(papildyta 2022-06-28) Ukrainos prokuratūra nustatė, kad atleista iš pareigų žmogus teisių ombudsmenė Liudmila Denisova skleidė melagingą informaciją, įskaitant ir apie tariamai masinius rusų karių vykdytus vaikų prievartavimus. Nepaisant to, kad teisėsauga patvirtino prievartos atvejus Ukrainoje, Ukrainos valdžios atstovai pripažįsta, kad L. Denisova padarė milžinišką žalą šalies reputacijai ir karo metu savo pareiškimais atitraukė užsienio šalių dėmesį nuo tikrų įvykių Ukrainoje.
„Buvo aišku, kad apie tai policija žinojo. Jie žinojo, kad ji buvo išprievartauta, kankinama, tačiau to mums detektyvas nepasakė iš anksto. Jis sakė: „Neturiu jokios moralinės teisės to tau pasakyti...“ Visgi, jis užsiminė apie tai, kad buvo prievartos“, – sakė Dereko.
Žiaurus nusikaltimas
Anot vyro, jo podukra buvo smulkaus sudėjimo mergina, dirbusi vadybininke vietiniame suši restorane ir niekam niekada nekėlusi jokios grėsmės.
Policija merginos tėvams taip ir neparodė jos kūno paskutinį kartą, sakydami, kad toks vaizdas juos šokiruotų. Karina buvo palaidota uždarame karste balandžio 13 dieną Bila Tserkva Kyjivo apylinkėse, praėjus dienai po to, kai buvo atpažinta jos tapatybė.
Nuo to laiko, kuomet balandžio pradžioje Rusijos pajėgos pasitraukė iš Kyjivo apylinkių, valdžia vis renka ir ekshumuoja mėnesį trukusios miestų okupacijos įrodymus ir rusų nužudytus civilių kūnus. Bučoje buvo aptikti daugiau nei 400 gyventojų kunai, o pasak miesto mero Anatolijaus Fedoruko, rusai žudė kas penktą mieste likusį gyventoją.
Ekshumacijos ir išgyvenusių vietos gyventojų liudijimai atskleidė kitą Rusijos žiaurumą – masinį ukrainiečių, įskaitant moteris, vyrus ir vaikus, prievartavimą.
Advokatai, psichoterapeutai ir valdžios institucijos pranešė apie kelis išprievartavimo atvejus Bučoje. Pasak ombudsmenės Liudmilos Denisovos, dvidešimt penkios 14–24 metų merginos ir moterys buvo laikomos nelaisvėje viename pastato rūsyje ir ne kartą buvo prievartautos Rusijos karių grupės.
Karinos patėvis A. Dereko paprašė detektyvų bent leisti pamatyti jo podukros kūno nuotraukas. Vyrui buvo parodyta tik viršutinė Karinos kūno dalis, o tai, ką jis pamatė, buvo baisu.
„Buvo įpjovimų ir plyšimų, taip pat nuo šonkaulių buvo nuplėštas visas mėsos gabalas“, – sakė jis. „Akivaizdu, kad jie ją kankino“.
Policija pranešė A. Dereko, kad Karinos koja taip pat buvo peršauta, o ji, matyt, bandė sustabdyti kraujavimą turniketu. Vyras įtaria, kad Karina bandė gintis, kas tik dar labiau supykdė nusikaltėlius.
„Pusė jos nagų buvo nuplėšta“, – sakė A. Dereko.
Policija jam pasakė, kur buvo nužudyta ir rasta jo podukra – name, esančiame vos 1,5 kilometro nuo Karinos namų, tame pačiame Bučos rajone.
Netoliese gyvena Bučos gyventojas Mykola. Jis „Kyiv Independent“ sakė, kad žino, kaip mirė mergina. Dėl saugumo sumetimų jis taip pat paprašė būti atpažįstamas tik vardu.
Anot jo, kovo 16 dieną, rusų kariai jau sužeistą Kariną atvežė į jo kaimynų, pagyvenusios poros Viktoro ir Natalijos Mazokų namus.
„Jie atnešė pas juos sužeistą merginą. Nežinau, kas nutiko toliau, bet karys paleido į žemę kulkosvaidžių šūvius, o tada atėjo pareigūnas ir nušovė visus tris“, – „Kyiv Independent“ sakė Mykola. „Po trijų dienų pas mus atėjo rusų kareivis ir pasakė: „Ten yra lavonų“.“
Mykola negalėjo iš karto palaidoti žuvusiųjų, kadangi rusų snaiperiai šaudė į visus, kas buvo lauke.
Praėjus savaitei ar dviems, rusų kariai grįžo į Mykola namus ir pasakė, kad šis turi dvi valandas palaidoti kūnus.
Karo persekiojimas
Pirmą kartą Rusijos sukeltas karas į Karinos gyvenimą įsiveržė tada, kai ši buvo dar tik paauglė.
