Į Lietuvą atvykę garsūs užsienio investuotojai gyrė šalį ir teigė, kad ji turi daug potencialio išauginti stiprius verslus. Tik jų nuomone reikia šalyje sukurti tokią atmosferą, kad vystyti verslą čia būtų smagu.
„Per pastaruosius 15 metų, mažėjant darbo sąnaudoms, atsiradus tokioms platformoms, kaip „App Store“, pasaulis tapo visiškai plokščias ir geriausia kompanija pasaulyje gali atsirasti bet kur“, – ekonomika.lt sakė „Login 2013“ viešėjęs rizikos kapitalo fondo „Accel Partners“ atstovas Michielis Kottingas. Šis fondas yra investavęs į „GetJar“.
Pasak jo, Lietuvoje jie žvalgosi to paties, kaip ir visur kitur – savo sektoriaus nugalėtojų, kurie galėtų tapti svarbiais pasauliniais žaidėjais.
M. Kottingo teigimu, šiandien „startup’ų“ pasaulyje gali būti garsi viena šalis, rytoj – kita, mat viskas priklauso nuo pritrauktų investicijų.
„Jei matuosime ar Lietuvoje yra gera „startup’ų“ bendruomenė, interneto infrastruktūra, geras klimatas verslui, ar yra pakankamai žmonių su geru techniniu išsilavinimu, jūsų šalis atrodo labai gerai“, – sakė jis.
Tiesa, jei matuosime, ar daug žmonių nori atvykti į Lietuvą kurti verslo, atrodysime prasčiau: „Nesate toks žmonių magnetas, kaip Berlynas ar Londonas. Tačiau faktas, kad jūs, kaip ir Izraelis, turite mažą namų rinką, o jūsų verslininkai iškart turi galvoti pasauliniu mastu, – naudingas.“
Kopijuoti Izraelį
Iš Izraelio atvykęs vienas iš akceleratoriaus „IDC Elevator“ bendraįkūrėjų sakė, kad Lietuva yra panaši į Izraelį ir jis atvyko čia išsiaiškinti, ar ji gali nukopijuoti jo šalies sėkmės istoriją.
„Esate maža šalis, nėra didelės rinkos. Čia daug talentingų žmonių, nesubrendusi bendruomenė. Norime nukopijuoti Izraelio aplinką ir Lietuva buvo šalis apie kurią mums pasakojo keletas žmonių, – sakė jis. – Mes išmokome ksėkmingai veikti tokioje aplinkoje. Todėl mūsų tikslas – pamatyti, ar Lietuvoje galime įkurti savo atstovybę ir padėti sukurti bendruomenę bei pastatyti ryšį tarp Lietuvos ir Izraelio bendruomenių.“
Pasak jo, inovacijos ir „startup’ai“ sėkmingai vystosi ten, kur žmonės nori atvykti ir pasilinksminti: „Izraelyje mes tai turime. Tel Avivas – žinomas kaip vakarėlių miestas. Todėl vienas iš svarbiausių dalykų pritraukti investuotojus ir sukurti bendruomenę – padaryti taip, kad šalis taptų linksmiausia vieta pasaulyje.“
Mato privalumus
„Intel Capital“ investicijų direktorius Klausas Konradas teigė, kad viena iš Lietuvos stiprybių – labai stiprūs programuotojai.
„Naudokitės tuo. Taip pat nepaslaptis, kad pagal biurų nuomos kainas ir atlyginimų lygį Lietuva laimi prieš daugelį kitų Europos valstybių. Tai reiškia, kad Lietuvos startuoliai, turėdami tą patį finansavimą, kaip kolegos iš kitų šalių, gauna daugiau laiko išbandyti jų produktą, klientus ir rinkas“, – sakė jis.
K. Konradas atskleidė, kad regione, nepamirštant ir Lietuvos, yra bendrovių, kuriomis ateityje galėtų susidomėti jo atstovaujamas fondas.
Patarimai
„Intel Capital“ atstovas, kaip ir visi kiti, pabrėžė, kad Lietuvos „startup’ams“ reikia orientuotis į užsienio rinkas.
M. Kottingas teigė, kad kuriant „startup’ą“ itin svarbu žinoti savo ambicijas ir pagal jas iškelti bendrovės tikslus. Taip pat būtina gerai suprasti sritį, kurioje ketinama vystyti verslą ir galiausiai pradėjus „startup’ą“ būtina sudeginti visus tiltus į seną darbovietą.
„Jei yra kažkoks kelias, leidžiantis sustosti, – taip ir bus. Jei palieki duris atviras pas seną darbdavį, jei turi kažkokį saugumo tinklą, negalėsi būti atsidavęs 100 procentų“, – sakė jis.
Galiausia, pasak jo, vertėtų su komanda švęsti visas mažas pergales, nes niekada nebus viskas tobula – tik gavus finansavimą, jau bus ruošiamasi naujam etapui, užbaigus produktą, bus galvojama apie jo patobulinimus.
Progreso konferencijoje „Login 2013“ vyko „startup’ų“ mugė, kurioje lankėsi per 20 žinomų Lietuvos ir užsienio investuotojų.
Martynas Pasiliauskas