Anksčiau į bendrą skaičių būdavo įtraukiami ir smurto mokykloje atvejai, kurių dėl uždarytų švietimo įstaigų šiuo metu nėra. Tačiau skaičius išliko stabilus, todėl nėra abejonių, kad smurtas persikėlė į artimą vaikui aplinką.
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovai pabrėžia, kad karantino laikotarpiu, daugiausiai gauta pranešimų, kai vaikui buvo reikalinga užtriktini saugią aplinką dėl trijų pagrindinių priežasčių.
Pirmiausia, dėl vaiko nepriežiūros, nes jo atstovai pagal įstatymą būdavo neblaivūs. Taip pat dėl smurto artimoje aplinkoje (neretai kartu ir neblaivūs asmenys), kai joje yra vaikas. Ir dėl smurtą patiriančio vaiko.
Iššūkis visoms šeimoms
Vaiko teisių tarnybos Komunikacijos skyriaus atstovė Sigita Zumerytė Arlauskienė pabrėžė, kad karantino laikotarpis savaime nėra lengvas laikotarpis dėl kasdieninių iššūkių (pasikeitusios rutinos, užimtumo, finansų ir t.t), kuriems įveikti reikia ir didesnių, papildomų resursų:
„Esant krizinei situacijai, asmenys emociškai labiau susijaudinę ir reakcijos, sunkumų sprendimo būdai gali būti mažiau racionalūs. Galima teigti, kad karantino laikotarpis, kartu su kilusiais iššūkiais, išryškina ir latentines problemas, neišspręstus konfliktus šeimose.
Ir tai liečia ne tik šeimas, kurioms iki karantino buvo inicijuota pagalba. Vaiko teisių apsaugos skyrių akiratyje daugėja šeimų, kurios iki tol nebuvo žinomos dėl rizikingo ar žalingo psichoaktyvių medžiagų vartojimo, priklausomybių, smurto.
Be aukščiau minėtų atvejų, Vaiko teisių apsaugos skyriuose žymiai padaugėjo paklausimų ar pranešimų, kaip jau ne kartą Tarnyba skelbė, dėl skyrium gyvenančių šeimų nesutarimų dėl nustatytos bendravimo su vaiku tvarkos vykdymo.“
Tiesa, Socialinės paramos šeimai informacinė sistemos (SPIS) duomenimis, lyginant 2019 m. ir 2020 m. tuos pačius laikotarpius, galima teigti, kad Lietuvoje paskelbus karantino laikotarpį, gautų pranešimų dėl vaikų galimai patyrusių smurtą ir statistinės tendencijos dėl galimai nuo smurto patyrusių vaikų – nėra žymiai pakitusios, lyginant su ankstesniais 2020 m. ir 2019 m. laikotarpiais.
Karantino režimo laikotarpiu negaunama pranešimų dėl vaikų patiriamo smurto mokykloje, tačiau smurto skaičiai nemažėja, tai galėtų reikšti, jog smurto daugėja šeimos aplinkoje.
Vaiko teisių atstovai akcentuoja, kad mitas, jog tik sunkiau besiverčiančiose ar gausesnėse šeimose galimi vaiko teisių pažeidimai, alkoholio, kitų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas, smurtas:
„Šių ir kitų problemų šeimose padariniai skaudžiausi yra vaikui, kuris neturi arba turi labiau ribotas galimybes su jomis susidoroti. Tokiais atvejais, atpažinus sunkumus, pirmas žingsnis – imtis priemonių juos suvaldyti, ir čia svarbiausia, kad šeima priimtų pagalbą, nes jos reikia ir vaikui, ir būtinai, siekiant pokyčių, vaiką auginantiems.
Tarnyboje veikianti „Pagalbos vaikams linija“ (svarbiausi kontaktai ir nuorodos pateikiami straipsnio pabaigoje – aut. past.) sulaukia skambučių, kuriais be smurto ir prievartos pranešama ir apie tėvų girtavimą, dažnai šios negerovės egzistuoja greta. Linijos darbuotojai tarpininkauja, kad būtų šeimoms suteiktos socialinės, teisinės konsultacijos bei paslaugos. Taip pat tiek vaikai, tiek suaugę gali kreiptis į tiesiogiai į jų gyvenamojoje vietoje esantį Vaiko teisių apsaugos skyrių.“
Pažeidžia karantino sąlygas
Dėl karantino taisyklių pažeidimų piliečiai raginami kreiptis į policijos pareigūnus. Esant galimiems vaiko teisių pažeidimams, policijos pareigūnai susisiekia su vaiko teisių apsaugos specialistais, kurie atitinkamai į juos reaguoja, statistika dėl konkrečiai karantino taisyklių pažeidimų, vaiko teisių apsaugos specialistų, nefiksuojama.
Ankstesniais policijos duomenimis, nuo balandžio 3 iki 8 dienos buvo užfiksuotas 31-as atvejis, kai karantino taisykles pažeidė asmenys nuo 16 iki 18 metų, taip pat 15 atvejų, kai pažeidė asmenys iki 16 metų. Dažniausias pažeidimas – susibūrimai viešose vietose, kai vaikai nesilaiko reikalavimo nesibūriuoti didesnėmis nei dviejų asmenų grupėmis, jei jie nėra vienos šeimos nariai.
Tarnybos atstovai patvirtino, kad bent dalį šeimų problemų bandoma išspręsti nuotoliniu būdu:
„Didžiojo dalis organizacijų dirba nuotoliniu būdu, naudojant elektroninio ryšio priemones. Su asmenimis suderinus jiems labiausiai priimtinas sąlygas, sprendžiami klausimai, teikiama pagalba. Sunkumai gali kilti, jei asmuo neturi tam sąlygų (telefono, internetinio ryšio). Ir tuo pačiu paminėtina, kad pagalba bus veiksminga, jei asmuo ją priims bei naudosis.“
Taip pat pridurta, kad kaip ir kitais laikotarpiais, taip ir per karantiną tendencija yra tokia, jog mieste vaikų, patyrusių smurtą skaičius, didesnis nei kaime.
Svarbios nuorodos:
http://www.pagalbavaikams.lt/lt.php/pagrindinis.html
https://vaikoteises.lt/struktura-ir-kontaktai/kontaktai/teritoriniai-skyriai/