• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neseniai naujo nerimo sukėlė žinia apie Kinijoje sparčiai augančius virusinius susirgimus ir ypač daug fiksuojamų plaučių uždegimo atvejų tarp vaikų. Vis tik Lietuvos specialistai ramina, kad šis protrūkis gąsdinti neturėtų, mat plintantys virusai nėra nepažįstami. Tačiau yra ir liūdna žinia – vis labiau auga bakterijų atsparumas antibiotikams, tad gydymas darosi nebe efektyvus.

Neseniai naujo nerimo sukėlė žinia apie Kinijoje sparčiai augančius virusinius susirgimus ir ypač daug fiksuojamų plaučių uždegimo atvejų tarp vaikų. Vis tik Lietuvos specialistai ramina, kad šis protrūkis gąsdinti neturėtų, mat plintantys virusai nėra nepažįstami. Tačiau yra ir liūdna žinia – vis labiau auga bakterijų atsparumas antibiotikams, tad gydymas darosi nebe efektyvus.

REKLAMA

Kinijoje skelbiama apie naują ligos protrūkį – priėmimo skyriai perpildyti kvėpavimo takų ligomis sergančiais vaikais. Gydytojai nerimauja, kad skirtingi ligos sukėlėjai puola vaikus tuo pat metu, todėl liga sunkiai pasiduoda vaistams.

Virusai – jau pažįstami

Komentuodama situaciją Kinijoje VU Gyvybės mokslų centro mokslininkė prof. Aurelija Žvirblienė pabrėžė, kad tai neturėtų taip gąsdinti vien dėl to, kad plinta jau žinomi virusai.

REKLAMA
REKLAMA

„Seku oficialią, mokslinę informaciją. Visiems didžiausią nerimą kelia potencialus pavojus, kad vėl gali atsirasti kažkokie nauji virusai, esą galbūt ta informacija yra slepiama. Bet kol kas, atrodo, tokios grėsmės nėra, nes bent jau tai, kas yra oficialiai pranešama, tai yra žinomi virusai, tie patys kvėpavimo takų virusai – ir SARS-CoV-2, ir gripas, ir RSV (respiracinis sincitinis virusas, – red past.). Tai yra tie virusai, kurie siaučia žiemos metu“, – kalbėjo ji „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“. 

REKLAMA

Profesorės aiškinimu, situacija Europoje ir pas mus skiriasi, mat Kinija jau pandemijai išsikvepiant vis dar taikė griežtus ribojimus.

„Skirtinga situacija nei Europoje greičiausiai yra dėl to, kad Kinija vėliau nei visas kitas pasaulis atlaisvino ribojimus. Jei prisimintume, kaip atrodė Kinija ir kitos šalys pernai žiemą, buvo labai didelis skirtumas. 

To pasekmė – virusai ir bakterijos neturėjo galimybės plisti, neužkrėtė naujų šeimininkų, labai didelė populiacijos dalis neįgijo imuniteto ir todėl dabar yra stebima tokia užsikrėtimų banga“, – kalbėjo A. Žvirblienė.

REKLAMA
REKLAMA

Grėsmė – gydymas nepasiduoda antibiotikams

Pasak imunologės, situacija Kinijoje ypatinga tuo, kad atvejų labai daug ir būtent tų virusinių infekcijų komplikacijos yra plaučių uždegimai. 

„Ten labai dažnai yra nustatomas bakterinis sukėlėjas – Mycoplasma pneumoniae. Tai nėra kažkokia nauja bakterija, ji gerai žinoma, pasiduodanti gydymui antibiotikams. Tik problema, kad tai vėl skatina didėjantį atsparumą antibiotikams. Ir jau pakankamai didelis skaičius atvejų, kai gydymas nepasiduoda tradiciniams antibiotikams“, – įspėjo profesorė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovė atkreipė dėmesį, kad bakterijų atsparumas antibiotikams – globali problema, tą kaip grėsmę žmonijai dar 2019 m. įvardijo Pasaulio sveikatos organizacija. 

