• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Liepos 10 d. Sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko patvirtintas Vaistų prieinamumo gerinimo planas, numatantis, jog pacientų išlaidos vaistams turėtų sumažėti 100 mln. Lt per metus ir sutaupysiantis apie 50 mln. Lt Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų, Lietuvos gydytojų sąjungos (LGS) įsitikinimu, gydytojus pavers kanceliariniais darbuotojais, o spręsti pacientų likimą paves vaistininkams.  

REKLAMA
REKLAMA

„Gydymo įstaigų darbuotojams aktualiausia patvirtinto plano dalis, susijusi su gydytojų darbo reglamentavimu, nes bus keičiama receptų išrašymo tvarka, – sako Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas prof. Liutauras Labanauskas. – Pagal naująją tvarką, receptai bus rašomi bendriniu (cheminiu) pavadinimu, o konkretų vaistą, tinkantį pacientui, parinks ne gydytojas, o vaistininkas. Todėl šis planas gali būti naudingas tik didiesiems vaistinių tinklams“.

REKLAMA

Pasak prof. L. Labanausko, tokia tvarka jau buvo ir ji nepasiteisino. „Pacientams su vaistais tekdavo antrą kartą atvykti pas gydytoją ir tartis, kurie iš įsigytųjų vaistų yra tinkami. Tai didino eiles prie kabinetų, žmonės vaistams išleisdavo daugiau“, – pasakoja LGS vadovas. Jo nuomone, kova su menama korupcija labiau nei abejotina, nes vaistininkas galės siūlyti bet kokį tos grupės preparatą, nebūtinai pigiausią: „Taip pat reikia nepamiršti, jog vaistininkas nebus atsakingas už paciento sveikatą“.

REKLAMA
REKLAMA

LGS prezidento teigimu, jo vadovaujama organizacija ne kartą Sveikatos apsaugos ministerijai pateikė argumentų, jog tokia priemonė neleis pasiekti norimo rezultato, nesumažins vaistų gamintojų daromos įtakos gydytojams, o vaistų kainos dėl to akivaizdžiai nepakis. „Realiai žmonių išlaidas vaistams gali veikti tik antkainių reguliavimas, o PSDF – tik pigesnių (generinių) vaistų atėjimas į rinką ir kompensavimo mechanizmo sutvarkymas“, – įsitikinęs prof. L. Labanauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokiu būdu SAM pamiršta savo įsakymus, kuriais reglamentuojamas gydytojo darbas, atsakomybė už paciento sveikatą ir gydymo kokybę. Įvedus naująją tvarką gydytojui neliks jokių svertų kontroliuoti gydymą, kuris turėtų būti skiriamas individualiai, įvertinus paciento būklę. Prof. L. Labanauskas išreiškė susirūpinimą, kad ministerija planuoja naują „raganų medžioklę“ – skelbia, kad sieks išsiaiškinti, kurie gydytojai gydo brangiausiais kompensuojamaisiais vaistais, nepagrįstai keičia paskirtą gydymą, netinkamai skiria kompensuojamuosius vaistus. Šią kontrolę vykdys Valstybinė ligonių kasa. „Tam ji neturi kompetencijos, nes vertinti paskirtą gydymą gali tik aukštesnio lygio specialistas, o ne valdininkas“, – pabrėžia LGS prezidentas. Anot jo, prieš keletą metų STT tyrė gydytojų, išrašančių daugiausiai brangių vaistų, veiklą, ir, kaip ir reikėjo tikėtis, „didžiausiais nusikaltėliais“ tapo gydytojai onkologai, nes jų skiriami vaistai yra patys brangiausi.

REKLAMA

Pristatant naujojo plano projektą Seimo sveikatos reikalų komiteto posėdyje, plano rengėjai negalėjo komiteto nariams pateikti naujosios tvarkos ekonominę naudą pagrindžiančių skaičiavimų. Nors teigiama, jog naujasis planas rengtas beveik pusę metų ir derintas su visomis suinteresuotomis pusėmis, Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas tvirtina, kad į LGS ir kitų organizacijų pateiktus pasiūlymus bei Seimo sveikatos reikalų komiteto išvadas nebuvo atsižvelgta.

„Šiandien iš SAM laukiama realių darbų, o ne fantastinių planų“, – sako LGS vadovas, apgailestaudamas, kad ministerija ir toliau tęsia tradiciją vienpusiškai nuspręsti bei vykdyti savo pačios sugalvotas idėjas, neįvertindama jų pasekmių.

Lietuvos gydytojų sąjunga

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų