LSMU Vidaus ligų klinikos gydytojas profesorius Alvydas Unikauskas laidoje „Kviečiame daktarą“ pabrėžė, kad „sulėtėjusi skydliaukė, arba hipotirozė, gali turėti labai reikšmingą poveikį organizmui, kadangi skydliaukė gamina hormonus, kurie yra tarsi automobilio variklio užvedimo raktelis, užkuriantis energijos gamybą mūsų ląstelėse“.
Kaip atpažinti sulėtėjusios skydliaukės simptomus?
Pasak profesoriaus A. Unikausko, skydliaukės veiklos sutrikimą gali parodyti daugelis simptomų:
- Jeigu paskutiniu metu jaučiatės pavargęs;
- Blogai dirba galva;
- Sunkiai atsigaunate po poilsio;
- Įprasta veikla reikalauja daugiau jėgų nei anksčiau;
- Auga svoris;
- Ant kūno atsispaudžia drabužiai, pavyzdžiui, palieka žymes kojinės, apyrankė ar laikrodžio dirželis;
- Pabrinksta paakiai;
- Jaučiate, kad protinis darbingumas ir atmintis blogėja;
- Įdomus simptomas – tamsios dėmės, atsiradusios ant odos, vadinamos juodąja akantoze, kurios gali atsirasti ant kaklo, pažastų ar pirštų.
Kodėl sulėtėjusi skydliaukė tokia pavojinga?
„Kai skydliaukė silpsta, faktiškai subyra visa endokrininė sistema. Ši sistema yra apskritai mūsų kūno esmė, be jos mes negalėtume egzistuoti. Neaišku, koks būtų kūnas, pusiau gyvas ar ne“, – pabrėžė profesorius.
Pavyzdžiui, paimkime moterų endokrininę sistemą, kurią sudaro įvairūs hormonai, skydliaukė, užkrūčio liauka, kasa, antinksčiai. Sutrikusi skydliaukė ypač pavojinga moterims nėštumo metu, kadangi tai gali paveikti vaisiaus vystymąsi, ypač jo protinius sugebėjimus.
Kokios yra pagrindinės hipotirozės priežastys?
Skydliaukės veikla gali sutrikti dėl kelių veiksnių:
- Stresas. Jis išderina viską, o endokrininė sistema – ne išimtis. Padidėjęs kortizolio ir kitų hormonų lygis tiesiogiai veikia skydliaukės veiklą.
- Kepenų suriebėjimas. Tai priklauso nuo mūsų mitybos. Kuo mes daugiau valgome angliavandenių, tuo riebesnės yra kepenys. Sutrikus kepenų funkcijai, organizmas praranda gebėjimą konvertuoti neaktyvų T4 hormoną į aktyvų T3, kuris yra atsakingas už energijos gamybą. „Skydliaukė gali dirbti gerai, bet jeigu kepenys konvertuoja T4 į T3 prastai, atsiranda efektas, lyg būtų sulėtėjusi skydliaukė, hipotirozė“, – paaiškino profesorius.
- Mikroelementų trūkumas. Jodo, geležies, cinko, seleno, vitamino D, vitamino A ir magnio trūkumas gali reikšmingai paveikti skydliaukės veiklą. Profesorius pabrėžė, kad geležies trūkumas ypač aktualus moterims: „Išmatos gali atrodyti normalios, bet jeigu ilgus metus miniatiūriniai kraujavimai iš gleivinių lieka nepastebėti, tai gali sukelti geležies trūkumą ir, galiausiai, sulėtinti skydliaukės veiklą.“
„Reikalas tame, kad vitamino A trūkumas, jis pasitaiko retai, bet štai vitamino D trūksta labai daug kam. Kai klausia, kas gali būti su skydliauke, iš karto yra paminimi mazgai joje. O mazgai skydliaukėje ypač mėgsta atsirasti, kai trūksta seleno“, – aiškino A. Unikauskas.
Be to, įdomu tai, kad kai trūksta vitamino D, tai dažniausiai yra pasekmė dėl magnio trūkumo. Gydytojas sako:
„Magnio šiais laikais labai daug kam ir dažnai trūksta. Kas įdomu, kraujo tyrimas nelabai parodo tikslų rezultatą, nes pagrindinis magnio kiekis yra ne kraujyje, o yra ląstelėje.“
Kokie tyrimai reikalingi diagnozei patvirtinti?
