Šių metų pabaigoje Lietuva minės Vinco Kudirkos 150-ąsias gimimo metines. Kol Vilniuje rengiamasi iškilmingai atidengti jam skirtą paminklą, tautos šauklio vaikystę menanti klėtelė Paežerių kaime liko be elektros.
Takai į kuklų medinį dar XIX amžiaus statinį Paežerių kaime (Vilkaviškio r.) jau baigia užželti. Aplankyti klėtelėje įrengtą muziejų tapo beveik neįmanoma - dėl skolų nutrauktas elektros energijos tiekimas. Todėl eksponatus čia galima apžiūrėti nebent apgraibomis, pasišviečiant prožektoriais.
Kaip LŽ teigė Rytų skirstomųjų tinklų atstovai, elektros tiekimas į klėtelę buvo nutrauktas paaiškėjus, kad jau ne vieni metai už ją niekas nemoka.
"Situacija iš tiesų sudėtinga, juoba kad artėja šio garsaus žmogaus jubiliejus", - pripažino klėtelę-muziejų prižiūrinčio Vilkaviškio krašto muziejaus direktorius Antanas Žilinskas. Pasak jo, mokėti už elektros energiją, sunaudotą per ekskursijas klėtelėje, muziejus negalėjo, mat statinys - ne jo nuosavybė. Muziejui priklauso tik eksponatai, kuriuos ilgus dešimtmečius kaupė šio krašto istorijos brangintojai Stasys Ankevičius, Vytautas Grinius, Pranas Danilevičius ir kiti.
"Klėtelė, kiti buvusios Kudirkynės pastatai priklauso šios sodybos savininkų palikuonims. Tačiau su jais mums iki šiol nepavyko susitarti, kad būtų sudaryta klėtelės panaudos ar nuomos sutartis. Todėl teisiškai nei jos remontuoti, nei prašyti vėl atnaujinti elektros energijos tiekimą negalime", - tikino A.Žilinskas.
Sodybą yra paveldėjusios trys seserys, jos nesutaria, kaip ir ką joje daryti. A.Žilinskas teigė, kad kitą savaitę mėgins žodinį susitarimą su paveldėtojomis paversti oficialiu notarų patvirtintu dokumentu. Tada muziejus prašys elektros energijos tiekėjų, kad klėtelėje vėl būtų šviesa. Visus mokesčius ir skolą, kuri sudaro vos keletą šimtų litų, pažadėjo padengti muziejaus steigėja - Vilkaviškio rajono savivaldybė.
1867 metais pastatyta klėtelė - vienintelis autentiškas V.Kudirkos vaikystės laikus menantis statinys Kudirkynėje. Sodybą prie Paežerių ežero įkūrė V.Kudirkos tėvas Motiejus. Per Pirmąjį pasaulinį karą sodyba buvo sugriauta, liko tik klėtelė. 1965 metais joje buvo įkurtas muziejus, prieš 13 metų jis tapo Vilkaviškio krašto muziejaus padaliniu. Klėtelės ekspozicijoje - ne tik didįjį varpininką menantys daiktai, įvairūs raštai, bet ir šimtamečiai etnografiniai reikmenys. Kasmet klėtelę aplanko šimtai ekskursantų, itin daug jų būna pavasarį, kai baigiantis mokslo metams į ekskursijas pradeda važinėti bendrojo lavinimo mokyklų moksleiviai.
Kazys Kazakevičius