„Tik problema, kad tai vėl skatina didėjantį atsparumą antibiotikams. Ir jau pakankamai didelis skaičius atvejų, kai gydymas nepasiduoda tradiciniams antibiotikams“, – sakė A. Žvirblienė.

REKLAMA

„Problema kyla dėl to, kad žmonės vartoja daug antibiotikų. O mikrobai – tiek virusai, tiek bakterijos turi ne vieną evoliuciškai susiformavusį mechanizmą, tam tikrų fermentų, kurie suskaldo tuos antibiotikus. Tai reiškia, kad antibiotikai turi būti vartojami atsakingai. Aišku, šiais laikais nelabai ir įmanoma, kad žmonės sau pasiskiria antibiotikus ir vartoja, nes bent Lietuvoje antibiotikų galima įsigyti tik su gydytojo išrašytu receptu“, – pastebėjo A. Žvirblienė. 

REKLAMA

Ne mažiau svarbu antibiotikus vartoti tik tada, kada paskyrė gydytojas, bet ir išgerti pilną jų ciklą.  

„Tai turėtų būti retas vaistais, kai visos gydymo galimybės išsemtos. Visų pirma aiškiai turi būti patvirtinta, kad tai yra bakterinė infekcija ir jos gydymui reikia vartoti tokį, o ne kitokį antibiotiką. Tai labai padėtų sureguliuoti situaciją“, – pridūrė ji. 

Siūlo atkreipti dėmesį į užrašą perkant mėsą

Žmogus serga virusine ar bakterine infekcija, imunologės aiškinimu, tai gali būti netiesiogiai nustatoma pagal kraujo formulę:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šeimos gydytojai ir pediatrai turi patirties ir įvertina tai, nes ne visada yra įmanoma nustatyti konkretų sukėlėją, kaip ir užtrunka nustatyti atsparumą konkrečiam antibiotikui. Tad antibiotikai yra paskiriami dar net ne visada žinant, kad jie įveiks bakteriją.“

Paklausta, kiek reikėtų atkreipti dėmesį į šalia parduodamos mėsos esantį užrašą „užauginta be antibiotikų“, profesorė patikino, kad tai – dar viena svarbi dedamoji dalis.

REKLAMA

„Tai irgi yra didelė problema, aš tikrai atkreipiu dėmesį ir perku tą mėsą, kuri užauginta be antibiotikų. Nes šalia neatsakingo antibiotikų vartojimo gydymui dar yra ir antibiotikai veterinarijoje, bet čia irgi yra daug ribojimų Europos Sąjungoje, tad situacija gerėja ir, tikiu, toliau gerės“, – vylėsi A. Žvirblienė.

bobelei protelis pritemo
bobelei protelis pritemo
jau ruošia , nuteikinėja, kad reiks mirti suskiepytiems :))))))))).......
Asilai valdžioje kalti
Asilai valdžioje kalti
Kad bakterijos tampa atsparios antibiotikams, jau nuo XX amžiaus vidurio žinoma.

O va kad masiniai skiepai be jokios atrankos(!) padare SARS-CoV-2 atsparu skiepais - cia idiotams pasaulyje ir Lietuvoje “padėkoti” reikia.
Tie kurie susigaude is karto sake - reikia skiepyti tik 65+ ir rizikos grupes. Kitus žiūrėti individualiai. Nu bet taciau Modernai ir Pfizeriui pinigu reikėjo. Tai idiotai politikai ir pavare.
Beje Zvirbliene irgi cia su savo burimu is tirščių (ji ne imunologe) prisidėjo.
Kinijos bitininkai maitina antibiotikais sveikas ir sergančias bites,kad nemažėtų šeimų skaičius ir medaus surinkimas.Paskui tą antibiotikuotą medų parduoda į Indiją.Indija parduoda kaip savo į ES.ES supirkėjai sumaišo su vietiniu medum(gal savo medaus įdeda tik šaukštą...).Parduotuvėse ant medaus indelių parašyta,kad pagaminta dalinai ES...Valgom antibiotikus su medum,bakterijas darom atsparias,žudom save....Todėl ir yra problemų Kinijoje.Ten ne tik medus,bet ir mėsa su antibiotikais...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų