Universitetai džiaugiasi pagaliau prasidėjusiu dialogu su Švietimo ir mokslo ministerija įgyvendinant Aukštojo mokslo reformą.
Sieja daug vilčių
Tikimasi, kad artimiausiu metu bendradarbiaujant ministerijai, universitetams ir studentams daugelis opių klausimų bus išspręsti, rašo „Respublika“.
Pasak Lietuvos universitetų rektorių konferencijos prezidento Romualdo Ginevičiaus, su naująja ministerijos vadovybe siejama daug vilčių.
„Į šį susitikimą ėjau su nerimu. Labai svarbu, kad sutaptų mūsų požiūriai į dabar labai svarbias problemas. Esu labai nustebintas, kad šis ministras iš karto iškėlė esmines problemas, kurias reikia spręsti ir, svarbiausia, spręsti neatidėliojant. Man patiko, kad ministras Gintaras Steponavičius sako, jog reikia dirbti pasitikėjimo pagrindu. Visais klausimais suradome bendrą kalbą“, - po susitikimo su naujuoju švietimo ir mokslo ministru sakė R. Ginevičius.
Vilniaus Gedimino technikos universiteto rektorius pažymėjo, kad iki šiol pagrindinė nesutarimų priežastis būdavo ta, jog valdžia rengdavo nutarimus nepasitarusi, nepadiskutavusi su universitetų atstovais, o tai ir sukeldavo įtampą.
„Tai iš karto sudarykime bendras komisijas, tegul dalyvauja universitetų žmonės. Mes geriau prieš tai padiskutuokime, suraskime konsensusą, tada viskas eis kaip sviestu patepta. Kodėl dirbtinai padarome problemą, o paskui ją sprendžiame?“ – kalbėjo Lietuvos universitetų rektorių konferencijos prezidentas.
Studento krepšelis
R. Ginevičiaus teigimu, antradienio susitikime su švietimo ir mokslo ministru G. Steponavičiumi buvo aptarti tokie Aukštojo mokslo reformos kertiniai akmenys kaip nuo kitų metų rudens ketinamas įvesti studento krepšelis, kuris garantuotų, kad su studentu į aukštąją mokyklą ateitų ir finansavimas.
Taip pat, anot Lietuvos universitetų rektorių konferencijos atstovo, kalbėta ir apie universitetų turto valdymo ir specialaus autonominio statuso siekimo klausimą. R. Ginevičius pabrėžė, kad buvo nepamiršta ir gerai besimokančio studento sąvoka, disproporcija tarp humanitarinių ir tiksliųjų mokslų, jų konkursinio finansavimo klausimas.
„Ministras pasiūlė, kad sprendžiant šiuos klausimus reikia sujungti ir studentų, ir universitetų atstovus, kad ta metodika būtų lankstesnė“, - po susitikimo su G. Steponavičiumi sakė R. Ginevičius.
Įstatymų paketas
Tuo tarpu naujasis ministras patikino, kad ir toliau tęs susitikimus su svarbiausiais socialiniais partneriais aukštojo mokslo srityje. G. Steponavičiaus teigimu, tikimasi iki kovo mėnesio priimti mokslo ir studijų bei su tuo susijusių įstatymų paketą.
„Šis paketas apims aukštųjų mokyklų valdymo pokyčius perskirstant funkcijas tarp universiteto tarybų ir senatų, taip pat keičiant ir universitetų rektorių rinkimo tvarką į viešąjį konkursą. Be kita ko, bus finansavimo pertvarka, paremta studento krepšelio principu“, - apibendrino G. Steponavičius.
Nors biudžetas bus apkarpytas, pasak ministro, kitais metais švietimo sistemai lėšų nemažės.
Ketvirtadienį su švietimo ir mokslo ministru ketina susitikti šalies universitetų rektoriai.
Virginija Vervečkaitė