Specialistai pastebi, kad studentai dažniausiai ieško arba 1 kambario, arba 3–4 kambarių butų, kur galėtų gyventi keliese. Vis tik didžiąją dalį skelbimų sudaro 2 kambarių butai.
Pašnekovų pateiktais duomenimis, butų nuomos kainos per 4 metus ženkliai pakilo: jei 2019 m. sausį vidutinė 1 kv. m. nuomos kaina buvo 6,3–9,85 euro, tai 2023 m. sausį ji siekė 9,2–13,2 euro.
Pernai vasarą vidutinės butų nuomos kainos buvo didžiausios ir sostinėje viršijo net 15 eurų už 1 kv. m. Šiemet vasarą jos taip pat didėjo, bet šios sumos nepasiekė.
NT nuoma labiausiai brango Klaipėdoje, tad šiuo metu vidutiniškai atsieina 350–560 eurų per mėnesį, Vilniuje siekia ir 720 eurų.
Susidomėjimas didėjo jau liepos mėnesį
„Sauginuoma.lt“ komandos vadovės Evelinos Meiliūnaitės teigimu, didžiausias sujudimas būsto nuomos rinkoje kiekvienais metais būna rugpjūčio mėnesį – pirmą rugsėjo savaitę, nes daug studentų atvyksta mokytis į Kauną ar Vilnių.
Vis tik ji pastebi, kad šiemet nemaža dalis studentų (ypač užsienio studentai) savo būstu jau pasirūpino birželio pabaigoje.
Pašnekovė atkreipė dėmesį, kad bendrai būsto nuomos rinka visada yra aktyvi, nes daug jaunų šeimų nuomojasi ir taupo savo būstui, o tie, kuriems baigiasi nuomos sutartys, mėgsta keisti būstą į geresnį ar didesnį.
Taip pat studentai, kurie pagyvena bendrabutyje, dažnai nusprendžia išsinuomoti butą ir dažniausiai tai įvyksta spalio–lapkričio mėn.
„Reikia nepamiršti ir „Erasmus“ studentų, kurie atvyksta 6–9 mėnesiams, ir jiems būstų reikia nuo sausio mėnesio. Todėl NT nuomos rinka visada yra judanti“, – kalbėjo E. Meiliūnaitė.
Portalo „Aruodas.lt“ vadovė Viktorija Steponavičiūtė nurodė, kad įprastai pokytis dėl artėjančių mokslo metų pastebimas antroje vasaros pusėje:
„Šiemet didesnį susidomėjimą pastebėjome jau antroje liepos mėnesio pusėje. Skelbimų puslapių apie nuomą skaičius padidėjo maždaug 20 proc.“
Iš 3,5 tūkst. skelbimų – pusė 2 kambarių butų
E. Meiliūnaitė įvardijo, kad studentai dažniausiai ieško 1 kambario butų. Jiems svarbu ir tai, kad butas būtų kuo arčiau universitetų.
„Taip pat jau antri metai iš eilės populiarūs yra 3–4 kambarių butai, nes tuomet sutaupomi komunaliniai ir nuomos mokesčiai. Užsieniečiai dažniausiai ieško būstų tik centre, o kaina svyruoja nuo 500 iki 800 eurų“, – dėstė specialistė.
„Aruodas.lt“ atstovės teigimu, pusė būsto nuomos skelbimų sudaro siūlymai nuomotis 2 kambarių butus. Antroje vietoje pagal pasiūlą – 1 kambario butai, sudarantys apie 28 proc. skelbimų. O trijų kambarių butai sudaro apie 20 proc. skelbimų.
Portalo duomenimis, būstų nuomos skelbimų skaičius nuolat auga. Pavyzdžiui, praėjusių metų balandį jų buvo vos 853, o rugpjūtį viršijo 2 tūkst.
„Praėjusių metų rudenį aktyvių skelbimų apie butų nuomą skaičius jau buvo didelis – perkopė 3 tūkst. Tačiau šiemet pasiūla dar didesnė – šiuo metu siekia apie 3,5 tūkst. aktyvių skelbimų“, – įvardijo V. Steponavičiūtė.
