmones šypsenos veiduose, mažiau tos panikos, mažiau tos baimės, žmonės be kaukių vaikšto, tai jau toks gerai nuteikiantis vaizdas“, – sako pats Valius Ąžuolas.
Nežinia, ar dėl pavydo, bet kiti parlamentarai susikrimto, kad Ąžuolas skirtingai nei jie lepinasi šiluma. Įžvelgia statuto pažeidimą.
Jis neinformavo Seimo valdybos, neatsiklausė pritarimo ir Sesijos metu būtina tą daryti. Šiandien bendravau ir su Aušrine Norkiene, ji patvirtina, kad Seimo narys išvyko jos neinformavęs. Aš savo ruožtu kreipiausi į Etikos ir procedūrų komisiją, prašydama, kad ji išnagrinėtų šią situaciją ir pasakytų ar nebuvo pažeistas Seimo statutas“, – teigia Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Parlamentaras sako, kad paprašyti pritarimo tiesiog nespėjo.
„Nespėjau paprašyti, nes tai buvo žmonos staigmena ir neužteko laiko net ir paprašyti, o jau išvykus, turbūt, praranda prasmę prašyti“, – teigia jis.
Etikos komisijos pirmininkė, valstietė Aušrinė Norkienė dėl to per daug neširsta.
„Šiuo atveju mes tiesiog informuosime valdybą, kad Seimo narys praleido plenarinį posėdį Seime ir tiek“, – priduria ji.
Be to, Ąžuolas praleido ir trečiadienį vykusį Seimo plenarinį posėdį. Tiesa šiandien nuotoliniu būdu jungėsi dalyvauti Biudžeto ir finansų komiteto posėdyje. Vis tik komiteto darbas buvo sutrikdytas – ketinta svarstyti neviešą klausimą, tad parlamentarai susirūpino, ar internetas Egipto viešbutyje – saugus.
„Linkėdamas gero įdegio, nes tikrai su baltu pavydu visi norėtumėm kokiuose Maldyvuose, ar kur nors, tiesiog aš nelabai suprantu, kas čia per žanras yra, mes turime ES klausimus, tai gal grįš komiteto narys, tada susipažins“, – sako Konservatorių frakcijos narys Matas Maldeikis.
Komitetas nusprendė neviešus klausimus aptarinėti, kai Ąžuolas grįš į Lietuvą.
„Palinkim gerų saulės vonių, gerų kompleksinių pietų ir tiesiog atsijungiam ir komiteto narys tegul ilsisi toliau“, – priduria jis.
Tačiau parlamento vadovė įžvelgia ironiją,
„Valius Ąžuolas buvo vienas iš dviejų Seimo narių, kurie labiausiai prieštaravo nuotoliniam Seimo darbui, labiausiai bandė jį stabdyti, bet šiandien matome, kad vos ne iš baseino yra pasirengęs jungtis į posėdžius. Dabar yra pandemija, tai parodo tam tikrą požiūrį ir į Seimo darbą, ir į saugumą, tiek savo, tiek ir kitų“, – teigia ji.
Apie bendražygį nieko nenorintis pasakyti Tomas Tomilinas ir džiaugiasi galįs dirbti bent jau Seimo rūmuose. Nes kita alternatyva – neviliojanti.
„Mano vaikų kiekis yra labai didelis, mano vaikai visi mokosi, ir aš turiu vietos tualete, arba savo kabinete“, – aiškina parlamentaras.
O štai Etikos komisijos pirmininkė Seimo nariams primena jų pareigas.
„Aš norėčiau visiems Seimo nariams kolegoms priminti, ir savo frakcijos kolegoms, kad Seimo narys, pagal Seimo statuto 10 straipsnį privalo dalyvauti Seimo posėdžiuose, tai yra mūsų pareiga, aišku, aplinkybių yra įvairių, bet vis tik mūsų pareiga yra dalyvauti posėdžiuose“, – sako A. Norkienė.
Beje, jeigu parlamentarams būtų galima dirbti iš bet kurios pasaulio vietos, tikėtina, šiai dienai Seime nebūtų ir trečiadienį prisiekusio Skardžiaus, kuris pakeitė pasitraukusį Guogą.
„Žinot, Antanas man kažkada sakė, kai jūs padarysit tvarką tokią, kad aš galėčiau iš Dubajaus, sėdėdamas Dubajuje šiltai, nuotoliniu būdu jungtis ir tai bus visiškai teisėta, aš sugrįšiu į parlamentą, tai nelaidokime dar Antano taip greitai“, – sako Darbo partijos frakcijos narys Andrius Mazuronis.
Valius Ąžuolas į Lietuvą ketina grįžti šį sekmadienį, o pagal dabar galiojančią tvarką, privalės bent 10 dienų izoliuotis. Alga jam būtų sumažinta tik tuo atveju, jeigu per mėnesį praleistų ne vieną, o daugiau nei pusę Seimo posėdžių.