Ir vis dėlto dabartiniam šalies vadovui Vladimirui Putinui tai neberūpi. Po 2008 metais užimtos Abchazijos ir Pietų Osetijos šiemet sekė Krymas.
„Pax Rosiana“
V. Putinas pažodžiui neišsakė naujų taisyklių, bet dėl vieno negalima suklysti – keletas naujų taisyklių bus nustatytos Rusijos.
„Šiandien reikia suptasti vieną faktą – Rusija yra nepriklausoma ir aktyviai dalyvaus tarptautiniuose santykiuose; kaip ir kitos šalys, mes turime tam tikrų interesų, kuriuos reikia priimti ir gerbti“, - savo kalboje kovo 18d. pabrėžė V. Putinas.
NATO vadovas Andersas Foghas Rasmussenas į tokią retoriką atsakė pastebėjimu, kad šiandien gyvename kitokiame pasaulyje nei prieš mėnesį.
„Tai yra mėginimai perrašyti arba tiesiog plėšyti tarptautinių taisyklių knygą. Dešimtmečius kūrėme šias taisyklės, o šiandien jos yra laužomos jėga ir tai yra pavojinga“, - nuogąstavo jis.
Penktadienį JAV ir ES ryžosi platesnėms sankcijoms Rusijai, o Didžioji Britanija dairosi aleternatyvų imortuojamoms dujoms. Visgi tai tik lengvas kepštelėjimas, lyginant su Krymo aneksija.
Kur dar Rusija gali plėstis
V. Putinas taip ir nepatikslino sienų klausimo, bet patikino, kad gerbia Ukrainos vientisumą. Taip pat jis pasakė, kad šiandien Rusijos sienos nėra nestumdomos, o šalies diplomatas Jungtinių Tautų taryboje nuogąstavo dėl prastos etninių rusų padėties Estijoje.
Tokiame konstekste galima suprasti naują V. Putino įsivaizduojamą tėvynės vaizdą. Tiesa, šalis gali plėstis į Ukrainos Rytus, kur rajonai yra turtingi pramone ir iškasenomis. Rusija į savo pusę jau patraukė Baltarusiją ir Kazachstaną dėl kitais metais pradėsiančios veikti Eurazijos sąjungos. Šiai būtų labai pravarti jau įvardyta Ukrainos dalis.
V. Putinas jau vadinamas mesiju, vedančiu rusus į „pažadėtąją žemę“ konstruodamas šią strategiją „mes prieš juos“ instinktu.
„Šiandien turime visas priežastis manyti, kad toliau vykdoma liūdnai pagarsėjusi užkrato politika, vykdyta XVIII, XIX ir XX amžiuose. Jie vis bando mus įspęsti į kampą, nes turime nepriklausomą poziciją“, - savo pranešime kalbėjo V. Putinas.
Prezidentas sulaukia daug palaikymo savo ultranacionalistiniams ir antivakarietiškiems užmojams. Vienintėlis iš 450 narių Rusijos Dūmoje deputatų, pasisakiusių prieš Krymo aneksciją, pasakė, kad taip elgiasi vien tik dėl to, jog manevrai vykdomi skubotai.
Pasaulis skendi konflikte. Rinkos tik trumpam sureagavo į V. Putino pareiškimą, o kariniai lyderiai puolė į paniką. Tačiau tie, kurie užtikrina pasaulinį saugumą – ypač NATO – yra susirūpinę dėl to, kad šešis dešimtmečius trukusi taika šiandien atsidūrė rizikos zonoje.