Lietuvoje visus valstybės postus praradęs ir problemų su teisėsauga tebeturintis Darbo partijos (DP) lyderis Viktoras Uspaskichas išlieka Europos demokratų partijos („European democratic party”) (EDP) vicepirmininkas. Juo V. Uspaskichas buvo išrinktas dar 2004 m. gruodžio 10 d. Briuselyje vykusiame steigiamajame suvažiavime.
Prasidėjus V. Uspaskicho problemoms su teisėsauga iš oficialaus EDP tinklalapio dingo tik Lietuvos politiko nuotrauka ir informacija apie jį kaip apie partijos vicepirmininką. Toje vietoje palikta tuščia vieta. Vicepirmininkas gali būti perrinktas tik suvažiavime, o jo partija pastaruoju metu nėra surengusi.
Pats V. Uspaskichas portalui „Balsas.lt“ sakė tiksliai neatsimenąs, kokia tvarka gali būti perrenkamas EDP vicepirmininkas, bet tvirtino, kad tebeužima šias pareigas. „Kaip tik gavau kvietimą vykti į Ispaniją, kur vyks mūsų susirinkimas. Esu kviečiamas būtent kaip vicepirmininkas“, - tvirtino V. Uspaskichas.
Be to, DP lyderis teigė nežinąs, kodėl jo nuotraukos nėra oficialiame EDP tinklalapyje ir sakė, jog vietoj Onos Juknevičienės, kuri tebefigūruoja ten kaip DP atstovė, yra deleguotas kitas DP europarlamentaras Šarūnas Birutis. Nuoroda į EDP tebėra ir O. Juknevičienės internetinėje svetainėje. Pati politikė jau yra ne kartą viešai užsiminusi apie ketinimus balotiruotis į prezidento postą. Iš DP O. Juknevičienė pasitraukė vasario pradžioje, nesutikdama su šios partijos frakcijos Seime balsavimu paremiant netinkamą, jos nuomone, „Leo LT“ steigimo projektą.
Šarūnas Birutis portalui „Balsas.lt“ tvirtino, jog O. Juknevičienę, kaip atstovę, jis pakeis po birželio mėnesio 12-os dienos, kuomet įvyksiąs EDP tarybos posėdis. Jis taip pat aiškino nežinąs, kur dingo V. Uspaskicho, kaip vicepirmininko, nuotrauka ir pavardė iš internetinės EDP svetainės. Politikas tvirtino, kad vicepirmininką gali perrinkti tik suvažiavimas ir svarstė, kad tai galinti būti atsitiktinė klaida.
Europos demokratų partija kartu su liberalais sudaro Liberalų ir demokratų aljansą už Europą, turintį 89 vietas Europos Parlamente. Šiai frakcijai priklauso 6 Lietuvos Europos parlamentarai: Šarūnas Birutis, Danutė Budreikaitė, Arūnas Degutis, Jolanta Dičkutė ir keli liberalcentristai. EDP įkurta buvusio Europos Komisijos pirmininko Romano Prodžio iniciatyva. Šiuo metu R. Prodis yra partijos garbės pirmininkas.
Apibūdindamas partijos ideologiją, vienas iš jos steigėjų François Bayrou (buvęs kandidatas į Prancūzijos prezidentus, užėmęs 3 vietą pirmajame rinkimų ture 2007m.) pareiškė, jog tai būsianti partija žmonėms, kurie nėra konservatoriai, nei socialistai. Kaip pavyzdį jis nurodė Jungtinių Amerikos Valstijų demokratų partiją.
EDP kūrėjų teigimu, tai esąs tarptautinis centristinis blokas, kuris įsteigtas reaguojant į augančią euroskeptikų įtaką ir jų mėginimus oponuoti Europos Sąjungos institucijoms.
Italijos spaudoje R. Prodžiui 2006-aisiais metais buvo pažerta kaltinimų dėl galimų sąsajų su KGB. Esą R. Prodis kadaise buvo įsteigęs bendrovę „Nomisma“ su atstovybe Maskvoje sovietiniams pareigūnų kadrams rengti. Tai buvusi bendra įmonė su A. Plechanovo institutu arba akademija – dar anuomet glaudžiai susijusia su sovietų saugumu (KGB). Minėtame R. Prodžio projekte – EDP – dalyvavęs ir vicepirmininko postą gavęs V. Uspaskichas taip pat buvo susijęs su šia mokymo įstaiga. Ūkio ministro postą ir parlamentaro mandatą V. Uspaskichas prarado, kuomet nesugebėjo įrodyti neva turimo A. Plechanovo akademijos diplomo tikrumo, nes pati mokymo įstaiga irgi atsisakė pateikti netgi pačių studijų įrodymus.
Šiuo metu Darbo partija vis dar kaltinama buhalterinėmis manipuliacijomis, o jos lyderiui, prieš tai metus prasislapsčiusiam Rusijoje, tik visai neseniai panaikintas namų areštas. Pats politikas tvirtina esąs politinio susidorojimo auka ir neketina trauktis iš aktyvios veiklos. Priešingai – artėjant Seimo rinkimams ketina itin aktyviai agituoti - ir jau tai daro - už savo partiją visoje Lietuvoje.