Kai kuriuose Lenkijos miestuose nuo gegužės pradžios nebuvo užfiksuota nė lašo lietaus arba jo iškrito itin nedaug.
Kaip rašo portalas „RadioZet“, dėl to kai kurios savivaldybės ragina gyventojus tausoti vandenį arba net griebiasi draudimų.
O, jei gyventojai sodus ar vejas laisto nepaisydami nustatytų reikalavimų, už tai gresia įspėjimas arba bauda, kuri siekia 500 zlotų (daugiau kaip 100 eurų).
Ar Lietuvoje irgi bus imtasi draudimų?
Vilniaus miesto savivaldybės komunikacijos atstovas Gabrielius Grubinskas naujienų portalui tv3.lt pasakoja, kad net ir karščiausiomis dienomis daugelyje vietų vandens tiekimas yra užtikrinamas.
Tačiau kai kuriuose rajonuose pasitaiko atvejų, kai galima susidurti su vandens slėgio svyravimais.
„Kai kuriuose rajonuose – pavyzdžiui, Kalnėnuose ir Gulbinuose – dėl išaugusio momentinio vandens vartojimo galimi vandens slėgio svyravimai.
Didelių karščių ir sausrų metu „Vilniaus vandenys“ komunikuoja su gyventojais, ragina būti sąmoningais ir tokių orų metu vandenį vartoti atsakingai bei taupiai. Draudimų naudoti vandenį laistymui ar priverstinių vandens suvartojimo ribojimų Vilniuje nėra“, – komentavo G. Grubinskas.
Tuo metu „Kauno vandenų“ generalinis direktorius Ramūnas Šulskus tikina, kad iki šiol Kaune drastiškų priemonių dėl vandens naudojimo nebuvo imtasi.
„Be abejo, karščiausiomis metų dienomis vandens suvartojimas ženkliai išauga.
Jeigu besitęsiant sausrai visi laistysime savo vejas, galbūt dėl to greta esantis kaimynas turės žemą vandens slėgį. Tačiau iki šiol apsiribojame tik rekomendacinio pobūdžio informacija“, – kalbėjo R. Šulskus.
Ragina vandenį naudoti tik tam tikromis valandomis
Kauno rajono savivaldybės Viešųjų ir tarptautinių ryšių skyriaus vyriausioji specialistė Vilija Žukaitytė naujienų portalui tv3.lt teigė, kad, nors ir nėra taikoma jokių draudimų ar bausmių dėl želdynų laistymo sausros metu, gyventojų visuomet prašoma vandenį naudoti tik tam tikromis valandomis.
„Esant sausringam laikotarpiui, nuo 17 iki 22 val. suvartojamo vandens kiekiai išauga kelis kartus ir vandens trūkumą pajaučia kelios vietovės: Užliedžiai, Giraitė, Varluva, Noreikiškės ir kt.
Savivaldybės tikslas yra užtikrinti, kad geriamojo vandens tiekimas vyktų sklandžiai, todėl prašome gyventojų ir jiems rekomenduojame, ypač privačių valdų savininkų, sausros metu vandenį vartoti atsakingai ir taupiai, kiek įmanoma mažiau skiriant jo laistyti želdinius, ypač nuo 17 iki 22 val.“ – kalbėjo ji.
Panaši situacija yra ir Klaipėdoje. Kaip teigė miesto savivaldybės atstovai, tam, kad karštuoju metų sezonu visi gyventojai galėtų turėti pastovų ir vienodo slėgio vandens tiekimą, prašoma automatines želdinių laistymo sistemas įjungti tik vėlyvuoju paros metu – nuo 22 val. vakaro iki 6 val. ryto.
„Be to, naktinį laistymą rekomenduoja ir sodininkai – augalai nakties metu geriau įsisavina vandenį ir jo mažiau išgaruoja iš dirvos, nei dieną. Taigi, tokiu būdu ne tik mažiau sunaudojama vandens, padedama augalams, bet ir sutaupoma“, – teigiama savivaldybės komentare.
Vilniaus rajono savivaldybės administracijos Viešųjų ir tarptautinių ryšių skyriaus vyr. specialistė Justyna Černiavska taip pat tikina, kad šiuo metu nėra taikomi jokie ribojimai, susiję su vandens tiekimu gyventojams.
„Tačiau sausros metu gyventojai raginami laistymui pripildyti vandens ne piko valandomis, t. y. ne rytais ir vakarais, kai yra didžiausias vandens suvartojimas ir gali sumažėti tiekiamo vandens spaudimas“, – teigė ji.
Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausioji specialistė Rūta Taučikienė tikino, kad šiuo metu mieste nėra fiksuojama sausra, todėl draudimai laistyti sodus ir daržus nėra taikomi.
Skendo dalies gyventojų sklypai
Šiaulių miesto savivaldybės atstovas Vitalis Lebedis irgi nurodė, kad seniūnijų teritorijose, kur yra daugiausiai sodų ir privačių namų kvartalų, su vandens tiekimo problemomis nesusiduriama.
Todėl ir papildomi draudimai gyventojams, pasak jo, nėra taikomi.
„Pavyzdžiui, Rėkyvos rajone užpraeitą savaitgalį buvo smarki liūtis, skendo dalies gyventojų sklypai.
Paviršinio vandens lygis – visur aukštas. Žemesnėje pievoje pavasarį susiformuojanti kūdra dar neišdžiūvusi. Pievose žolė auga labai sparčiai, tad matyti, kad drėgmės dirvoje augmenijai pakanka“, – komentavo jis.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, birželio 12 d. šalyje stebimas vandens lygio svyravimas – iki 21 cm per parą. Numatomas tolesnis vandens lygio svyravimas.
Vandens temperatūra upėse – 15–20, ežeruose – 17–21, Kuršių mariose – 18–19, Baltijos jūroje – 16 –17 laipsnių šilumos.