• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Generalinė prokuratūra pažėrė rimtų įtarimų panevėžiečiui Seimo nariui Vitui Matuzui ir reikalauja jį suimti.

REKLAMA
REKLAMA

Vakar, balandžio 26 dieną, generalinis prokuroras Darius Valys kreipėsi į Lietuvos Respublikos Seimą, prašydamas leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn Seimo narį konservatorių Vitą Matuzą, jį suimti ir kitaip suvaržyti jo laisvę. Įtakingas Seimo narys įtariamas sukčiavimu, piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi ir dokumentų klastojimu.

REKLAMA

Buvusio ilgamečio Panevėžio mero likimas dabar spręsis gegužės antrąją savaitę vyksiančiame viename Seimo plenariniame posėdyje. Kad V. Matuzo klausimas bus įtrauktas į Seimo darbotvarkę, vakar patvirtino Seimo pirmininko pavaduotojas Česlovas Juršėnas.

Pats korupcija įtariamas politikas vakar tiesiogiai situacijos nekomentavo – tik išplatino vienintelį pareiškimą, kuriame teigė raginsiąs kolegas parlamentarus balsuoti už jo teisinės neliečiamybės panaikinimą.

REKLAMA
REKLAMA

Įtarimų daug ir sunkių

Generalinės prokuratūros Viešųjų ryšių skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Kažukauskaitė-Sarnickienė dar balandžio 11 dieną patvirtino, kad dokumentai apie Seimo narį V. Matuzą gauti balandžio 10 dieną, kai buvusiam Specialiųjų tyrimų tarnybos Panevėžio valdybos viršininkui Povilui Urbšiui buvo paskutinė darbo diena. Be to, ji patvirtino, kad panaikinti valdančiajai daugumai priklausančio konservatoriaus V. Matuzo teisinį imunitetą prašo Panevėžio apygardos prokuratūra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O vakar iš Generalinės prokuratūros išplatinto pranešimo tapo aišku, jog ikiteisminio tyrimo metu gauti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad Seimo narys V. Matuzas, nors jam ir draudžiama užsiimti verslu, komercija ar kitokia privačia veikla, kuria siekiama pelno, organizavo „Panevėžio energijai“ vadovaujančių ir atsakingų darbuotojų piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi. Esą buvo sudarytos išskirtinės sąlygos kooperatinei bendrovei „ŽilVytis“ neteisėtu būdu laimėti „Panevėžio energijos“ organizuotus keturis biokuro viešuosius pirkimus. Jų bendra vertė siekia 17 milijonų 503 tūkstančius 40 litų (be PVM). Viešieji konkursai vyko 2010–2011 metais.

REKLAMA

Taip pat įtariama, kad tuo pačiu laikotarpiu Seimo narys galėjo organizuoti įmonės Panevėžio miškų urėdijos urėdo ir urėdijos viešųjų pirkimų komisijos piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi. Manoma, kad politikas galėjo padėti sudaryti išskirtines sąlygas įmonei „Dobilas“ neteisėtu būdu laimėti miško valymo ūkinių paslaugų pirkimo konkursą, kurio vertė siekė 63 tūkstančius 265 litus. Be to, surinktoje medžiagoje yra pakankamas pagrindas įtarti, kad V. Matuzas galėjo padėti kooperatinei bendrovei „ŽilVytis“ 2011 metais apgaule gauti Europos Sąjungos struktūrinio fondo ir Lietuvos valstybės biudžeto paramos lėšas – 680 tūkstančių litų.

REKLAMA

Nemokėjo už medžioklę ir trofėjus?

Taip pat įtariama, kad Seimo narys V. Matuzas organizavo Nacionalinės žemės tarnybos Panevėžio žemėtvarkos skyriaus vedėjos Zinaidos Marmokienės piktnaudžiavimą tarnyba. Buvo sudarytos išskirtinės sąlygos, nesilaikant teisės aktų reikalavimų, 2011 metais kooperatinei bendrovei „ŽilVytis“ išsinuomoti 73 valstybinės žemės ūkio paskirties sklypus Panevėžio rajone.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prie visų įtarimų pridėtas dar vienas: įtariama, kad, dalyvaudamas valstybinės įmonės Panevėžio miškų urėdijos organizuojamose profesionaliose medžioklėse, V. Matuzas piktnaudžiavo Seimo nario tarnybine padėtimi ir galėjo nemokėti už medžiokles privalomų mokesčių bei klastojo dokumentus apie sumedžiotus žvėris ir sumokėtus mokesčius.

