Galą su galu sunkiai suduriantys šiauliečiai tik atvykę į Savivaldybę sužino, kad turto vertintojai juos pavertė turtuoliais, todėl kompensacijos nepriklauso.
„Socialinės paramos įstatymai atsilieka nuo laikmečio“, - įsitikinusi labdaros organizacijos „Pagalbos sparnai“ koordinatorė Janina Gečienė. Per ekonominį pakilimą brangiai įvertinti butai tapo našta vos galą su galu suduriantiems žmonėms. O oficialūs vertinimai, pagal kuriuos skaičiuojamos kompensacijos, ne visada atitinka realią turto vertę rinkoje.
Studentės turtai „išsipūtė“
Vilniuje studijuojančios buvusios J. Gečienės globotinės ir „Pagalbos sparnų“ steigėjos Agnės vardu Draugystės prospekte registruotas butas. Nors studentei priklausytų kompensacija už šildymą, valstybės akyse ji yra turtuolė, kuri negali pretenduoti į jokią valstybės paramą. 26 tūkstančiais litų iki nekilnojamojo turto burbulo įvertintas butas dabar vertinamas beveik dviem šimtais tūkstančių litų.
„Kur jūs matėte tokias kainas Draugystės prospekte?“ - klausia J. Gečienė, kurios įsitikinimu, dėl nerealiai įvertinto turto daugelis negali pretenduoti į paramą.
Keisti įstatymus
„Savivaldybė dabar labai kruopščiai viską suskaičiuoja – turi garažą, žemės sklypą ar sodą – viskas“, - teigia moteris.
Jos žodžiais, dėl neadekvataus turto vertinimo tame pačiame name gyvenanti neįgali, beveik nevaikštanti moteris irgi negauna kompensacijos už šildymą.
„Įsivaizduokite, Zoknių rajone esantis senas garažas įvertintas 28 tūkstančiais litų. Tai aš ir sakau Savivaldybėje – nupirkite už tą kainą, jei norite“, - piktinasi J. Gečienė. Dar reikėtų pridėti, kad Savivaldybės darbuotojai turi teisę ateiti į namus ir apžiūrėti, ar pilietis nenuslėpė kokių nors turtų.
„Po naujųjų Registrų centras turėtų perskaičiuoti turto vertes, bet negaliu ten (į Savivaldybę, - aut. past.) eiti – susinervinu“, - susijaudinusi kalba J. Gečienė. Ji įsitikinusi, kad turėtų būti keičiami įstatymai. „Kol seimūnai bledavoja, vagimais rūpinasi, įstatymų nėra kam leisti“, - piktinasi moteris.
Turtus sužino Savivaldybėje
Šiaulių miesto savivaldybės Socialinės paramos skyriaus Socialinių išmokų poskyrio vedėja Vida Rimšienė patvirtino, jog iš tiesų atvykę į skyrių žmonės sužino, kad kompensacijos negaus. Vedėjos žodžiais, kas ketvirtį informacija gaunama iš „Registrų centro“ ir pagal ją skaičiuojama. „Turtą vertiname ne mes, naujus duomenis gauname kas ketvirtį. Kai kurie žmonės jaučia savo turto vertę, todėl ir net nesikreipia“, - sako V. Rimšienė.
O kai kas tik atvykęs į Socialinės paramos skyrių ir pralaukęs eilėse sužino, jog yra pernelyg turtingas.
Gali skirtis ir greta esančių butų vertė
Naujausi turto vertinimai įsigaliojo nuo vasario pirmosios, po to kai buvo paskelbti „Valstybės žiniose“. Valstybės įmonės „Registrų centras“ Šiaulių filialo direktoriaus pavaduotojas Rolandas Bogušas sako, jog esama keletos vertinimų – vidutinių rinkos verčių, mokestinių bei socialinei paramai.
„Vertinimas daugiau ar mažiau atitinka rinkos vertę“, - sako R. Bogušas, tačiau pripažįsta, kad net greta, tame pačiame name esančių butų rinkos vertė gali labai skirtis. Pavyzdžiui, vienas galįs būti prabangiai įrengtas, o kitas – nugyventas.
- Mykolas Deikus