Žemės ūkio ministerija praneša, kad šiais metais, kaip ir ankstesniaisiais, teikiant paraišką tiesioginėms išmokoms gauti galima prašyti paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programas: „Ekologinis ūkininkavimas“, „Kraštovaizdžio tvarkymas“ bei „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“. Atsižvelgiant į socialinių partnerių bei žemdirbių išsakytus pasiūlymus ir siekiant aktyvesnio pareiškėjų dalyvavimo, Žemės ūkio ministerija supaprastino minėtųjų programų įgyvendinimo taisyklių nuostatas ir paramos gavimo tvarką.
Nuo šiemet bus atsisakyta pareiškėjams būtino reikalavimo kartu su paraiškomis teikti ir nuomos ar panaudos pagrindu valdomos žemės nuomos ar panaudos sutartis.
Paramos gavėjas, nebenorintis daugiau užsiimti žemės ūkio veikla, dabar galės nutraukti prisiimtus įsipareigojimus pagal priemonę, jei joje dalyvavo ir laikėsi įsipareigojimų ne mažiau kaip 3 metus nuo paramos paraiškos pateikimo dienos.
Dėmesys melioracijos griovių priežiūrai
Ypatingas dėmesys skirtas melioracijos griovių priežiūros darbų rėmimui aktyvinti, kadangi dauguma melioracijos griovių šlaitų Lietuvoje nepakankamai prižiūrimi ir apžėlę. Šiuo metu parama pareiškėjams, dalyvaujantiems programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veikloje „Melioracijos griovių tvarkymas“, sudaro 345 Lt/ha.
Melioracijos griovio šlaito plotas apskaičiuojamas taip: griovio ilgis suskirstomas atkarpomis kas 100 metrų, po to išmatuojamas kiekvienos suskirstytos atkarpos griovio šlaito plotis nuo kranto linijos iki šlaito viršutinės briaunos. Tais atvejais, kai lieka mažesnė negu 100 m melioracijos griovio atkarpa, griovio pradžios ir pabaigos plotis išmatuojamas nuo kranto linijos iki viršutinės briaunos. Esant staigiam linijos lūžiui (griovio šlaito paaukštėjimas, sumažėjimas ir pan.), griovio plotis matuojamas lūžio vietoje.
Veikloje „Melioracijos griovių tvarkymas“ gali dalyvauti ir pareiškėjai, kurių valdoje yra tik viena griovio šlaito pusė.
Kai melioracijos griovio šlaito priežiūros darbai (šienavimas, krūmų kirtimas) vykdomi valstybės biudžeto lėšomis, paramos gavėjas negali vykdyti veiklos „Melioracijos griovių tvarkymas“ ir gauti pagal ją paramos.
Šlapynes nustato nemokamai
Pareiškėjams, norintiems nuo 2009 m. teikti paraiškas pagal programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veiklą „Šlapynių tvarkymas“, yra parengtas Šlapynių nustatymo tvarkos aprašas, palengvinantis šlapynių nustatymo tvarką ir jų įbraižymą žemėlapiuose. Aprašas patvirtintas žemės ūkio ministro 2009 m. balandžio 7 d. įsakymu Nr. 3D-228 „Dėl šlapynių nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“.
Pareiškėjas šlapynių plotą gali nusistatyti pats, arba kreiptis į vykdytoją – valstybės įmonę „Valstybinis žemėtvarkos institutas“ (tel. 852618856), kuris šią paslaugą pareiškėjui atlieka neatlygintinai. Pareiškėjas vykdytojui elektroniniu paštu ([email protected]) arba registruotu laišku (J. Lelevelio g. 6, Vilnius 01102) turi pateikti:
- prašymą nustatyti tikslų šlapynės plotą ir nurodyti jos ribas;
- žemėlapį (žemės blokų žemėlapio fragmentą su įbraižytais žemės ūkio naudmenų, pasėlių laukais ir spėjamų potencialių šlapynių plotais).
Nustatytas ir naujas terminas – kitų metų kovo 1 d. – iki kada pareiškėjai, dalyvaujantys veikloje „Šlapynių tvarkymas“, privalo išvežti nušienautą žolę ir iškirstus krūmus.
Papildyti reikalavimai
Nauju punktu papildyti reikalavimai pareiškėjams, dalyvaujantiems „Kraštovaizdžio tvarkymo“ programos veikloje „Ražienų laukai per žiemą“: lengvą lauko paviršiaus kultivavimą, po kurio turi aiškiai matytis ražienos, dabar reikės atlikti iki rugsėjo 30 d.
Dalyvaujantiems „Kraštovaizdžio tvarkymo“ programos veikloje „Medingųjų augalų juostos ar laukai ariamoje žemėje“ nebereikės medingųjų augalų nupjauti pagal nustatytą centimetrais aukštį – juos bus galima palikti vėlyvajam žydėjimui, bet ne vėliau kaip iki liepos 1 d. reikės nupjauti pusę ploto, o visą plotą - ne vėliau kaip rugsėjo 30 d.
Taip pat aprašyta programos „Kraštovaizdžio tvarkymas” veiklos „Kraštovaizdžio elementų valdoje (gyvatvorių) tvarkymas“ plotų nustatymo metodika ir reikalavimai tvarkomai gyvatvorei: jos aukštis turi būti ne mažesnis kaip 1 m ir ne didesnis kaip 2 m, ilgis – ne mažesnis kaip 10 m, o plotis – iki 1,5 metro. Gyvatvorių plotas yra apskaičiuojamas taip: aukštis padauginamas iš ilgio ir padauginamas iš dviejų, pridedant padaugintą gyvatvorės plotį ir ilgį.
Dalyvaujantys veiklose „Medingųjų augalų juostos ar laukai ariamoje žemėje“ ir „Kraštovaizdžio elementų valdoje (gyvatvorių) tvarkymas“ dabar galės naudotis praplėstais medingųjų augalų ir medžių bei krūmų sąrašais.
Pareiškėjams, dalyvaujantiems programoje „Ekologinis ūkininkavimas“, padidinta maksimali metinė išmokos suma valdai – 400 tūkst. litų (buvo 150 000 Lt/ha).