Kol Purino orkai toliau niokoja Ukrainą, griauna miestus, žudo nekaltus gyventojus, ukrainiečių teisėsauga nestovi vietoje: renka įrodymus apie Rusijos nusikaltimus.
„Mes tiriame daugiau nei 77 tūkstančius karo nusikaltimų, teismai jau priėmė 13 nuosprendžių“, – teigia Ukrainos generalinis prokuroras Andriy Kostin.
Teisiniame fronte Ukraina ne viena. Šiandien Lietuvoje viešintis Ukrainos generalinis prokuroras akcentuoja, kad vakarų teisėsauga toliau sėkmingai vienijasi. Speciali Tarptautinė tyrimo grupė vis labiau įsitraukia į nusikaltimų tyrimą Ukrainoje.
„Genocido nusikaltimas, kuris tiriamas Ukrainoje, įtraukiamas į jungtinės tyrimo grupės darbus“, – sako Eurojusto viceprezidentė Margarita Šniutytė-Daugėlienė.
„Šiandienos sprendimas pridėti Genocido nusikaltimą į jungtinę tyrimo grupę, yra aiškus signalas, kad mes ne tik diskutuojame apie Rusijos atsakomybę, bet taip pat imamės veiksmų“, – tvirtina A. Kostin.
Rusijos karo nusikaltimai šiuo metu tiriami daugiau nei 20 vakarų valstybių, įskaitant į Lietuvą. Kartu šalys renka įrodymus, vykdo tyrimus ir stengiasi, kad bylos pasiektų teismus.
„Priimti sprendimai, jie tikrai prisėdės prie efektyvesnio karo nusikaltimų, nusikaltimų žmoniškumui, genocido ir ypatingai agresijos nusikaltimo tyrimo“, – kalba M. Šniutytė-Daugėlienė.
„Bus daugiau arešto orderių iš Tarptautinio baudžiamojo teismo, diskutuojame apie Europolo prisijungimą. <...> Šie nusikaltimai primena viduramžius, nusikaltėliai bus patraukti atsakomybėn ir nubausti“, – sako A. Kostin.
Iš daugiau nei 20 Rusijos nusikaltimus tiriančių vakarų valstybių, 7 šalys – Lietuva, Latvija, Estija, Lenkija, Ukraina, Rumunija ir Slovakija – priklauso specialiai tyrimo grupei.
„Padėti Ukrainos teisėsaugos institucijoms rinkti nusikaltimą patvirtinančius įrodymus. Tai reiškia, kad nereikia rašyti teisinės pagalbos prašymo, tu tiesiog susitari ir tu važiuoji“, – aiškina M. Šniutytė-Daugėlienė.
Prie bendrų tikslų prisideda ir Jungtinės Amerikos Valstijos, kurios žada padėti tirti Rusijos režimo nusikaltimus: skirs patyrusį prokurorą.
„Mes esame pasiruošę padėti kolegoms iš Ukrainos, bei kitų tyrimo grupės valstybių. Dalinsimės savo patirtimi, padedant atlikti tyrimus dėl visų žiaurumų, kuriuos vykdo rusų nusikaltėliai“, – tivrtina JAV generalinio prokuroro patarėjas Kenneth Polite.
Prieš mėnesį Ukrainoje viešėję vakarų valstybių institucijų atstovai nusprendė kurti specialų Agresijos nusikaltimų persekiojimo centrą.
Tiesa, vakarų pastangas, nubausti Ukrainoje žiaurumą demonstruojančius rusus, vertina ne visos valstybės.
Štai Vengrija, Armėnija, yra pareiškusios, kad jos nesulaikytų Putino, jei šis atvyktų į minėtas šalis, nors dėl karo nusikaltimų: ukrainiečių vaikų deportacijos iš Ukrainos į Rusiją, Tarptautinis Baudžiamasis Teismas yra išdavęs arešto orderį suimti Putiną.
„Jei kuri nors šalis ignoruos orderį suimti Putiną, man tai reiškia, kad tų šalių politikai gerbia Putiną labiau nei įstatymus“, – sako A. Kostin.
Ukrainos teisėsauga taip pat atlieka tyrimą dėl ukrainiečio kario egzekucijos, internete pasirodžius vaizdo įrašui, kuriame matyti, kaip rusų karys nupjauna galvą gyvam karo belaisviui. Teisėsauga mėgina patvirtinti įrašo autentiškumą, siekia nustatyti aukos ir žudiko tapatybes.