• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prezidentas Valdas Adamkus teigia neturįs jokios informacijos, kad dalis Lietuvos diplomatų praeityje galėjo bendradarbiauti su KGB ir išsiliustruoti neformaliu būdu.

REKLAMA
REKLAMA

"Aš negaliu vadovautis gandais. (...) Jau kitą dieną, kai aš pamatysiu tą medžiagą, kuri kompromituoja Lietuvos valstybę, tų diplomatų tuose postuose nebus", - žurnalistams ketvirtadienį sakė valstybės vadovas.

REKLAMA

Pasak prezidento, kalbėdami, jog galbūt kai kurie diplomatai praeityje bendradarbiavo su buvusiomis sovietų slaptosiomis tarybomis, "žaidžiame savo valstybės prestižu".

"Kur yra teisybė galų gale? Mes patys savo rankomis griauname savo autoritetą", - piktinosi V.Adamkus.

Šalies vadovas kalbas apie diplomatų sąsajas su KGB ir neformalų "išsiliustravimą" vadina "pasakomis" ir pabrėžė, jog sprendimus galima daryti tik detaliai patikrinus visus faktus.

REKLAMA
REKLAMA

"Pasitikrinkime tuos faktus ir esant faktams ryžtingai darykime sprendimus. Aš kito kelio nematau", - sakė prezidentas.

Tuo tarpu, kaip pranešė LNK Žinios, ryšius su KGB nuslėpusių diplomatų ieškantys parlamentarai ketvirtadienį gavo duomenų iš Ypatingojo archyvo, bet informacijos neviešina - esą dar reikia įvertinti jos turinį, kad nebūtų be reikalo apkaltinti dokumentuose minimi ambasadoriai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į Ypatingąjį archyvą Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) nariai Audronius Ažubalis, Dailis Barakauskas ir Henrikas Žukauskas kreipėsi spalio pabaigoje, prašydami pateikti turimų dokumentų kopijas apie Lietuvos diplomatų galimus buvusius kontaktus su SSRS slaptosiomis tarnybomis. Jie kartu pateikė ir sąrašą su 73 pavardėmis tų diplomatų, kurių praeitis parlamentarams kelia įtarimų.

REKLAMA

Tuo metu praėjusią savaitę Seime prabilta, jog apie kai kuriuos Lietuvos diplomatus egzistuoja "jautri" informacija, kurią VSD yra pateikęs prezidentui, užsienio reikalų ministrui ir premjerui.

Tokį patvirtinimą, anot Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) vicepirmininko Audroniaus Ažubalio, komitetas esą gavo lapkričio 23-iąją iš VSD generalinio direktoriaus Povilo Malakausko.

REKLAMA

"Mes gavome patvirtinimą, kad egzistuoja tam tikra jautri informacija apie diplomatus, kuri buvo pateikta vykdomajai valdžiai. (...) Saugumo vadovas pripažino, kad jautri informacija apie diplomatus buvo pateikta užsienio reikalų ministrui, premjerui ir prezidentui", - žurnalistams tuomet sakė A.Ažubalis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau nei VSD vadovas P.Malakauskas, nei URK pirmininkas Justinas Karosas nepatvirtino, kad vadinamoji "jautri" informacija yra kaip nors susijusi su galimu diplomatų bendradarbiavimu su KGB. Esą VSD šefas šalies vadovams apie diplomatus teikia visą informaciją, tarp jų ir "jautrią", bet koks jos turinys nebuvo atskleista.

REKLAMA

Po tuometinio UR komiteto narių ir VSD vadovo susitikimo parlamentarai nusprendė suburti darbo grupę, kuri turėtų aiškintis, ar procedūrose, pagal kurias Lietuvos diplomatai skiriami į pareigas, nėra "landų", taip pat, ar skiriant diplomatus nebuvo padaryta kokių nors pažeidimų.

REKLAMA

Pažeidimu šiuo atveju būtų laikoma, jei, tarkime, šalies vadovai skyrė kokį nors asmenį į diplomatines pareigas neatsižvelgdami į turimą "jautrią" ir kompromituojančią informaciją, kai įstatymai numato, jog diplomatu gali būti tik nepriekaištingos reputacijos žmogus.

Tuo metu Užsienio reikalų komitetas nusprendė iki Naujųjų metų netvirtinti nė vieno ambasadoriaus kandidatūros - esą pirma reikia išsiaiškinti procedūrinius trūkumus ir juos "užlopyti" ir tik po to vėl kalbėti apie diplomatų skyrimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie tai, kad bent 10 Lietuvos diplomatų "liustraciją perėjo" tuometinių VSD vadovų kabinetuose, rugsėjo pabaigoje prabilo buvęs VSD darbuotojas ir buvęs Liustracijos komisijos pirmininkas Vytautas Damulis.

Pats V.Damulis, kuris žiniasklaidoje buvo vadinamas vienu iš "kurmių", esą neteisėtai teikusių tarnybinę informaciją kai kuriems politikams, 2006 -ųjų pabaigoje neteko leidimo dirbti su slapta informacija ir buvo atleistas iš pareigų saugume.

URM atmeta prielaidas, esą kai kurie Lietuvos diplomatai galėjo nuslėpti savo bendradarbiavimą su KGB ir vadina jas spekuliacijomis.

Iš viso, istorikų vertinimu, Lietuvoje gali būti apie 4-4,5 tūkst. asmenų, galimai bendradarbiavusių su KGB.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų