Šią priemonę tuometinė Lietuvos Vyriausybė nusižiūrėjo nuo Lenkijos. Jau nuo kitų metų pradžios kaimyninėje šalyje išmokos vaikams didės net 60 proc., o kaip jos keisis Lietuvoje?
Prieš rinkimus – didesnės išmokos
Spalio mėnesį Lenkijoje numatyti eiliniai parlamento rinkimai. Norėdama užsitikrinti dar vieną kadenciją valdžioje, partija „Teisė ir teisingumas“ šiemet pažėrė daugiau išmokų įvairioms gyventojų grupėms.
Jei pensininkams numatyta net keturiolikta pensija per metus, tai jaunesniems rinkėjams patiks programos „Šeima 500+“ pokyčiai.
Jau nuo kitų metų pradžios, už kiekvieną vaiką Lenkijoje kas mėnesį bus mokama ne 500 zlotų (112 eurų), o 800 zlotų (beveik 180 eurų) dydžio išmoka.
Kaip skelbia Lenkijos vyriausybė, nuo 2016 m. kas mėnesį išmokas šioje gauna 7 mln. vaikų, o iš viso šiam tikslui jau skirta 230,6 mlrd. zlotų (beveik 52 mlrd. eurų).
Lietuva yra kur kas mažesnė už Lenkiją ir turi gerokai mažiau vaikų (apie 510 tūkst.). Tačiau ir išmokos pas mus dabar yra gerokai mažesnės. Jos nesiekia ir 86 eurų. Tad kiek vaiko išmokos pas mus gali didėti nuo kitų metų pradžios?
Dydžiai kasmet indeksuojami
Paklausta, kodėl Lietuvoje vaiko pinigai nedidinami tiek, kiek didėja, pavyzdžiui, pensijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informavo, kad išmokų vaikams (įskaitant ir vaiko pinigų) dydžiai susieti su socialinės paramos išmokų atskaitos baziniais dydžiais, kurie kasmet indeksuojami.
„Atsižvelgiant į ekonominę situaciją šalyje, išaugusią infliaciją, ženkliai padidėjusias energetinių išteklių kainas, 2022 m. visi socialinės paramos išmokų baziniai dydžiai buvo didinami net du kartus, taigi, ir vaiko pinigų dydžiai taip pat buvo didinami du kartus“, – komentavo ministerija.
Pasak jos specialistų, atsižvelgiant į tai, kad išmokų vaikams dydžiai susieti su BSI (bazinės socialinės išmokos) dydžiu, indeksavus šį dydį, išmoka vaikui (vaiko pinigai) nuo 2022 m. sausio 1 d. iki 2023 m. sausio 1 d. padidėjo apie 17 proc. – nuo 73,5 Eur iki 85,75 Eur., o vaikams su negalia, gausių ir nepasiturinčių šeimų padidėjo nuo 116,5 Eur iki 136,22 Eur.
„Kadangi nuo ateinančių metų socialinės paramos išmokų baziniai dydžiai taip pat bus indeksuojami (šiuo metu vyksta valstybės biudžeto planavimo procesas) – didės ir vaiko pinigų dydžiai“, – žadėjo ministerija, bet neatskleidė, kiek tiksliai išmoka didės.
Ministerijos specialistai atkreipė dėmesį, kad nuoseklus išmokos vaikui (vaiko pinigų) padidinimas, esą turėjo reikšmingos įtakos vaikų skurdo rizikos lygio Lietuvoje sumažėjimui.
Oficialiai duomenimis, labiausiai skurdo rizikos lygis mažėjo tarp vaikų – nuo 22,7 proc. 2019 m. iki 17,8 proc. 2022 m. (-4,9 procentinio punkto), taip pat 2 suaugusių asmenų su 2 vaikais namų ūkiuose – nuo 16,9 proc. 2019 m. iki 11,3 proc. 2022 m. (-5,6 procentinio punkto).
Vadovaujantis Valstybės duomenų agentūros pateiktais eksperimentinės statistikos duomenimis, lyginant skurdo rizikos lygį tarp vaikų 2022 m. ir 2023 m., skurdo rizikos lygis mažėjo nuo 17,8 proc. iki 17 proc. (-0,8 procentinio punkto).
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pastebėjo, kad 2022 m. vaikų skurdo rizikos lygis Lietuvoje (17,8 proc.) buvo 1,5 procentinio punkto mažesnis nei vaikų skurdo rizikos lygio vidurkis visoje Europos Sąjungoje (19,3 proc.).