Mokslininkai pirmą kartą nustatė, kad maisto pakuočių ir gėrimų skardinių gamyboje naudojama cheminė medžiaga yra tiesiogiai susijusi su vyrų nevaisingumo plitimu.
Ne vieną dešimtmetį masinėje maisto taros gamyboje naudojamas cheminis junginys bisfenolis A (BPA) dažnai vadinamas „lyties slopintoju“, nes atlikti tyrimai šią medžiagą sieja su žmogaus lytinių hormonų pusiausvyros ardymu.
Ankstesnių tyrimų rezultatai liudijo, kad bisfenolis A yra susijęs su vyrų impotencija, tačiau tik dabar pirmą kartą įrodyta, kad šis junginys, patekęs į vyrų organizmą, slopina spermos gyvybingumą ir mažina spermatozoidų skaičių, praneša „Telegraph.co.uk“. manoma, kad šio tyrimo rezultatai padidins spaudimą pasaulio šalių vyriausybėms pasekti Kanados pavyzdžiu ir uždrausti naudoti bisfenolį A maisto pakuočių bei kitų produktų gamybos procese.
BPA plačiai naudojamas įvairiems plastikams sustiprinti ir gėrimų skardinių vidinei pusei padengti. Šios medžiagos esama daugelyje maisto ir gėrimų pakuočių bei talpų, įskaitant plastikinius maisto konteinerius, skardines, butelius, bisfenolis A taip pat plačiai naudojamas mobiliųjų telefonų apsauginių dangtelių bei kitų elektronikos prekių gamyboje, teigiama pranešime. Jis taip pat naudojamas kūdikių buteliukuose, nors to pamažu bandoma atsisakyti.
Anksčiau atlikti tyrimai atskleidė, kad, patekęs į žmogaus organizmą, BPA slopina lytinį potraukį, jis buvo siejamas su impotencija ir vyrų lytinių ląstelių DNR pažeidimais.
Naujausio bisfenolio A poveikio žmogui tyrimo, trukusio 5 metus, rezultatai įrodė, kad BPA tiesiogiai susijęs su vyrų nevaisingumu. Kaiser Permanente tyrimų centro Kalifornijoje (JAV) mokslininkai 5 metus stebėjo 514 Kinijos gamyklose dirbančių vyrų sveikatą. Jie nustatė, kad tiems tiriamiesiems, kurių šlapime bisfenolio A koncentracija buvo didesnė, grėsė 2 – 4 kartus didesnis pavojus, kad jų spermos kokybė bus bloga – bus mažesnė jos koncentracija, blogesnis spermatozoidų gyvybingumas ir susilpnėjęs jų judrumas.
Konstatuota, kad tirtų vyrų spermos kokybė buvo atvirkščiai proporcinga bisfenolio A koncentracijai jų kraujyje. Pasak mokslininkų, BPA poveikio vaisingumui negali išvengti ir tie amerikiečiai vyrai, kurių organizme BPA koncentracija yra mažesnė už nustatytą šios šalies vidurkį.
Pasak tyrimo vadovo daktaro De-Kun Li, lyginant su vyrais, kurių šlapime nebuvo aptikta BPA, tiriamiesiems, kurių organizme buvo rasta bisfenolio A, kyla 3 kartus didesnis pavojus, kad jų spermos koncentracija bus sumažėjusi ir ne tokia gyvybinga, 4 kartus didesnė rizika, jog sumažės spermatozoidų kiekis ir 2 kartus didesnė grėsmė, jog nusilps jų judrumas.
Mokslininko teigimu, šis tyrimas, kurio rezultatai paskelbti žurnale „Fertility and Sterility“, yra pirmasis, nustatęs bisfenolio A poveikį vyrų spermos kokybei. Ankstesni tyrimai buvo konstatavę neigiamą BPA įtaką laboratorinių pelių ir žiurkių patinėlių reprodukcijai.
Anksčiau JAV mokslininkai buvo įrodę, kad plastikiniai buteliai BPA išskiria į juose laikomus skysčius. Harvardo Visuomenės sveikatos mokyklos (JAV) mokslininkų tyrimas, kurio rezultatai buvo paskelbti žurnale „Environmental Health Perspectives“, atskleidė, kad tų tyrimo dalyvių, kurie savaitę vandenį ir kitus gėrimus gėrė iš polikarbonatinio plastiko pagamintų butelių, bisfenolio A koncentracija šlapime padidėjo daugiau nei 66 proc. Ekspertai perspėja, kad pavojus kūdikiams yra dar didesnis, nes šildant plastikinius buteliukus išskiriama dar daugiau BPA, todėl ši medžiaga kūdikiams potencialiai pavojingesnė.
Tyrimo autorės, Harvardo Medinos mokyklos profesorės adjunktės Karinos B. Michels, teigimu, buvo nustatyta, kad geriant šaltus gėrimus iš plastikinių butelių vos vieną savaitę, bisfenolio A kiekis šlapime padidėjo daugiau nei dviem trečdaliais. Anot jos, jei plastikinė tara būna šildoma, pavyzdžiui, maitinant kūdikius, šios cheminės medžiagos koncentracija turėtų būti dar didesnė. Esą tai kelia susirūpinimą, nes specialistai bisfenolį A iš dalies sieja su potencialiu poveikiu endokrininei sistemai.
JAV atliktame tyrime dalyvavo 77 savanoriai studentai. Iš pradžių jie buvo paprašyti vieną savaitę gerti vien šaltuosius gėrimus iš nerūdijančio plieno skardinių, kad būtų galima maksimaliai sumažinti BPA taršą. Po to jiems buvo duota po du plastikinius butelius ir paprašyta visą savaitę gerti šaltuosius gėrimus vien tik iš jų. Rezultatai parodė, kad, naudojant plastikinius butelius, bisfenolio A koncentracija tiriamųjų šlapime padidėjo 69 proc.
Anot tyrėjų, vienas didžiausių šio tyrimo privalumų – tai, kad studentai yra įpratę gerti iš plastikinių butelių. Jie neplauna jų indaplovėse, nepila į juos karštųjų gėrimų – o tai, kaip jau įrodyta, padidina bisfenolio A išskyrimą iš plastikinės taros.