V. Putinas (nuotr. SCANPIX)
V. Putino valdžios voratinklis, apraizgęs visą Rusiją, gali būti padalintas į keturias pagrindines grupes: „žmonės su antpečiais“ („люди в погонах“), „piteriečiai be antpečių“, „kooperatyvas „Ozero““ bei vaikai, giminaičiai, draugai ir kiti „savi žmonės“. Geresniam „voratinklio“ sistemos supratimui šioms grupėms tikslinga priskirti atitinkamą numerį. „Žmonės su antpečiais“ – pirmoji kategorija, „Peterburgo žmonės“ – antroji. Ir taip toliau.
Kategorijos
1 kategorija. V. Putino praeitis KGB – jokia paslaptis. Šioje struktūroje dabartinis Rusijos premjeras ir kandidatas į prezidentus praleido nemenką laiko tarpą – nuo 1975 iki 1992 metų. Per šį laikotarpį Putinas „susidraugavo“ su nemažai kolegų, kurie turbūt šiandien nesigaili, kad artimai bendravo su šiuo vaikinu iš Peterburgo.
2 kategorija. Savo kilimą politinės karjeros laiptais V. Putinas darė savo gimtajame mieste – Sankt Peterburge. Būtent ten Putino pavaldiniais buvo nemažai šiandien neblogus postus gavę asmenys.
3 kategorija. Praeitais metais sukako 15 metų, kai buvo įkurtas sodų kooperatyvas „Ozero“. Šis Solovjovkoje (120 kilometrų nuo Sankt Peterburgo) esanti „gyvenvietė“ garsi tuo, kad ją įkūrusiems smulkiems ir vidutiniems verslininkams ir biurokratams šiuo metu priklauso visa Rusija. Taip, tarp „Ozero“ gyventojų – tas pats V. Putinas, dosniai atsilyginęs savo „sugyventiniams“.
4 kategorija. Kadangi prakalbome apie išlikusius stiprius V. Putino ryšius su KGB'istais, verslininkais ir kitais jį iškilimo kelyje lydėjusius asmenis, turime pridėti ir dar kelis asmenis, kuriems „šiltos vietelės“ užtikrinamos kaip turbūt bet kokioje į autoritarizmą linkusioje valstybėje, kur siaučia aukščiausio masto korupcija. Žinoma, tai yra giminaičiai, draugai ir šiaip „savi žmonės“.
Kertiniai žmonės
Akivaizdu, kad pagrindinius Rusijos valdžius postus užima jau seniai Putino pasitikėjimą užsitarnavę asmenys. Dauguma jų – Putino kolegos KGB arba jo pavaldiniai Sankt Peterburgo merijoje.
Dmitrijus Medvedevas – dabartinis prezidentas, Putino pavaldinys Sankt Peterburgo merijoje nuo 1990 iki 1995 metų. Vadinamojo Rusijos valdžios „tandemo“ antroji dalis. Daugelio vertinamas tik kaip Putino statytinis, turėjęs vienos kadencijos metu pašildyti prezidento kėdę. (2 kategorija)
Dmitrijus Medvedevas (nuotr. SCANPIX)
Viktoras Zubkovas – pirmasis vicepremjeras – Sankt Peterburgo merija nuo 1992 iki 1993 metų. Šis politikas ir verslininkas trumpai buvo ir Rusijos ministru pirmininku. Kaip ir daugelis svarbiausius politinius postus užimančių asmenų, turi postą ir verslo struktūrose. Zubkovas – „Gazprom“ direktorių tarybos narys. (2 kategorija)
V. Zubkovas (nuotr. Wikipedia)
Igoris Sečinas – vicepremjeras, dar vienas Sankt Peterburgo merijos laikų kolega, susijęs ir su KGB. Sečinas yra vienas iš artimiausių Putino žmonių, kuriuo jis itin pasitiki. Bene konservatyviausias Rusijos valdžios atstovas, vadinamosios „silovikų“ grupės neabejotinas lyderis. Sečinas ne kartą Vakaruose yra palygintas su „Žvaigždžių karų“ personažu Dartu Veideriu bei pavadintas „baisiausiu pasaulio žmogumi“. (1 kategorija)
Igoris Sečinas (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)
Sergejus Ivanovas – vicepremjeras, Putino kolega KGB. Anksčiau šešerius metus vadovavo gynybos ministerijai. Dar vienas „silovikų“ atstovas ir itin artimas Putinui žmogus. (1 kategorija)
S. Ivanovas (AFP/Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)