Tad šių metų rugpjūčio 31 d., palyginti su 2022 m. ta pačia diena, skelbimų skaičius išaugo 31 proc. (2022 m. rugpjūčio 31 d. – 2656 skelbimai, 2023 m. rugpjūčio 31 d. – 3470 skelbimų).
Sparčiausiai NT nuomos kainos augo Klaipėdoje
„Sauginuoma.lt“ atstovė įvardijo, kad Kauno centre būsto kainos pakilo 2–3 proc., o miegamuosiuose rajonuose nuomos kainos stabilizavosi, t. y. grįžo į realias nuomos kainas (300–500 eurų).
„Aruodas.lt“ duomenimis, butų nuomos kainos rugpjūtį Vilniuje ir Kaune buvo mažesnės nei prieš metus, Klaipėdoje – didesnės.
Taip pat rugpjūtį Vilniuje ir Kaune būsto nuomos kainos buvo mažesnės nei liepą, Klaipėdoje – didesnės.
„Tačiau, jei lygintume pagal sezoną, pavyzdžiui, rugpjūtį palyginti su gegužės mėn., nuomos kainos skelbimuose paaugo visuose trijuose didmiesčiuose“, – dėstė V. Steponavičiūtė.
Jos teigimu, per metus vidutinės būsto nuomos kainos Vilniuje sumažėjo 7 proc., Kaune – 3 proc., o Klaipėdoje 3 proc. pakilo.
Rugpjūti palyginti su liepa, kainos Vilniuje ir Kaune krito atitinkamai 2 ir 1 proc., o Klaipėdoje 3 proc. pakilo.
Vasaros pabaigoje kainos visuose miestuose buvo 4 proc. didesnės nei pavasario pabaigoje.
O didžiausias šuolis pastebimas lyginant kainas sausį ir rugpjūtį: Vilniuje per 8 mėnesius jos pakilo 9 proc., Kaune – 10 proc., o Klaipėdoje – net 16 proc.
Kaip kito vidutinės butų nuomos kainos?
„Aruodas.lt“ duomenimis, didžiausia kaina už 1 kv. m. Vilniuje buvo praėjusių metų birželį ir siekė 15,49 euro. O šių metų vasarą kainos svyravo nuo 14,2 iki 14,5 euro.
Kaune brangiausią nuomą teko mokėti praėjusių metų rugpjūtį, kai 1 kv. m. vidutiniškai atsiėjo 11,1 euro. Šią vasarą nuoma siekė 10,7–10,9 euro.
O Klaipėdoje didžiausia vidutinė suma už 1 kv. m. buvo 2022 m. gegužę ir siekė 11,17 euro. Šią vasarą kainos svyravo nuo 10,4 iki 10,7 euro.
Tad, remiantis portalo statistika, nuomos kainos artėjant vasarai išaugo visuose trijuose didžiuosiuose miestuose, tačiau praėjusio sezono kainų nepasivijo.
„Aruodas.lt“ portale vidutinės 1–2 kambarių butų nuomos kainos, palyginti šių metų rugpjūtį su 2022 m. rugpjūčiu, Vilniuje sumažėjo 70–80 eurų, Kaune – 20–40 eurų. O Klaipėdoje pakilo 10–40 eurų.
Svarbiausia – buto būklė ir sutartis
„Sauginuoma.lt“ atstovė studentams pataria neieškoti būsto paskutinę minutę, nes dažnu atveju likę pasiūlymai nepatenkina jų poreikių.
E. Meiliūnaitė išskyrė, kad labai svarbu atkreipti dėmesį į buto būklę, pasitikrinti santechniką ir, žinoma, sudaryti nuomos sutartį, kad visos sąlygos tiek nuomotojui, tiek nuomininkui būtų aiškios.
Ji pridūrė, kad kylant sunkumų galima kreiptis į NT nuomos agentūrą – tuomet visas procesas vyksta lengviau ir sklandžiau.
Senos statybos namuose "2 kambariai" yra du atskiri kambariai, plius dar virtuvė.