Šį mėnesį turėtų būti baigta rengti nauja Kovos su korupcija programa, tačiau valstybės kontrolierė tikina, kad dabartinė nepasiekė svarbiausio tikslo – sumažinti korupcijos lygį.
Šeštadienį premjeras Gediminas Kirkilas naują Kovos su korupcija programą prie pietų stalo aptarė su valstybės kontroliere Rasa Budbergyte ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovu Žimantu Pacevičiumi.
„Tikimės ją (naują programą – Alfa.lt) iki šio mėnesio pabaigos baigti, pateikti Vyriausybei ir Seimui“, – sakė Vyriausybės vadovas.
Anot jo, pagrindinis klausimas – kas turėtų programą koordinuoti. „Pati STT nenorėtų. Sutarėme, kad teisininkai parengs modelį. Galbūt koordinavimas bus per Vyriausybę. Dabar už tai atsakingas vidaus reikalų ministras, bet buvusios programos auditas parodė, kad tai nėra labai efektyvu.“
Pasak premjero, ir auditorė, ir STT vadovas ketina siūlyti Baudžiamojo Kodekso pataisas, kurios tiksliau apibrėžtų korupcijos sąvoką, subjektus.
Tuo metu R. Budbergytė, kaip pagrindinę problemą, nurodė tai, jog nacionalinės Kovos su korupcija programa vykdytojai – atskiros ministerijos ir institucijos – nors turi aiškius įpareigojimus įgyvendinti tam tikras antikorupcines priemones, jų neįrašo į savo strateginius planus. „Todėl yra rizika, kad jie iš tiesų nevykdo tų priemonių, o tik imituoja veiklą. Rekomendavome, kad ta problema būtų išspręsta“, – sakė valstybės kontrolierė.
Jos teigimu, dabar galiojanti Kovos su korupcija programa nepasiekė pagrindinio tikslo – mažinti korupcijos lygį Lietuvoje, nors tam tikra pažanga padaryta.
STT vadovas tvirtino tikįs tokių programų nauda, nes „švietimas ir prevencija turi didelės reikšmės“. „Jeigu 67 proc. pasiryžę duoti kyšius, galime daryti ikiteisminius tyrimus, bylas, bet jeigu tas procentas nesikeis, matyt, rezultatų toje srityje matysime negreitai“, – sakė jis.
„Transperancy International“ Lietuvos skyriaus atlikto tyrimo duomenimis, pernai 85 proc. gyventojų buvo įsitikinę, kad kyšio davimas padeda išspręsti problemą. Taip pat manė ir 78 proc. įmonių vadovų.
67 proc. apklaustų gyventojų ir 42 proc. įmonių vadovų teigė esantys pasiryžę duoti kyšį. Dauguma – 68 proc. gyventojų ir 71 proc. įmonių vadovų – tvirtino, kad kyšiai duodami dėl to, kad už tai retai baudžiama.
Jūratė Skėrytė