Lietuvos kelių policijos tarnybos Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Jorūnė Liutkienė priminė sąrašą pakeitimų, kurie įsigaliojo būtent nuo lapkričio mėnesio.
Galima pastebėti, kad, įsigaliojus naujiems pakeitimams, padidėjo ne tik baudų dydžiai, bet taip pat ir sugriežtinta tvarka už kai kurią neteisėtą veiką.
Pavyzdžiui, už chuliganišką vairavimą gresia ne tik 800 eurų siekianti bauda, bet taip pat asmuo gali netekti savo transporto priemonės.
Taip pat numatomas ilgesnis, nei buvo ankčiau, teisės vairuoti atėmimo terminas, jeigu asmuo už vairo sėda girtas ar apsvaigęs jau ne pirmąjį kartą. Būtent už šį pažeidimą vairuotojams atsirastų ir prievolė savo transporto priemonėse įsirengti alkoblokus.
Teigiama, kad baudos grėstų ir už transporto priemonės vairavimą negaliojant medicininei pažymai ar vairuotojo pažymėjimui.
Štai kas pasikeitė
Naujienų portalas tv3.lt pateikia visą sąrašą pakeitimų, susijusių su bausmėmis už tam tikrus KET pažeidimus.
- Nustatyta griežtesnė atsakomybė už transporto priemonės vairavimą, kai ji neįregistruota, be privalomosios techninės apžiūros, padangos neatitinka reikalavimų ir kt. Nors iki lapkričio 1 d. už tokio tipo pažeidimus grėsė 30–40 eurų baudą, asmenims tektų pakloti nuo 50 iki 100 eurų;
- Nustatyta atsakomybė už pakartotinį chuliganišką vairavimą (bauda nuo 550 iki 800 eurų ir privalomas teisės atėmimas nuo 18 iki 30 mėn.). Už pakartotinį chuliganišką vairavimą, taip pat už pavojingą ar chuliganišką vairavimą esant neblaiviam ar apsvaigusiam numatoma galimybė skirti administracinio poveikio priemonę – transporto priemonės konfiskavimą;
- Nustatomas privalomas teisės vairuoti atėmimas teisės vairuoti transporto priemones neturintiems asmenims už eismo įvykio sukėlimą (sugadinus turtą nuo 9 iki 12 mėn., nežymiai sutrikdžius sveikatą – 12–24 mėn.);
- Nustatoma atsakomybė už transporto priemonių vairavimą nepasitikrinus sveikatos nustatytu periodiškumu, nesilaikant vairuotojo pažymėjime nurodytų vairuotojui taikomų apribojimų (išskyrus leidimo vairuoti tam tikros rūšies transporto priemones apribojimus) ar pasibaigus vairuotojo pažymėjimo galiojimo laikui (bauda nuo 30 iki 50 eurų);
REKLAMAREKLAMA
- Už vairavimą neturint teisės vairuoti, esant atimtai teisei vairuoti, ar vairuojant be antialkoholinio variklio užrakto (kai toks privalomas) – privaloma skirti teisės vairuoti transporto priemones atėmimą nuo 6 mėnesių iki 1 metų;
- Nustatoma atsakomybė už pakartotinį vairavimą neturint teisės vairuoti, pakartotinį vairavimą, kai teisė vairuoti atimta, sustabdyta ar nesilaikoma draudimo vairuoti transporto priemones, kuriose neįrengti antialkoholiniai variklio užraktai. Taip pat tiems, kurie vairuoja neturėdami teisės vairuoti ir turi nepanaikintą ar neišnykusį teistumą už nusikalstamą veiką, kurią jie padarė neblaivūs arba apsvaigę nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vairuodami transporto priemonę (bauda nuo 800 iki 1 tūkst. eurų, privalomas teisės vairuoti atėmimas nuo 1 metų ir 6 mėnesių iki 2 metų). Už šiuos nusižengimus nustatyta galimybė skirti administracinio poveikio priemonę – transporto priemonės konfiskavimą;
- Nustatomas privalomas teisės vairuoti atėmimas teisės vairuoti transporto priemones neturintiems asmenims už pasišalinimą iš eismo įvykio vietos (nuo 1 iki 3 metų);
REKLAMAREKLAMAREKLAMA
- Numatomas ilgesnis nei buvo nustatytas teisės vairuoti atėmimo terminas (nuo ketverių iki septynerių metų, buvo nuo trijų iki penkerių) už pakartotinį vairavimą esant neblaiviam ar apsvaigusiam. Be to, už tokį pažeidimą numatoma galimybė taikyti draudimą vairuoti transporto priemones, kuriose neįrengti antialkoholiniai variklio užraktai;
- Nustatoma griežtesnė atsakomybė (nuo 600 iki 900 eurų) už transporto priemonės savininkui (valdytojui) nustatytų reikalavimų nurodyti pareigūnui duomenis apie asmenį, kuris nusižengimo padarymo metu valdė transporto priemonės savininkui (valdytojui) priklausančią transporto priemonę ar ja naudojosi, nevykdymą, kai transporto priemonės savininkas (valdytojas) nepateikia duomenų apie asmenį, kai buvo padaryti nustatyti administraciniai nusižengimai. Už pakartotinį tokios veikos padarymą numatoma bauda nuo 900 iki 1 tūkst. 200 eurų.
Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, nuo šių metų pradžios iki spalio mėnesio pabaigos už chuliganišką vairavimą, kuomet vairuotojai kėlė pavojų ne tik savo, bet ir kitų žmonių saugumui, iš viso užfiksuota 200 pažeidimų.
Skaičiuojama, kad 149 vairuotojai taip pat sėdo prie transporto priemonės vairo, neturinčios privalomosios techninės apžiūros.
Gruodį vykdys reidus
Policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą ir vykdydami eismo dalyvių elgesio kelyje kontrolę, gruodžio mėnesį visoje šalyje organizuoja šias prevencines priemones:
► Pėsčiųjų, dviračių vairuotojų kontrolė – ar šie eismo dalyviai tamsiuoju paros metu, esant blogam matomumui naudoja matomumą gerinančias priemones (atšvaitus, šviečiančius žibintus (prožektorius), ryškiaspalves liemenes su šviesą atspindinčiais elementais) – gruodžio 1–3 d.
► Transporto priemonių, įskaitant dviračių (elektrinių paspirtukų), vairuotojų blaivumo, apsvaigimo nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų patikrinimai – gruodžio 5–11 d., 24–27 d. ir 30–31 d. Viena iš šių priemonių (angl. Operation Alcohol & Drugs), inicijuota Europos kelių policijos tinklo ROADPOL (angl. European Roads Policing Network), bus vykdoma daugelyje Europos šalių (gruodžio 5–11 d.).
► Vairuotojų nesustojimo prieš pėsčiųjų perėją, kai to reikalaujama pagal Kelių eismo taisykles, kontrolė – gruodžio 13–16 d.
► Vairuotojų veiklos, nesusijusios su vairavimu (naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis ir pan.), kontrolė – gruodžio 19–21 d.
Policija atkreipia dėmesį, kad apskričių vyriausieji policijos komisariatai, atsižvelgdami į avaringumo būklę prižiūrimoje teritorijoje, gali organizuoti ir kitas papildomas prevencines priemones.
Be to, Lietuvos kelių policijos tarnybos pareigūnai eismo priežiūrą vykdo šalies mastu neteritoriniu principu.
Policija prašo visų kelyje elgtis atsakingai ir drausmingai, laikytis Kelių eismo taisyklių reikalavimų, saugoti save ir nelikti abejingu kitiems.
Kaip galima atimti teisę vairuoti, jeigu jos neturi.