Dmitrijus Kozakas – vicepremjeras, Sankt Peterburgo merija nuo 1990 iki 1996 metų. Nuo tų laikų tapo lojaliu Putino bendražygiu. 2004 metais vadovavo jo prezidento rinkiminei kampanijai. (2 kategorija)
D. Kozakas (nuotr. Wikipedia)
Nikolajus Patruševas – Saugumo tarybos sekretorius – KGB. Iki tol ilgus metus vadovavo „FSB“. (1 kategorija)
N. Patruševas (nuotr. Wikipedia)
Aleksandras Bortnikovas – Federalinės saugumo tarnybos („FSB“) direktorius – KGB. Antrosios pareigos –„Sovkomflot“ direktorių tarybos narys. (1 kategorija)
A. Bortnikovas (nuotr. Wikipedia)
Igoris Levitinas – transporto ministras, dar vienas KGB atstovas. (1 kategorija)
I. Levitinas (nuotr. Wikipedia)
Anatolijus Serdiukovas – gynybos ministras, tiesiogiai nesusijęs nei su Sankt Peterburgo merija, nei su KGB. Tiesa, šis verslininkas yra iš Peterburgo, o jo žmona – V. Zubkovo dukra. (4 kategorija)
Anatolijus Serdiukovas (Reuters/Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)
Andrejus Fursenko – švietimo ministras, kooperatyvo „Ozero“ bendraįkūrėjas. (3 kategorija)
A. Fursenko (nuotr. Wikipedia)
Igoris Šegolevas – susisiekimo ir masinių komunikacijų ministras, eilinis KGB'istas. (1 kategorija)
I. Šegolevas (nuotr. Wikipedia)
Vladimiras Kožinas – prezidento administracijos atstovas. Nesunku atspėti – KGB. (1 kategorija)
V. Kožinas (nuotr. Wikipedia)
Vladimiras Čiurovas – Centrinės rinkiminės komisijos pirmininkas – Sankt Peterburgo merija (1992-1996). (2 kategorija)
V. Čiurovas (nuotr. Wikipedia)
Andrejus Beljaninovas – Federalinės muitinių tarybos vadovas, KGB. (1 kategorija)
A. Beljaninovas (nuotr. Wikipedia)
Jurijus Čichančinas – Rusijos finansinio monitoringo valdytojas – KGB. (1 kategorija)
I. Čichančinas (nuotr. Wikipedia)
Igoris Čujanas – „Rosalkogol“ reguliavimas. Čujanas – Putino vaikystės draugas. (4 kategorija)
I. Čujanas (nuotr. Wikipedia)
Michailas Dmitrijevas – Federalinė karinio bendradarbiavimo taryba. KGB. (1 kategorija)
A. Dmitrijevas (nuotr. Wikipedia)
Aleksandras Suchorukovas – pirmasis gynybos ministro pavaduotojas. Vėlgi – KGB. (1 kategorija)
Matome, kad labiausiai V. Putinas vis dėlto pasitiki patyrusiais KGB vilkais, kuriems patikėti svarbiausi postai. Verta aktreipti dėmesį į tai, kad visi su ginkluotomis pajėgomis susiję postai padalinti būtent KGB'istams. Natūralu – kiekvienas į valdžią įsikibęs „diktatorius“ pirmiausia būtent šioje srityje ieško didžiausio lojalumo. Nepamiršti ir Sankt Peterburgo technokratai, kurie turi kiek „praskiesti“ „žmonių su antpečiais“ dominavimą.
Įdomu tai, kad tarp šių grupių galima įžvelgti savotišką trintį. Būtent Peterburgo technokratai neretai yra siejami su liberalesne Rusijos vizija, kuri galėtų tapti potencialių Rusijos reformų varikliu. Tačiau V. Putinas sukūrė itin veiksmingą atsvarų sistemą, kuri turi garantuotį stabilumą. Buvę KGB atstovai turi kitokią viziją, kurios motyvai Rusijoje dominuoja.
Kitos sritys
Šie aptarti žmonės – Rusijos valdžios viršūnė, tačiau V. Putino „kolegos ir draugai“ svarbiuose postuose tuo anaiptol neapsiriboja. Išskirkime keleta kitų pagrindinių sričių – bankininkystės ir finansų sektorius, dujų ir naftos pramonė, geležinkelių, vandens ir automobilių transporto sektorius, energetika, karinė pramonė, metalai, chemija, rinkos, telekomunikacija, alkoholio pramonė, sportas, turizmas, šou verslas. Nesunku atspėti – visose šiose srityse „prigrūsta“ Putino žmonių. Štai keletas iš jų.
