62 ligos atvejai diagnozuoti Harju apskrityje, 37 – Saremoje, 13 – Pernu apskrityje, devyni – Veru apskrityje, šeši – Tartu apskrityje ir dar aštuoni – Virumoje.
Nuo sausio 31-osios šalyje iš viso dėl COVID-19 viruso ištirtas 971 mėginys.
Latvijoje per pastarąją parą buvo nustatyti dar keturi užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejai, tad bendras jų skaičius šalyje išaugo iki 30, sekmadienį pranešė Ligų profilaktikos ir kontrolės centras (SPKC).
Latvijoje per pastarąją parą atlikta 250 koronaviruso infekcijos COVID-19 nustatymo testų, keturi iš jų buvo teigiami. Iki šiol šalyje paimta mėginių iš 910 žmonių, siekiant ištirti, ar jie nėra užsikrėtę koronavirusu.
Keturių naujų pacientų užsikrėtimo aplinkybės tebesiaiškinamos.
Penktadienį Latvija paskelbė apie devynis naujus užsikrėtimo atvejus, susijusius su kelionėmis į Italiją, Ispaniją, Jungtinę Karalystę ir Austriją. SPKC susisiekė su visais asmenimis, su kuriais turėjo kontaktų užsikrėtusieji.
Penktadienį vyriausybė paskelbė ekstremalią padėtį ir įvedė virtinę griežtų priemonių, turinčių apriboti viruso plitimą. Nepaprastoji padėtis galios iki balandžio 14 dienos, bet dar gali būti pratęsta.
Vyriausybė taip pat paragino visus gyventojus susilaikyti nuo kelionių į užsienį.
Nuo penktadienio šalyje buvo atšaukti ir uždrausti visi vieši renginiai, susirinkimai, eitynės ir protestai, kuriuose dalyvauja daugiau kaip 200 žmonių.
Kaip praneša Lietuvos Vyriausybė, sekmadienio 9 val. duomenimis šalyje naujų koronaviruso atvejų nėra užfiksuota. Iš viso Lietuvoje patvirtinti 9 užsikrėtimo koronavirusu atvejai. Iš viso iki šiol dėl įtariamo koronaviruso tirta 520 ėminių, stebima 9176 asmenų sveikatos būklė.
Pagrindinės rekomendacijos dėl koronaviruso
Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai.
Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.
Įtariamu atveju laikomas toks atvejis, kai žmogui pasireiškia ūmi kvėpavimo takų infekcija, t. y., jaučiamas bent vienas iš šių simptomų: kosulys, karščiavimas, apsunkintas kvėpavimas, ir 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios atitinka bent vieną iš šių epidemiologinių kriterijų: arba žmogus turėjo artimą sąlytį su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 atveju, arba keliavo į rizikos šalis, arba dirbo aplinkoje, kurioje buvo gydomi asmenys, sergantys COVID-19. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą, telefonu 112.
Taip pat informuojama, kad atnaujinta, kokioms sąlygoms esant žmogus bus tiriamas dėl koronaviruso infekcijos. Papildomos sąlyga, jog galimai sergančiu žmogus laikomas ir tada, kai jam pasireiškia sunki ūmi kvėpavimo takų infekcija (staiga prasideda karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) ir jam reikalinga hospitalizacija, tačiau nenustatoma šių simptomų priežastis. Paprastai tariant, atmetamos visos kitos galimos diagnozės, visi kiti galimi susirgimai.
Tie, kurie lankėsi nurodytose šalyse, prašoma registruotis užpildant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje pateikiamą anketą bei dvi savaites vengti artimų socialinių kontaktų, nesilankyti dideliuose renginiuose, nesinaudoti viešuoju transportu ir pan.
Esant galimybei reikėtų dirbti iš namų, šiam laikotarpiui gali būti išduodamas ir nedarbingumas. Daugiau informacijos apie tai galima rasti NVSC puslapyje.
Taip pat patariama stebėti savo sveikatos būklę (matuoti kūno temperatūrą, stebėti, ar nepasireiškia kvėpavimo takų infekcijoms būdingi simptomai – kosėjimas, dusulys ir kt.).
Jei kitaip sunegalavote, bet nesilankėte minėtose šalyse, dėl sveikatos būklės reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.
Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo.
Įvesta karštoji Koronos linija
Kovo 13 d. šalyje įvestas naujas trumpasis numeris dėl koronaviruso – 1808. Skambinti juo galima visoje Lietuvoje visą parą nemokamai iš visų tinklų.
Naujuoju trumpuoju numeriu gyventojai raginami skambinti pasireiškus į gripą būdingiems ligos simptomams – karščiavimui, kosuliui, gerklės skausmui ar apsunkintam kvėpavimui – po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju.
Linijos specialistai patars saviizoliacijos, koronaviruso prevencijos ir kitais klausimais. Esant poreikiui skambinantysis bus sujungiamas su greitąja pagalba.
***
Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms: