Šis žingsnis, giriamas kaip svarbi gairė ES ir Turkijos santykiuose, buvo atliktas praėjus šešioms savaitėms po to, kai Ankara atnaujino derybas dėl narystės 28 šalių bloke, kurios buvo įšaldytos 40 mėnesių.
ES buvo įsipareigojusi užtikrinti bevizį režimą Turkijos piliečiams – anksčiausiai nuo 2017 metų – su sąlyga, kad Ankara pasirašys šį dokumentą.
„Vartai į Europą be vizų dabar bus atviri“, – sakė premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas), žadėdamas, kad Turkija vykdys savo įsipareigojimus.
R.T.Erdoganas nurodė ateinantį mėnesį atvyksiantis į Briuselį, o Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as (Fransua Holandas) planuoja aplankyti Turkiją sausio 27–28 dienomis.
„Šie vizitai yra galimybė suteikti naują postūmį, naują entuziazmą mūsų santykiams su Europos Sąjunga (ES)“, – pažymėjo jis.
ES nori, kad Turkija, kuri yra tiltas tarp Europos ir Azijos, priimtų tūkstančius neteisėtų migrantų, atvykusių iš šalies teritorijos į kaimyninę Graikiją.
Šis susitarimas įstrigo 2012 metais, kai Turkija atsisakė jį pasirašyti, kol Europa sutiks pradėti derybas dėl bevizio režimo, taikomo kitoms narystės Bendrijoje siekiančioms šalims.
Turkijos užsienio reikalų ministras Ahmetas Davutoglu (Achmetas Davutohlu) naująją sutartį pasirašė su ES vidaus reikalų komisare Cecilia Malmstrom (Sesilija Malmstriom) per ceremoniją Ankaroje.
Ankara ir Briuselis gyrė šią „svarbią gairę“ abiejų pusių santykiuose, bet apžvalgininkai perspėja, kad šis procesas dar gali įstrigti, jeigu Turkija, laikoma pagrindine neteisėtų migrantų iš Azijos tranzito šalimi, nevykdys savo įsipareigojimų.
Tačiau R.T.Erdoganas buvo nusiteikęs ryžtingai.
„Mes netapsime našta – veikiau pasidalysime našta“, – sakė jis.
76 mln. gyventojų turinti musulmoniška Turkija lapkritį atnaujino derybas dėl stojimo į ES po trejų metų pauzės.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.