„Žinoma, kad įvyks, tik kada, bus politinė valia. Šiame Seime dar nebuvo, bet tai nereiškia, kad kitame Seime irgi nebus. Lietuvos žmonės ir Seimas pradės suprasti, kad čia yra tautos tęstinumo klausimas. Čia nėra dviguba pilietybė – tai pilietybės atėmimas iš Lietuvos piliečio, kuris gimė Lietuvoje. Čia prigimtinė teisė, o ne dviguba pilietybė“, – aiškino R. Narušienė žurnalistams.
Į Vilnių dalyvauti Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) XIV Seimo darbe atvykusi šios bendruomenės pirmininkė pabrėžė mananti, kad tai, jog žmogus, priima kitą pilietybę, nereiškia, kad jis automatiškai atsisako Lietuvos pilietybės.
„Mes esame Europos Sąjungoje, dėl to atsisakėte Lietuvos pilietybės?“ – pateikė pavyzdį R. Narušienė.
Ji pabrėžė, kad dabar priimtas pilietybės įstatymas esąs pirmas žingsnis, bet jį galima tobulinti, nes egzistuoja prigimtinė teisė „lietuvių kilmės piliečiui išlaikyti savo pilietybę“.
V. Adamkus: spręsti turi tauta
„Ne biurokratai man davė pilietybę, o tai, kad gimiau lietuviu. Save laikau lietuviu ir tą pilietybę noriu išsaugoti“, – savo poziciją žurnalistams dėstė prezidentas Valdas Adamkus.
Anot jo, „ta įtampa, kuri dabar yra tarp išeivijos ir Lietuvoje esančių žmonių, yra logiškai nepateisinama ir lengvai sprendžiama“. Kadangi tai reguliuoja mūsų Konstitucija, reikia paprasčiausiai priimti atitinkamą sprendimą, kuris leistų išspręsti dvigubos pilietybės klausimą.
„Šiuo metu Konstitucija to neleidžia ir mes negalime jos nesilaikyti. <...> Pasiūlyti Konstitucijos papildymo straipsnį, leisti tautai balsuoti ir tą klausimą išspręsti“, – savo nuomonę, kaip būtų galima išspręsti išeivijos lietuviams aktualų klausimą, dėstė V. Adamkus. Jis pridūrė manąs, kad dviguba pilietybė niekam nepakenks, o spręsti tai turi tauta.
I. Degutienė: užsienyje tokių, kuriems pilietybė svarbi, – ne dauguma
Seimo pirmininkė Irena Degutienė priminė, kad Seime buvo svarstomas „ne vienas variantas, kaip sušvelninti tą problemą, šiek tiek ji yra sušvelninta, daug padaryta išimčių“.
„Tačiau ne absoliuti dauguma yra užsienyje gyvenančių lietuvių, kuriems ši problema dar egzistuoja“, – pareiškė ji.