„Antėja“ laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė išvardijo svarbiausius laboratorinius kraujo tyrimus. Ji teigia, kad tai yra būtinas pirmasis žingsnis, diagnozuojant skydliaukės sutrikimus.
- Skydliaukės stimuliuojantis hormonas (TSH, TTH);
- Skydliaukės hormonai tiroksinas (T4) ir triotironinas (T3);
- Antikūniai Anti-TPO bei Anti-TG.
Dažniausiai klaidingai suprantami faktai apie skydliaukės ligas
Gydytoja E. Marciuškienė išskyrė kelis mitus ir statistiką apie skydliaukės ligas:
- Mitai apie lytį. Nors moterys skydliaukės ligomis serga net 6-8 kartus dažniau nei vyrai, vis tik ir jie nėra apsaugoti.
- Mitai apie amžių. Skydliaukės ligos gali pasireikšti bet kokiame amžiuje: nuo naujagimių iki paauglių ar vyresnio amžiaus žmonių. Tarp vyresnių nei 65 metų žmonių net 25 proc. turi vienokių ar kitokių skydliaukės sutrikimų.
- Populiacijos paplitimas. Apie 10 proc. populiacijos kenčia nuo skydliaukės ligų, o moterys klimakteriniu laikotarpiu ar jam artėjant taip pat dažnai patiria simptomus, kurie gali būti panašūs į klimakso požymius.
- Vaistų vartojimo trukmė. Nors manoma, kad skydliaukės vaistus reikės vartoti visą gyvenimą, gydytoja atkreipia dėmesį, kad kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, po nėštumo, sutrikimai gali praeiti savaime.
Ar būtina tirtis skydliaukę, jei nėra simptomų?
Gydytoja E. Marciuškienė pabrėžė, kad apie 50–60 proc. žmonių net nežino, jog turi vienokių ar kitokių skydliaukės sutrikimų:
„Viena rizikos grupių – paaugliai, kai tėvai galvoja, kad vaikai tingi mokytis arba jų pasikeitęs elgesys suvedamas tik į paauglystės ypatumus, nors iš tiesų tai gali būti skydliaukės problemos.“
Kita grupė – moterys prieš klimakterinį ar klimakteriniu laikotarpiu, kai skydliaukės sutrikimų simptomai sutampa su klimakso požymiais.
Dažniausiai diagnozuojamos skydliaukės ligos:
- hipotirozė (sulėtėjusi skydliaukės veikla), kuria serga apie 2 iš 100 žmonių;
- hipertirozė (suaktyvėjusi skydliaukės veikla), kurios paplitimas siekia 1 iš 100 žmonių.
Kaip pasirūpinti skydliaukės sveikata?
Vaistininkė Jovita Aleknienė siūlo pradėti nuo prevencijos „tada, kol yra dar viskas tvarkoje, o ne susiimti, kai jau blogai“. Ji siūlo pasirūpinti savo mityba, mikroelementų bei vitaminų pakankamumu ir gyvenimo būdu:
- Valgyti maistą, kuriame yra jodo, pavyzdžiui, jūros dumblius, pakeisti paprastą druską į joduotą;
- Užtikrinti geležies ir seleno kiekį organizme;
- Vengti streso;
- Užtikrinti vitamino D ir magnio pakankamumą.
Sulėtėjusios skydliaukės simptomai gali būti labai įvairūs, tačiau tinkamai įvertinus rizikos veiksnius ir laiku atlikus reikiamus tyrimus, galima ne tik stabilizuoti situaciją, bet ir užkirsti kelią rimtoms komplikacijoms. Kaip sakė profesorius A. Unikauskas:
„Rūpinkitės skydliauke. Taip pavyks išlikti gyvybingiems, energingiems ir sveikiems. Būkite ir likite sveiki bet kokiame amžiuje.“
Laida „Kviečiame daktarą!“ – šeštadieniais, 09.00 val. per TV3!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!