Ieškodami pigesnių vaistų daug gyventojų medžioja akcijas panašiai kaip prekybos centruose. Žmonės pripažįsta – dėl pigesnio vaisto vyktų ir į kitą miesto galą, jei ligoninės ar poliklinikos valstybinėje vaistinėje galėtų pigiau nusipirkti vaistų.
Šis projektas toliau skinasi kelią valdžios kabinetuose. Vyriausybė palaimino R. Karbauskio ir A. Širinskienės parengtą Farmacijos įstatymo pataisą.
„Tikslas yra vienas, paprastas. Kad būtų kuo didesnis kokybiškas prieinamumas pacientams prie vaistų, būtų maksimaliai užtikrintas jų interesas įsigyti kokybiškus pigesnius vaistus, kad tai būtų greita, patogu, kokybiška ir pigu“, – sakė premjeras S. Skvernelis.
Tuo metu privatūs vaistininkai ir būrys verslo organizacijų reikalauja vyriausybę sustoti. Verslo atstovai perspėja, kad galimai išskirtinėmis sąlygomis dirbsiančios valstybinės vaistinės pažeis Konstituciją, lygias konkurencines sąlygas.
„Vaistinėms yra numatyta labai daug apribojimų dėl dydžio, darbuotojų. Ar tie apribojimai bus taikomi kitiems? Jei bus taikoma, tuomet įdomu, ar yra numatyti pinigai. Tas neramina“, – tikino investuotojų atstovė Rūta Skyrienė.
Nėra nė vienos valstybinės įmonės, kuri lygiomis taisyklėmis, sąžiningai konkuruotų su privačiu verslu. Jos arba nekonkuruoja, nes konkurencija uždrausta. Arba turime valstybines įmones, kurios veikia į minusą ir po to iš valstybės ar savivaldybės gauna pinigų savo minusui padengti“, – paaiškino LLRI prezidentas Žilvinas Šilėnas.
Svarstant valstybinių vaistinių steigimo projektą išsiskyrė ir ministrų nuomonės. Abejonių turėjo ekonomikos, teisingumo ministrai. Tačiau galiausiai buvo perkalbėti.
„Kalbant apie mūsų išvadą, mes prašėme labiau pagrįsti Sveikatos apsaugos ministerijos. Raštas buvo seniau parašytas, jie išaiškino mums ir abejonių turime mažiau“, – kalbėjo teisingumo ministras Elvinas Jankevičius
O štai ministras A. Veryga toliau įrodinėja, kad valstybinėse vaistinėse vaistai turi būti pigesni nei privačiose.
„Ligoninių vaistinių tikslas yra kitoks, jos ne pelno siekia, išsilaikyti iš pinigų, kuriuos gauna. Nesiekia uždarbio kažkokio pacientų sąskaita. Pirkimo mechanizmas kitas, perkama per centrinę perkančią organizaciją. Perkama ar ne per tokią organizaciją, gali kaina skirtis 60 proc. Ir vaistus perkant tokiu būdu būtų galimybė juos nupirkti pigiau ir pigiau atiduoti pacientui“, – teigė jis.
Tuo metu net konkurencijos tarybos vadovas perspėja, kad sprendimas įteisinti valstybines vaistines, veikiančias palankesnėmis sąlygomis nei privačios, ilgainiui gali smogti antru galu – užuot pigę, sumažėjus konkurencijai, vaistai galimai vėliau pabrangtų.
„Ekonominis efektas abejotinas gali būti. Ilgalaikis poveikis- ar tai neatbaidys privačių žaidėjų rinkoje nuo investicijų, veiklos apskritai rinkoje. Jei dalis jų sugalvotų pasitraukti ši rinkos, apribotų savo veikimą, konkurencija sumažėtų. Valstybei reikėtų kompensuoti sumažėjimą, plėsti valstybinių vaistinių tinklą. Klausimas, kiek tai kainuotų“, – minėjo Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas.
Jei valstybines vaistines Lietuvoje Seimas ryžtųsi įteisinti, pasak ministro Verygos, jas ligoninės galėtų steigti jau šiemet.