Seniausiame sostinės Kalvarijų turguje atšilus orams prasidėjo reforma. Nuo šiol dalis prekybai daržovėmis skirtų prekystalių prieinami tik tiems, kurie gali susimokėti už juos pusmečiui į priekį.
Palietė nedidelę dalį
Iš 320 centrinėje Kalvarijų turgavietės dalyje esančių prekystalių daugiau nei du trečdaliai pažymėti mėlynais lipdukais su užrašu „Abonementas“. Tai reiškia, kad šiose vietose gali prekiauti tik tie pardavėjai, kurie už naudojimąsi konkrečia vieta yra susimokėję pusės metų mokestį. Šiuo metu jo kaina nesiekia tūkstančio litų.
Likę stalai bus palikti „tikriems ūkininkams“ – žmonėms, kurie prekiauja nereguliariai ir tik savo gamybos produkcija, tai yra daržovėmis, vaisiais ar pačių rinktomis miško gėrybėmis.
„Mūsų tikslas – įvesti bent šiokią tokią tvarką. Tie, kurie prekiauja nuolat, turi būti garantuoti, kad turės konkrečias vietas. Už prekybos vietos garantiją jam siūloma susimokėti į priekį už visus šešis mėnesius. Tiksliau, ne už šešis, o už aktyvų prekybos vaisiais ir daržovėmis periodą, nuo kovo iki spalio. Tokių vietų yra 70 proc., likusiems paliekame 30 proc. bendro vietų skaičiaus“, – dienraščiui naują tvarką pristatė Kalvarijų turgaus direktorius Vytautas Kavaliauskas.
Piktnaudžiavo administracijos gerumu
V.Kavaliauskas pripažino, kad reformų privertė griebtis kai kurių pardavėjų nesąžiningumas ir visiškas chaosas, tvyrojęs dalijantis prekybos vietas. Dalis prekiautojų tiesiog iš anksto okupuodavo prekystalius, būta ir perpardavimo atvejų.
„Kai kurie sukraudavo dėžes ant prekystalių, sudėdavo krūvomis ir taip laikydavo tą vietą sau, kad niekas kitas ja nepasinaudotų. Būdavo ir taip, kad vienas prekiautojas išsiperka šešias vietas ir paskui jas parduoda kitiems, aišku, už didesnę kainą. Taip formavosi iškreipta rinka, kai trūkstant vietų kai kurie pirkėjai turėdavo jų net kelias ir net sugebėdavo jomis prekiauti“, – dėstė turgavietės direktorius.
Dauguma prekiautojų, pasak V.Kavaliausko, pageidaudavo susimokėti tik už tas dienas, kuriomis prekyba vyksta geriausiai – tai yra už penktadienį ir šeštadienį. Be to, kiekvienas norėjo užsiimti kuo arčiau centro esančią ir patraukliausią prekybos vietą. „Aišku, kiekvienam norisi kuo geresnės vietos ir kuo daugiau uždirbti, bet taip būti negali. Turi būti tvarka ir lygybė“, – kalbėjo turgaus vadovas.
Šiuo metu turgaus administracija stebi, koks skaičius iš vietas išsipirkusių asmenų realiai patys prekiauja. „Stengsimės daryti taip, kad prekybos vietas gautų tie, kurie prekiauja, o ne tie, kurie užsiima prekybos vietų perpardavinėjimu“, – pabrėžė V.Kavaliauskas.
Didelių skirtumų nemato
Dienraščio kalbinti pardavėjai teigė ypatingų sunkumų dėl pakitusios tvarkos nepajutę. Gavę teisę išsipirkti vietas džiaugėsi, kad bent jau dabar gali būti tikri, kad jų vietos niekas neužims.
„Žinoma, nauja tvarka turi pranašumų. Nereikia kiekvieną dieną pinigų mokėti. Susimokėjai už pusmetį ir esi ramus. Be to, ir garantija yra, kad niekas tavo vietoj neatsistos. Nors mano vietos ir ankščiau niekas nebuvo užėmęs, tačiau saugiai nesijaučiau“, – kalbėjo prisistatyti nenorėjusi prekiautoja.
Abonementų neįsigiję pardavėjai skundėsi, kad „pusmetiniams“ prekiautojams išdalytos geriausios vietos, o kitiems liko prastesnės. „Kiek šitų vietų, gal koks šimtas? Ir vėl reiks eiti kas rytą ir dėl jų kovoti. Manau, kad dabar tik sunkiau bus“, – piktinosi krapais prekiaujanti moteris.
Kalvarijų turgavietė
Šiuo metu Kalvarijų turgavietę valdo privati bendrovė Kalvarijų turgaus valdymo įmonė. Turguje yra per 800 prekybos vietų, iš jų 320 vietų prekiaujama sezoninėmis daržovėmis ir vaisiais. Standartiškai už vieną prekybos dieną imamas 5–6 litų mokestis už 1 kv. m prekystalio.
Iki rudens planuojama parengti detaliuosius planus ir pradėti turgavietės rekonstrukciją.