Panevėžietė Natalija Juodikienė, panorusi globoti svetimus vaikus, turėjo nueiti ne tik netrumpą biurokratinį kelią, bet ir paploninti piniginę. Mat Panevėžio valdininkai nusprendė imti pinigus už valstybės nemokamai teikiamas paslaugas.
Mokama nemokama paslauga
Praėjusių metų vasarą panorusi tapti ketverių metų mergaitės globėja, panevėžietė N.Juodikienė kreipėsi į miesto savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos tarnybą. Moteriai buvo nurodyta: mergaitę įsivaikinti galima, tačiau reikia pateikti begalę dokumentų, išklausyti šešiolikos valandų globėjų mokymo kursus ir pakloti už juos kelis šimtus litų.
Kai moteris susitvarkė visus reikiamus dokumentus ir atėjo kursų eilė, Vaiko teisių apsaugos tarnyba pasiūlė kreiptis į Pedagogų švietimo centro lektorę Rasą Praninskienę.
N.Juodikienė neabejojo, kad tokie kursai reikalingi, tačiau netikėtai sužinojo, jog valstybė juos teikia nemokamai.
„Tuomet savivaldybėje pasiteiravau apie tai ir sulaukiau akibrokšto - Vaiko teisių apsaugos tarnyba pasiūlė vykti į Vilnių arba Uteną, esą ten kursai nemokami“, - pasakojo moteris.
Valstybė neskyrė pinigų
„Respublikai“ pradėjus domėtis situacija paaiškėjo, kad N.Juodikienės atvejis - neišskirtinis. Už globėjų mokymo kursus po 250 litų moka visi, kas nori įsivaikinti Panevėžio našlaitukus.
Vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja D.Simonaitienė, paklausta apie rinkliavą už nemokamus kursus, tvirtino, esą kalta pati valstybė. Mat apmokėti globėjų kursams niekas neskyrė pinigų.
„Tuo metu tokių nemokamų paslaugų Panevėžio miesto savivaldybėje nebuvo organizuojama. Kadangi N.Juodikienės netenkino mūsų siūlymas, buvo pasiūlytos nemokamos paslaugos kitoje savivaldybėje, - aiškino D.Simonaitienė ir čia pat pridūrė, jog kai tik gaus finansavimą, situacija pasikeis.
„Mes - tik įrankis“
Globėjų pasirengimo mokymus vedusios psichologės R.Praninskienės teigimu, Panevėžio pedagogų švietimo centras tėra įrankis, o globėjų pasirengimo mokymus rengė primygtinai prašant Panevėžio miesto savivaldybės administracijai, nes kitų galimybių mieste organizuoti minėtus mokymus nebuvo rasta.
R.Praninskienės teigimu, kurį laiką savivaldybė savomis lėšomis finansavo tokius kursus, sudarydama autorines sutartis. Tačiau vėliau buvo nuspręsta kursų nefinansuoti motyvuojant tuo, kad būsimieji vaikų globėjai gali patys už viską susimokėti.
„Tai, kad miesto savivaldybė nutraukė finansavimą, labai nustebino.
Pinigų gėlėms už 200 litų atsiranda, o globėjams parengti nėra. Panevėžyje žmonėms nebuvo užtikrinta teisė į nemokamus kursus“, - įsitikinusi R.Praninskienė.
Už neteisėtą veiklą liko nenubausti
Panevėžio našlaičius siekiantys įsivaikinti globėjai nutarė netylėti ir valdininkų organizuojamą rinkliavą apskundė vaiko teisių apsaugos kontrolierei Rimantei Šalaševičiūtei.
Tyrimą atlikusi kontrolierė nustatė, kad valdininkai neteisėtai rinko pinigus iš būsimų globėjų. Maža to, Pedagogų švietimo centras neturėjo jokios teisės organizuoti tokių kursų, mat centro nuostatuose nėra reglamentuotas fizinio asmens pasirengimo globoti vaiką organizavimas. Be to, ir jokių sutarčių tarp savivaldybės ir centro sudaryta nebuvo.
Už padarytus nusižengimus savivaldybės administracijos direktorius buvo įpareigotas užtikrinti, kad Vaiko teisių apsaugos tarnyba tinkamai vykdytų savo pareigas. Direktoriui taip pat buvo pasiūlyta sudaryti komisiją dėl įtariamo Vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėjos D.Simonaitienės tarnybinio nusižengimo tyrimo.
Tačiau kol kas jokių duomenų, kaip vyksta tyrimas, Vaiko teisių apsaugos tarnyba negavo.
Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė situaciją komentavo taip: „Šioje situacijoje pažeidimai akivaizdūs. Precedento Lietuvoje neturintis faktas, kad asmenims, ketinantiems pasirūpinti tėvų globos netekusiu vaiku, nebuvo užtikrinta galimybė nemokamai išklausyti fizinio asmens pasirengimo globoti vaiką mokymų. Valstybės politika orientuota į tai, kad vaikas turėtų šeimą. Globėjų paieška, jų parengimas yra Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Vaiko teisių apsaugos tarnybos darbas pagal nuostatus. Globėjas turi būti rengiamas kokybiškai ir nemokamai. Per beveik ketverius darbo metus kontrolieriaus įstaigoje neteko susidurti su tokiu atveju, kad būtų apsunkintas galimo globėjo pasirengimas globoti vaiką, kaip išėjo šiuo atveju Panevėžyje. Panevėžio savivaldybės administracija tinkamai nereglamentavo globėjų parengimo. Būdama kalčiausia šioje situacijoje, dar ir tyrimą apsunkina delsdama pateikti informaciją ir komisijos išvadas. Gal tai daroma sąmoningai? Mat praėjus šešiems mėnesiams nuo pažeidimo padarymo terminai praleidžiami ir nebegalima taikyti atsakomybės. Mes, kaip vaiko teisių apsaugos kontrolė, drausminių nuobaudų taikyti negalime. Nustatę atsakingų pareigūnų pažeidimus, prašome įvertinti jų veiklą ir spręsti atsakomybės klausimą.“
Arturas Paknys