• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikatos informacijos centro 2010 m. duomenimis, Lietuvoje netaisyklinga laikysena būdinga vienam nepilnamečiui iš dešimties.

REKLAMA
REKLAMA

Susirgimų itin padaugėja vaikams pradėjus lankyti mokyklą, nors Antakalnio poliklinikos vaikų ligų gydytoja Daina Tarutienė sako, kad ligos mastai – kur kas didesni. „Pasitaiko atvejų, kai jau 6 metų vaiko stuburas yra iškrypęs, tad vien sunkių kuprinių ir augančiam organizmui nepritaikytų suolų kaltinti negalima – laikysenai įtakos turi ir netaisyklingas sėdėjimas, stovėjimas, judėjimo stoka. Surasti visiškai tiesų vaiką yra labai sunku – beveik kas antras turi problemų su laikysena“, – teigė pediatrė.

REKLAMA

Pas ortopedus – nuo aštuonerių

Gintautė Šileikienė iš Zarasų rajono pasakojo, kad dukrai problemos su stuburu prasidėjo nuo 8 metų – Aušra kūprinosi, jos nugara nebuvo tiesi. Moteris kreipėsi į ortopedą – šis rekomendavo lankyti baseiną, specialias mankštas, tačiau mergaitė nuolat sirgdavo, nelankė mokyklos, todėl nuosekliai sportuoti negalėjo.

REKLAMA
REKLAMA



„Dabar dukrai jau 12 metų, ji supranta, kad reikia mankštintis, todėl ruošiamės pratimus daryti nuolat. Vis dėlto šiek tiek pavėlavome – Aušrai diagnozuota skoliozė, vienas slankstelis stuburo apačioje sukasi. Gydytojai sako, kad tai – paveldima, nes mergaitė aukšta, laiba, bet, be abejo, ligai įtakos turėjo ir sunkios kuprinės, ir per maži mokyklos suolai“, – įsitikinusi G.Šileikienė.

Moters nuomone, už vaikų sveikatą labiausiai atsakingi yra tėvai – jie turi stebėti savo atžalas nuo mažens, kontroliuoti jų kuprinės turinį, jei įmanoma – lydėti vaiką į mokyklą ar nupirkti antrą knygų komplektą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ligos priežastys – nuo augimo iki minkštų lovų

„Vaikui augant stuburas būna iki galo nesukaulėjęs, o raiščiai – nesutvirtėję. Vaikai mažai juda, persikreipę ar susikūprinę ilgai sėdi prie kompiuterių, todėl gydymas pasunkėja arba tampa visai neįmanomas. Laikysenai kenkia ir miegojimas labai minkštoje lovoje, ant didelės pagalvės, sėdėjimas per mažuose mokykliniuose suoluose ir, žinoma, sunkių kuprinių nešiojimas“, – ligos priežastis vardijo D.Tarutienė.

REKLAMA

Vilniaus miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Liuda Sliaužienė atkreipė dėmesį, kad nesimetriška ar kaip nors kitaip pasikeitusi kūno padėtis – ne vien estetinė problema. Tai yra ir daugelio nugaros, kojų, galvos skausmų ir net psichologinių problemų priežastis.

REKLAMA

„Netaisyklinga laikysena gresia stuburo iškrypimu – skolioze. Ji gydomos operacinėmis priemonėmis ir įtvarais. Iškrypęs stuburas spaudžia šonkaulinius nervus, atsiranda širdies, inkstų, kepenų ir kitų vidaus organų problemos“, – negydymo pasekmes vardijo L.Sliaužienė.

Vaiko priežiūra ir mankšta – būtina

Netaisyklinga kūno laikysena rečiau būna įgimta – dažniausiai ji susiformuoja dėl netinkamos aplinkos ir elgsenos, todėl tėvai turi nuolat stebėti savo vaiką, skatinti jį kuo daugiau judėti, laikytis darbo ir poilsio režimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vien konstatuoti ligą neužtenka – reikia imti kasdien daryti mankštą, masažą, lankyti baseiną. Visa tai stiprina raumenis ir raiščius. Tėvai su vaiku namuose turi dirbti nuolat, ne tik į užsiėmimus vaikščioti. Bet dažnai tėvai neturi tam laiko“, – apgailestavo Antakalnio poliklinikos vaikų ligų gydytoja D.Tarutienė.

REKLAMA

Svarbu vaikui sukurti tinkamą mokymosi aplinką – pagal jo ūgį pritaikyti rašomąjį stalą ir kėdę. Dirbant prie stalo vaiko ranka neturėtų užstoti nuo lango sklindančios šviesos.

Mokyklinė kuprinė turi būti:



• su dviem diržais, geriausia – reguliuojamo ilgio, ir rankenėle;

• kuprinės diržai turi būti pagaminti iš standžios medžiagos, platūs (apie 35–40 mm);

• kuprinės nugarėlė turi būti iš tvirtos, tačiau minkštos medžiagos, sutvirtinta plastikiniu rėmu;

• nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau moksleivio juosmens;

• būtina visada užsidėti kuprinės diržus ant abiejų pečių;

• pradinių klasių moksleivių kuprinės turi sverti ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių – ne daugiau kaip 1 000 g.

Kaip pasitikrinti savo laikyseną

• Reikia atsistoti prie sienos, pakaušiu, mentėmis, sėdmenimis, blauzdomis ir kulnais liestis prie jos, tuomet – išsitiesti.

• Tokią kūno padėtį laikyti 10–15 sek., stengiantis įsiminti galvos, liemens ir kojų padėtį;

• Žengus žingsnį pirmyn ar trumpai pasivaikščiojus, grįžti atgal ir pasitikrinti, ar laikysena tokia pati.

• Taisyklinga laikysena turi išlikti stovint, sėdint, einant.

Almutė Blaževičiūtė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų