• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Užsienio reikalų ministras, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) pirmininkas Audronius Ažubalis pasveikino įkūrimo 35– metį švenčiančią Maskvos Helsinkio grupę.

REKLAMA
REKLAMA

"Esu įsitikinęs, kad moraliniai principai, pagarba pagrindinėms vertybėms ir laisvėms, kurias nuo pat įkūrimo dienos aktyviai propagavo Helsinkio grupių, įsisteigusių visame pasaulyje, nariai, paskatino Europos tautų ir žmonių kelią saugios ir laisvos Europos link", – teigia A. Ažubalis.

REKLAMA

Lietuvos diplomatijos vadovas pažymėjo, kad 1976 m. įsisteigusi Maskvos Helsinkio grupė paskatino analogiškų grupių atsiradimą Lietuvoje, Ukrainoje, Armėnijoje ir Gruzijoje.

"Visuomet žavėjausi Maskvos Helsinkio grupės narių drąsa ir pasišventimu demokratijos ir žmogaus teisių idealams, jų tarnyste tiesai ir laisvei", – teigia A. Ažubalis.

REKLAMA
REKLAMA

Ministras pabrėžė besididžiuojąs, kad nors ir kukliai, likimas jam leido prisidėti prie Lietuvos Helsinkio grupės veiklos aštuntąjį dešimtmetį.

Sveikinime ministras pareiškė, kad šiemet savo dvidešimtmetį švenčia ir ESBO Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuras, skatinęs ir skatinantis demokratinių institucijų plėtrą ir nevyriausybinių organizacijų kūrimąsi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gegužės 12– ąją Maskvoje Helsinkio grupės 35– mečiui skirtoje konferencijoje Lietuvai atstovaujantis ambasadorius Alfonsas Eidintas perskaitė pranešimą "Aktualiausi žmogaus teisių klausimai Lietuvos pirmininkavimo ESBO metu".

Idėja steigti Helsinkio grupes kilo įžymiam Rusijos disidentui Andrejui Sacharovui. Šios grupės turėjo tirti 1975 m. Europos saugumo ir bendradarbiavimo konferencijos baigiamojo akto, pasirašyto Helsinkyje, nutarimų pažeidimus ir informuoti apie juos pasaulio visuomenę, taip pat šį dokumentą pasirašiusių šalių vyriausybes.

REKLAMA

Helsinkio baigiamąjį aktą 1975 m. rugpjūčio 1 d. pasirašė 35 valstybių vadovai, dalyvavę Europos saugumo ir bendradarbiavimo konferencijoje Helsinkyje.

1976 m. įsisteigusiai Maskvos Helsinkio grupei ėmėsi vadovauti fizikos mokslų daktaras Jurijus Orlovas. Nuo 1996 m. jai vadovaujanti Liudmila Aleksejeva yra apdovanota Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi.

1976 m. lapkričio 25 dieną susikūrė Lietuvos Helsinkio grupė. Jos nariais ir steigėjais tapo kunigas Karolis Garuckas, fizikos mokslų daktaras Eitanas Finkelšteinas, poetė, pedagogė ir buvusi politinė kalinė Ona Lukauskaitė– Poškienė, buvęs politinis kalinys Viktoras Petkus, poetas ir vertėjas Tomas Venclova.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų