P. Gylys: mus konsititucinės dvasios šaukia tai padaryti
„Seimas bando atsiimti tai, kas jam konstituciškai priklauso – galią pasakyti savo nuomonę apie generalinį prokurorą“, – iš Seimo tribūnos antradienį kalbėjo „Drąsos kelio“ frakcijos atstovas Povilas Gylys. Jis aiškino, kad iki šiol Seimo nuomonė apie generalinį prokurorą nieko nereiškė.
„Šiuo atveju nevyksta nieko nekonstituciško – tiesiog Seimas susigrąžina teisę pasakyti savo nuomonę apie generalinį prokurorą. Kviečiu Seimo neatsižadėti noro susigrąžinti savo konstitucines teises“, – pareiškė jis.
„Mus konstitucinės dvasios šaukia tai padaryti“, – savo kalbą baigė politikas.
K. Masiulis: prokuratūrą reikia apsaugoti nuo politikų
Konservatorių frakcijos atstovas Kęstutis Masiulis dėstė priešingus argumentus. Pasak jo, Seimas antradienį svarsto prokuroro nepriklausomumo klausimą. „Kažkas nori, kad prokurorai būtų marionetės, kad prokurorai būtų pažaboti ir juos būtų galima tampyti už virvučių“, – kalbėjo jis.
Pasak K. Masiulio, pataisas inicijuoja partijos, kurios konfliktuoja su generaline prokuratūra ir teisėsauga. Politikas dėstė motyvus: Darbo partija taip elgiasi dėl ilgos savo bylos, kurioje prokuratūra elgiasi principingai, „Drąsos kelias“ turi aiškų konfliktą su teisėsaugą, o „Tvarka ir teisingumas“ yra suinteresuotas dėl amžino konflikto dėl Rolando Pakso ir Petro Gražulio.
„Prokuratūra nėra politinė institucija. Ją reikia apsaugoti nuo politikų norų ją pasiglemžti“, – kalbėjo K. Masiulis.
Įstatymas priimtas didele balsų dauguma
Už įstatymą antradienį taip pat pasisakė Drąsos kelio frakcijos narys Valdas Vasiliauskas, „tvarkietis“ Petras Gražulis, kuris pareiškė, kad jei toks įstatymas būtų buvęs priimtas anksčiau, galbūt nebūtų buvę ir Darbo partijos bylos. Prieš pasisakė liberalas Remigijus Šimašius.
Galutinio balsavimo metu už įstatymo pataisas pasisakė 87 Seimo nariai, 23 parlamentarai balsavo prieš, susilaikė 1 Seimo narys.
***
Prezidentės veto nepritarė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas, kuris pasiūlė dar kartą priimti prokuratūros įstatymo pataisas. Reaguodama į tokį parlamento sprendimą, D. Grybauskaitė praėjusią savaitę kreipėsi į Konstitucinį Teismą su prašymu išaiškinti generalinio prokuroro nepriklausomumo ir atleidimo iš pareigų aspektus.
Įstatymo pataisomis siūloma papildyti prokuratūros įstatymą nuostatomis, kad Seimas gali atleisti generalinį prokurorą. Seimui antrą kartą patvirtinus Prezidentės vetuotą įstatymą, šalies vadovė privalo jį pasirašyti.