2014 metais, kai Rusija įsiveržė į Ukrainos rytus, Karinai su šeima teko bėgti iš gimtojo Donecko. Tą kartą jiems pavyko apsisaugoti ir apsigyventi ramiame Kyjivo priemiestyje.
Po aštuonerių metų ten atvyko ir vėl rusų kariuomenė. Karinos tėvai vos tik išgirdę apie karą iškart pabėgo, o kadangi mergina gyveno atskirai, jie nuolat prašė jos prie jų prisijungti.
„Visą vasario 24 dieną bandėme ją įkalbėti, kad ji išvyktų“, – sakė A. Dereko, prisimindamas pirmąją pilno masto Rusijos invazijos dieną.
Vyro įsitikinimu, mergina neįvertino rizikos: „Aš ją suprantu. Kas galėjo pagalvoti, kad tie žvėrys paskers paprastus žmones? Maniau, kad karas vyksta ne prieš civilius, o dėl teritorijų. Čia rusai kovojo dėl šaldytuvų, dėl maisto su paprastais žmonėmis.“
Rusijos kariai sunaikino ir apiplėšė jų šeimos butą Irpinėje, šalia Bučos esančiame mieste, kuriame Karina gyveno dar prieš išsikraustydama ir išvykdama į Bučą.
„Jie paėmė netgi ir Karinos seną „iPhone 6”, – sakė A. Dereko. Jei jie man būtų pasakę, būčiau nupirkęs pilną krepšį tų „iPhone“, kad įsitikinčiau, jog ji išliks gyva.“
Būtent šiuo telefonu ji paskutinį kartą su savo patėviu kalbėjo kovo 10 dieną.
„Kai paskutinį kartą kalbėjomės, rusai ją perspėjo nesinaudoti telefonu. Jie manė, kad ji juos filmuoja. Ji jiems pasakė: „Aš kalbu su mama“. Rusai privertė Kariną padėti ragelį, o tada ji perskambino ir pasakė, kad jai viskas gerai. Tuo metu, prie daugiabučio, kuriame ji gyveno, stovėjo rusų tankų kolona“, – prisimena A. Dereko.
Išvežė automobiliu
Netrukus Karina nustojo atsakyti į šeimos skambučius. Anot jos kaimyno, Viačeslavo Chumako, paskutinį kartą mergina buvo matyta savo namuose kovo pradžioje.
„Radau ją sėdinčią laiptinėje. Karina sakė, kad negali patekti į savo butą, nes neturėjo raktų, todėl pakviečiau ją pas save“, – sakė kaimynas.
Kartu su žmona jis Kariną pavaišino ir paklausė, kas atsitiko. Ji pasakojo, kad rusų kareiviai ją sustabdė gatvėje per komendanto valandą ir sulaikė bei merginai naktį teko praleisti jų kareivinėse.
„Ji mums pasakė, kad jie buvo išgėrę. Vienam iš kareivių buvo peršauta šlaunis, o kitą pervažiavo tankas ar pėstininkų mašina“, – pasakojo Karinos kaimynė. „Ryte jie ją paleido, bet atėmė iš jos telefoną.“
Pasak V. Chumako, po pokalbio Karina užmigo jų fotelyje 10 ar 20 minučių ir netrukus išėjo. Vyras teigia, kad galiausiai merginai pavyko patekti į savo butą.
Po dienos ar dviejų pasiimti Karinos atvažiavo šviesiai mėlynas automobilis su raide „V“ – vienu iš simbolių, kuriuos Rusijos kariai naudoja ant transporto priemonių kare prieš Ukrainą.
Anot Chumako, vairuotojas buvo išnuomoto Karinos buto savininkės pažįstamas, rašoma kyivindependent.com.
„Ji susikrovė lagaminus į šį automobilį ir atsisveikino su mano žmona“, – sakė Chumakas. „Daugiau jos nematėme.“
Nepamirš to, ką padarė
A. Dereko, tariamai Bučoje išprievartautos ir nužudytos Karinos patėvis, šiuo metu yra šalies pietuose. Tokie rusų kariai kaip Bykovskis, privertė jį iš pradžių pabėgti iš Donecko, vėliau iš Irpinės, o galiausiai – persikelti į kaimą netoli Odesos.
Iš vyro buvo atimta viskas, ką jis turėjo, įskaitant ir brangiausią – podukrą.
„Kaltas tas, kuris ją nušovė, taip pat tas, kuris gabeno žudikus tankuose, o taip pat ir tas, kuris liepė prasiveržti į Ukrainą. Būtent tas, kuris šiuo metu slepiasi bunkeryje bus už viską atsakingas“, – sakė A. Dereko, turėdamas omenyje Rusijos diktatorių Vladimirą Putiną.
„Tos karių žmonos, kurios mielai visą tai palaiko, jos taip pat kaltos. Mūsų šeima to niekada neatleis. Mes nekęsime jų amžinai.“