Bankininkystė ir finansai
Germanas Grefas (Reuters/Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)
Germanas Grefas – „Sberbank Rossija“ prezidentas – Sankt Peterburgo merija.
Andrejus Kostinas – „Bank VTB“ – KGB.
Denisas Bortnikovas – „Bank VTB“ valdybos narys – „FSB“ direktoriaus A. Bortnikovo sūnus.
Aleksejus Kozakas - „VTB Kapital“ investicinis vadybininkas – vicepremjero D. Kozako sūnus.
Vladimiras Dmitrijevas – „Vnešekonombank“ valdybos pirmininkas – KGB.
Aleksandras Ivanovas - to paties „Vnešekonombank“ tarybos narys, vicepremjero S. Ivanovo sūnus.
Andrejus Akimovas – „Gazprombank“ vadovas – KGB.
Šis sąrašas galėtų būti begalinis. Įvairių bankų ir kitų finansinių struktūrų tarybose – dar daugiau Putino žmonių ir jų vaikų: Jurijus Šamalovas, Sergejus Ivanovas, Dmitrijus Patruševas, Jurijus Kovalčiukas, Nikolajus Šamalovas, Sergejus Rolduginas, Michailas Putinas (V. Putinos sūnėnas), Igoris Putinas (V. Putinos pusbrolis), Vera Putina (Putino dukterėčia). Nepamirškime ir Putino kolegų iš dziudo – Arkadijus ir Borisas Rotenbergai – stambūs banko „Severnij morskoj put“ akcininkai.
Žvelgiant į šį sąrašą belieka žavėtis, kokie talentingi buvo Sovietų Sąjungos KGB atstovai, taip staigiai sugebėję persikvalifikuoti į didžiulių bankų vadovus. Na o atmetus visą ironiją, akivaizdu, kad Putino „voratinklis“ visiškai apraizgęs Rusijos bankininkystės ir finansų sektorių.
Dujos
Aleksejus Mileris – „Gazprom“ valdybos pirmininkas, Sankt Peterburgo merija.
Rusijos prezidentas Dmirtijus Medvedevas ir „Gazprom“ vadovas Aleksejus Mileris (Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)
Valerijus Golubevas, Aleksandras Medvedevas – „Gazprom“, KGB.
Čia taip pat galime sutikti ir „Ozero“ kooperatyvo atstovų, pavyzdžiui, Sergejus Fursenko – „Lentransgaz“, ir netgi mylimiausią V. Putino profesorių Valerijų Musiną – „Gazprom“ direktorių taryba.
Nafta
Aleksandras Nekipelovas, Andrejus Patruševas, Vladimiras Bogdanovas, Aleksejus Mileris, Kirilas Šamalovas, Nikolajus Tokarevas, Vladimiras Šimanovičius – visi vienaip ar kitaip susiję su Putinu.
A. Nekipelovas (nuotr. Wikipedia)
Geležinkeliai, autotransportas, energetika ir kita
Geležinkeliai – Vladimiras Jakuninas (KGB), Konstantinas Nikolajevas, Ilja Klebanovas, Genadijus Timčenko, Vitalijus Saveljevas, Anatolijus Balo, Sergejus Gaplikovas, Vladimiras Koganas, Borisas Kovalčiukas, Sergejus Čemezovas, Aleksejus Mordašovas, Suleimanas Kerimovas – visų šių žmonių ryšiai su V. Putinu ar jo artimiausia aplinka yra nesunkiai atsekami.
Tą patį galima lengvai padaryti ir žiniasklaidos, telekomunikacijų, alkoholio verslo ir netgi sporto bei šou verslo srityse: Jurijus Kovalčiukas, Vladimiras Jevtušenkovas, Sergejus Soldatenkovas, Vasilijus Anisimovas, Segejus Fursenko, Vladimiras Kiseliovas, Ahmedas Bilalovas ir kiti.
Susisteminus visą šią schemą, galima matyti įspūdingą vaizdą. A. Jermolinas, O. Bešlej, D. Dokučiajevas ir J. Mostovšikovas sukūrė štai tokią schemą, kuri gali gerokai įbauginti:
V. Putino valdžios schema (nuotr. blogspot.com)
Taip pat skaitykite:
B. Berezovskio laiškas V. Putinui: Volodia, pasitrauk, kol dar gali
V. Putinas tiesioginiame eteryje atsakė į intriguojančius klausimus