Vakar Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pripažino separatistinių Gruzijos regionų – Pietų Osetijos ir Abchazijos – nepriklausomybę bei pareiškė, kad net jei toks veiksmas ir reiškia naujo šaltojo karo pradžią – tebūnie. Rusija tam yra pasirengusi. Vakarų valstybės vieningai pasmerkė tokį pareiškimą kaip nepriimtiną ir prieštaraujantį tarptautinei teisei.
Esą vadovaudamasis įvairiais tarptautinės teisės dokumentais, antradienį D. Medvedevas pasirašė pripažinimo įsaką. Vakar vėlai vakare Rusijos prezidentas taip pat apkaltino Vašingtoną, neva tiekiama humanitarinė pagalba Gruzijai iš tikrųjų yra užmaskuoti ginklai. Baltieji rūmai tokius Rusijos prezidento kaltinimus pavadino „absurdiškais”. Baltųjų rūmų atstovas Tonis Frato žurnalistams sakė galįs patikinti, kad siunčiama pagalba Gruzijai yra tik humanitarinė ir nieko daugiau.
„Mes nieko nebijome, įskaitant ir naujo šaltojo karo galimybės“, - pareiškė D. Medvedevas. „Rusija yra valstybė, kuri privalo užtikrinti savo interesus palei visą savo sieną. Tai yra visiškai aišku“, - kalbėjo Rusijos prezidentas.
Rusijai laikantis tokios pozicijos, Vakarai sureagavo nedelsiant – didžiosios valstybės pasmerkė Rusijos veiksmus.
JAV smerkia „neatsakingą“ Rusijos veiksmą
JAV prezidentas George'as Bushas perspėjo D. Medvedevą, kad pastarojo „neatsakingi veiksmai“ gilina krizę regione.
G. Bushas buvo griežtas: „JAV smerkia Rusijos prezidento sprendimą pripažinti nepriklausomomis valstybėmis Gruzijos Pietų Osetijos ir Abchazijos regionus“. JAV vadovas pabrėžė, kad tokie rusų veiksmai yra nesuderinami su Prancūzijos inicijuotu ugnies nutraukimo susitarimu.
„Gruzijos teritorinis integralumas ir sienos privalo būti gerbiamos lygiai taip pat, kaip ir Rusijos ar bet kurios kitos valstybės. Rusijos veiksmai dabar tik didina įtampą regione ir komplikuoja diplomatines derybas“, - sakė JAV prezidentas.
Prancūzija teigia negalinti sutikti su tokiu Rusijos sprendimu
Prancūzija, dabar prezidentaujanti Europos Sąjungai, taip pat pasmerkė D. Medvedevo poelgį ir paragino ieškoti politinio sprendimo.
„Mes manome, kad tai prieštarauja Gruzijos teritoriniam vientisumui, ir mes negalime su tuo sutikti”, - tvirtai pareiškė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Bernardas Kouchneras.
Didžioji Britanija: tai prieštarauja tarptautinei teisei
Britų užsienio reikalų ministras Davidas Milibandas sakė, kad Rusijos sprendimas yra „nepateisinamas ir nepriimtinas”.
„Jis neveiks. Jis prieštarauja taikos susitarimo principams, su kuriais Rusija jau yra sutikusi. Jis toliau kursto ir taip jau didelę įtampą regione”, - kalbėjo D. Milibandas.
Pasak D. Milibando, Didžioji Britanija visiškai palaiko Gruzijos nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą, į kurį Maskva negali kėsintis. Britų ministras pažadėjo užtikrinti kiek galima platesnę koaliciją prieš Rusijos agresiją Gruzijoje. Šiandien jis vyksta į Ukrainą.
NATO: Rusijos sprendimas pažeidžia tarptautinę teisę
NATO generalinis sekretorius Jaapas de Hoopas Schefferis pareiškė, kad D. Medvedevo sprendimas „tiesiogiai pažeidžia nemažą skaičių Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijų”.
Kiek anksčiau Rusija atšaukė J. de Hoopo Schefferio planuotą vizitą į Rusiją – rusai praėjusią savaitę pareiškė sustabdantys bendradarbiavimą su NATO. Rusijos ambasadorius prie NATO teigia, kad vizitas nukeltas, kol bus išsiaiškinti santykiai tarp Rusijos ir aljanso.
Vokietija ir Lietuva pasisako už Gruzijos teritorinį vientisumą
Vakar Lietuvoje lankiusis Vokietijos kanclerė Angela Merkel kartu su prezidentu Valdu Adamkumi pasmerkė Rusijos sprendimą kaip nepriimtiną ir šiurkščiai pažeidžiantį tarptautinės teisės principus.
Pranešama, kad A. Merkel, kaip ir V. Adamkus, tvirtai pasisako už Gruzijos teritorinį vientisumą su tarptautinės bendruomenės pripažintomis sienomis.