Pedagogams vakar pradėjus neterminuotą streiką, Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) klerkai suskubo menkinti streiko mastą. Tuo tarpu prie jau protestuojančių mokytojų žada prisidėti vis naujos mokyklos.
ŠMM ir Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) ginčijasi dėl vakar visoje šalyje prasidėjusio neterminuoto mokytojų streiko dalyvių skaičiaus. Remiantis ŠMM valdininkų informacija, streikavo 50 mokyklų.
LŠDPS vadovas Aleksas Bružas tikina, kad streikuoja apie 200 ugdymo įstaigų. „Nesutapimų skelbiant duomenis apie streikuojančių mokyklų skaičių būta dar trijų dienų streiko metu. Ministerija slepia pasipriešinimo mastą“, - teigė A.Bružas.
Vakar Panevėžio V.Žemkalnio gimnazijos mokytojai išraiškingai ir netradiciškai išreiškė protestą. Per ilgąją pertrauką pedagogai prisipildė vandens stiklines ir pilstė vandenį iš vienos į kitą, taip atkreipdami dėmesį į tuščius Vyriausybės pažadus.
Mokytojai skarutėmis, tautinėmis juostelėmis susirišo rankas ir atėjo į klases, taip parodydami, kad yra supančioti įsipareigojimų mokiniams, tačiau remia streikuojančius šalies mokytojus.
Marijampolės savivaldybėje iš 45 švietimo įstaigų vakar streikai vyko 7-iose. Nedirbo 6 didžiosios Marijampolės miesto mokyklos ir Liudvinavo Kazio Borutos pagrindinė mokykla.
Didžioji dauguma streikuojančių mokyklų pedagogų yra susivieniję į savarankišką Marijampolės švietimo darbuotojų profsąjungą su savarankiška programa. Streikininkai akcentuoja ne tik atlyginimų problemą, bet ir netinkamą Vyriausybės politiką, nuvertinusią švietimo darbuotojų autoritetą.
Kauno mieste vakar nestreikavo nė viena mokykla. Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjo pavaduotoja Ona Visockienė teigė, jog pedagogai, ketinę streikuoti, dar neatlikę visų būtinų procedūrų. Neįspėję darbdavio, per 7 dienas negavę jo atsakymo, neišbandę taikinimo procedūros ir t.t. Neoficialiais duomenimis, Kaune ketino streikuoti 22 mokyklos. Tačiau, anot O.Visockienės, miesto pedagogai, išskyrus Levo Karsavino vidurinę mokyklą, veikiausiai spės pradėti sankcionuotus streikus tik balandžio mėnesį.
Klaipėdoje vakar streiką pradėjo devynios mokyklos - šešios pagrindinės ir trys vidurinės. Šiandien prie jų prisidės dar keturios, kiek vėliau - dar trys. Iš 3000 uostamiestyje dirbančių pedagogų vakar streikavo ir pamokų nevedė apie 470. Dar 180 mokytojų prie kolegų prisidės šiandien.
Vakar streikuojantys pajūrio pedagogai sulaukė nestreikuojančių kolegų, mokinių tėvų ir kitų profsąjungų palaikymo. Centrinėje uostamiesčio Atgimimo aikštėje surengtas piketas prieš Lietuvos švietimo sistemą ištikusią krizę ir varganą mokytojo padėtį.
Telšių mieste ir rajone neterminuotą streiką vakar paskelbė 15 bendrojo lavinimo mokyklų. Iš jų trijose streikuoja ne visi pedagogai. 13 mokyklų jau streikuoja Mažeikių mieste ir rajone, dar 5 mokymo įstaigos prie protesto akcijos čia ketina prisidėti artimiausiomis dienomis. Streiką pradėjo ir 6 mokyklos Plungėje. Šiaulių apskrityje streikuoja po 2 Akmenės ir Pakruojo bei 4 Kelmės mokymo įstaigos.
LŠDPS vadovo duomenimis, visoje Vilniaus apskrityje yra vos 8 mokyklos, kurių mokytojai žadėjo jungtis prie streikų virtinės. Tačiau prisijungimo, anot A.Bružo, galima tikėtis tik po 2-3 savaičių. Vilniaus apskrityje nė viena mokykla šiuo metu nestreikuoja ir nežada net prisidėti.
Kaip vieną iš pagrindinių priežasčių dėl streikų nebuvimo mokyklų direktoriai nurodė profesinių sąjungų neveiklumą arba jų neegzistavimą. Kai kurios profsąjungos esą palaiko ne LŠDPS vadovą A.Bružą, o R.Osipavičiūtės nuosaikiąją pusę.