Tuo metu pačioje ministerijoje ministras Navickas su pieno sektoriaus dalyviais tarėsi, kaip kartu įveikti besitęsiančią pieno krizę. O štai iš susitikimo ūkininkai išėjo nusivylę net nesulaukę pabaigos. Nei perdirbėjai, nei ministras ūkininkų reikalavimų tenkinti neskuba.
Prie Žemės ūkio ministerijos Vilniuje šįkart privažiuoja visas pienovežis. Iš Panevėžio rajono žemės ūkio bendrovės jis atgabena 4 tonas šviežiai primelžto atvėsinto pieno.
„Supirkimo kainos žemiau savikainos, ant išgyvenimo ribos. Tarp 27–30 centų. Jei nepasitaisys situacija šiandieninė, neaišku, kaip ieškoti būdų užsidirbti, normalią kainą pasiimti, kad ūkis būtų pelnininkas, dirbti toliau. Neaišku, kaip bus ateity“, – kalba bendrovės atstovas Vadimas.
Šalia pienovežio skubiai išsirikiuoja eilė miestiečių, tiesiančių tuščius butelius ir kibirus. Žmonės giria šviežią natūralų pieną ir sako palaikantys didesnių pieno supirkimo kainų reikalaujančius ir mitinguojančius ūkininkus:
„Mūsų žmonėms turi būti ateitis, o ne tiems, kurie sėdi pasislėpę, jie turi padėti.“
„Mano sesė didelę bandą turėjo Rokiškio rajone. Kai pradėjo mažai mokėti, jie išpardavė viską.“
Šįkart ūkininkai atsigabeno ne tik pieno, bet ir sceną. Po Žemės ūkio ministerijos langais jie surengė protesto mitingą, kuriame reikalauja skubiai didinti ūkininkams paramą ir pieno supirkimo kainas, o ministrą trauktis iš posto:
„Jį klibina klibina kaip mano dantis, reikia vieną kartą jį išrauti. Aš iš kaimo, žinau, ką reiškia pieną padaryti.“
„Tegul eina kai kur, karvių ganyti netinka, niekur, niekam netinka. Tegu nesirodo, pelkėn.“
„Prie baudžiavos neišgyveno žmonės ir dabar tas pats. Už tokią kainą, kokią siūlo – 13 centų, visi neišgyvena.“
„Žemos kainos labai, neišgyvename paprasčiausiai."
„Ką mes dabar galime daryti kaime su 50 karvių? Dirbti iš santaupų išeina.“
Ūkininkai vilniečiams vėl dalina pieną, kartu vyksta ir mitingas, o visai šalia ministerijoje šiuo metu vyksta ir derybos, kuriose dalyvauja ūkininkų, verslininkų atstovai ir politikai. Jie bando susitarti, kaip išspręsti kilusią žemų pieno supirkimo kainų krizę.
Žemdirbiams išsireikalavus visų pieno gamybos grandinėje dalyvaujančių šalių susitikimo su ministru, ministerijoje prie bendro stalo sėda prekybos tinklų atstovai ir kai kurie pieno perdirbėjai. Tačiau dvi valandas užsitęsęs susitikimas žemdirbius nuvylė. Jie taip ir nesulaukė posėdžio pabaigos ir paliko salę nieko nepešę. Jų reikalavimas skubiai padalinti bent 40 milijonų eurų nuostoliams padengti tebėra pakibęs ore.
„6 mėnesiams reikalingi 40 mln. eurų padengti nuostolius nuo sausio mėnesio, kai pieno kaina buvo riba, kuri ūkininkus tenkino dalinai. Neina susitarti, nes nenori tartis“, – sako ūkininkas Audrius Vanagas.
Pieno perdirbėjai įtikinėja, kad kritus pieno supirkimo ir jo produktų kainoms Europoje, jie esą negali Lietuvos žemdirbiams didinti perpus sumažintų žaliavinio pieno kainų.
„Kai tik rinkos sąlygos leis, tada didinsim. Dabar sąlygos po labai gerų praeitų metų, paskutiniai praeitų metų ir pirmi šių metų mėnesiai blogi, labai tikiuosi ilgai neužtruks, tai išgyvenimo klausimas“, – kalba „Rokiškio pieno“ direktorius Dalius Trumpa.
Prekybos tinklų atstovai susitikime buvo santūrūs ir savo požiūrio į pieno krizę net neatėjo paaiškinti.
„Derybose dalyvavo derybininkai, bet nuo daugumos klausimų, ypač kas susiję su kainos pasiskirstymu grandinėje, jie atsiribojo“, – teigia premjerės patarėjas Ignas Jankauskas.
Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas mėgina ūkininkus raminti, kad paramos skirs, tačiau esą skubiai to padaryti negali, mat turi suderinti su Europos Komisija.
„Šiandien įvyko labiau konsultacijos negu derybos, gaila, kad ūkininkų dalis išėjo anksčiau, bet esminius dalykus aptarėme, bet daug kas nepasiekta“, – sako K. Navickas.
Žemės ūkio ministras toliau įkalbinėja smulkius ūkininkus kooperuotis ir taip iš perdirbėjų reikalauti didesnių pieno supirkimo kainų. Na, o susitikimu su žemės ūkio ministru nusivylę ūkininkai užtarimo ketina ieškoti pas prezidentą ir kitą savaitę tikisi priėmimo prezidentūroje.