REKLAMA

Įvertinus tai, kad organizuodamas nurodytas veikas V. Matuzas galbūt naudojosi savo kaip Seimo nario padėtimi, įtaka kitiems valstybės tarnautojams bei asmenims, nurodytomis veikomis siekė tiesioginės ir netiesioginės asmeninės naudos sau, savo šeimai bei kitiems asmenims. Tokie jo veiksmai kartu kvalifikuotini kaip piktnaudžiavimas tarnybine Seimo nario padėtimi, sukėlė didelę žalą valstybei ir jos institucijoms.

REKLAMA

Tyrimai pradėti pernai

Ikiteisminį tyrimą Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai pradėjo 2011 metų lapkričio 4 dieną. Atliekant šį ikiteisminį tyrimą pranešimai apie įtarimus iš viso buvo įteikti 22 asmenims, tarp jų ir vienam juridiniam asmeniui. Pažymėtina, kad dauguma įtariamųjų pripažįsta savo kaltę visiškai arba iš dalies ir duoda išsamius parodymus apie nusikalstamų veikų padarymo aplinkybes. Tarp įtariamųjų yra ir Seimo nario V. Matuzo žmona Danutė Matuzienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 62 straipsnio 2 dalyje ir Seimo Statuto 22 straipsnio 3 dalyje įtvirtinta nuostata, kad Seimo narys be Seimo sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas, negali būti kitaip suvaržoma jo laisvė. Dėl Seimo nario laisvės suvaržymo gali kreiptis tik šalies generalinis prokuroras.

REKLAMA

Nekaltumą deklaravo per atstovę

Pakalbinti Seimo nario nepavyko. V. Matuzas į telefono skambučius neatsakinėjo. Tačiau vakar apie 17 valandą Seimo nario atstovė Panevėžyje Rūta Karčiauskienė išplatino tokio turinio pranešimą:

„Šiandien generalinis prokuroras kreipėsi į Seimą prašydamas panaikinti mano teisinę neliečiamybę. Detaliai su kreipimusi nesusipažinau, dėl to plačiau jį komentuoti būtų sunku. Tačiau galiu patikinti, kad jokiais savo veiksmais nesu pažeidęs jokių teisės aktų ir nesu kaltas dėl to, kuo esu įtariamas. Esu pasirengęs tą įrodyti teisme ir, suprantama, atsakyti į visus teisėsaugos klausimus. Ar sustabdyti narystę partijoje ir frakcijoje, nuspręsiu artimiausiu metu, susipažinęs su visais man metamais kaltinimais ir pasitaręs su teisininkais bei kolegomis. Manau, kad ant manęs, mano šeimos ir kitų žinomų partijos narių šešėlis metamas neatsitiktinai. Juk artėja rinkimai ir norint sukompromituoti partiją tinka bet kokie metodai. Tarp jų – ir melas, šmeižtas bei nepagrįsti įtarimai.“

REKLAMA

Komentuoti per anksti

Tos pačios partijos kolega ir Seimo narys panevėžietis Petras Luomanas „Panevėžio balsui“ tvirtino, kad įtariamasis V. Matuzas vakar plenariniame Seimo posėdyje dalyvavo.

„Jis ir dabar sėdi šalia, – nuoširdžiai pasakė politikas. – Nežinau, kodėl jis neatsakinėja į skambučius. Man sudėtinga komentuoti ir advokatauti. Beje, jis (V. Matuzas) pats turi nuspręsti, kaip elgtis – ar sustabdyti narystę partijoje, ar pasielgti kitaip. Žinia apie jį labai šviežia. Tačiau reikia pripažinti, kad kiekvienas priima sprendimą pats.“

REKLAMA
REKLAMA

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcijos Seime seniūnas Jurgis Razma situaciją komentavo trumpai: „Gavome generalinio prokuroro D. Valio pranešimą. Per anksti komentuoti, nes frakcijoje šis klausimas dar neaptartas. Tai labai rimtas ir sudėtingas klausimas, kurį būtina tinkamai įvertinti ir tik tada priimti sprendimą. Be to, reikia išgirsti partijos kolegos V. Matuzo pasiaiškinimą. Todėl šiandien pasakyti, koks bus politinis vertinimas ir sprendimas, negaliu. Viskas paaiškės susipažinus visapusiškai su dokumentais.“

Raimonda MIKUČIONYTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų