• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Likus kiek mažiau nei mėnesiui iki kada gyventojai turi pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją, tūkstančiai žmonių suskumba ir puola skambinti, plūsti į elektros tiekėjų konsultacijų centrus norėdami išsiaiškinti, ką jiems dabar daryti. Kai kurie gyventojai abejoja, ar išvis reikia pasirašinėti naujas elektros tiekimo sutartis.

Likus kiek mažiau nei mėnesiui iki kada gyventojai turi pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją, tūkstančiai žmonių suskumba ir puola skambinti, plūsti į elektros tiekėjų konsultacijų centrus norėdami išsiaiškinti, ką jiems dabar daryti. Kai kurie gyventojai abejoja, ar išvis reikia pasirašinėti naujas elektros tiekimo sutartis.

REKLAMA

Tiesa, valdžia skatina žmones nedvejoti, mat valstybė nuo liepos 1 dienos žada gyventojams padengti iki 9 centų už kilovatvalandę. Ekspertai sako, kad tokia kompensacija padės sulyginti kainas rinkoje, tačiau neslepia, kad elektros kainos neabejotinai augs.

Raktą nuo skaitliuko dėžutės suka panevežietė Roma. Vos užmetusi akį, moteris jau žino, kiek sumokės už elektrą: „Galiu iškart pasakyti. Ateis 48 eurai.“

O kiek Roma už elektrą mokės po kelių mėnesių, panevėžietė atsakyti negali, mat ji dar nepasirinko nepriklausomo elektros tiekėjo. Moteris sako, kad tiek jai, tiek kitiems žmonėms kyla daugybė klausimų.

REKLAMA
REKLAMA

„Didžiausios abejonės, o kas bus po to. Sutartį pykšt pasirašom. Šiandien pažadai tie tikrai yra labai gražūs ir labai gražu, o ir neišsimokam ir panašiai. Ar susispaudžiam taip, kad bijom virduliuką kavai įsijungti ir panašiai“, – sako panevėžietė Roma Šerplienė.

REKLAMA

O klausimų turi ir žmonės užplūdę valstybės valdomos energetikos bendrovės „Ignitis“ konsultacijų centrą. Gyventojai ne tik pikti, bet ir pasimetę:

„Gėda. – Ilgai laukiate? – Man nesvarbu. Ilgai laukiu. Taip ilgai laukiu ir žiūriu, kad čia nėra loginio mąstymo pamatyti kada dasilauksiu.“

„Jau valandą laukiu. Dar vo. Nežinau kada ateis laikas. Vis tiek, ką parašys, kiek ateis, tiek mokėsim. Čia pasirinkimų nėra. Man atrodo čia viskas iš bendro katilo eina.“

REKLAMA
REKLAMA

Likus mažiau nei mėnesiui iki kada elektros vartotojai, suvartojantys daugiau nei 1000 kilovatų per mėnesį, turi pasirinkti nepriklausomus tiekėjus ir sudaryti su jais sutartį, puolė aiškintis, ką jie turėtų daryti.

„Ignitis“ skambučių centre srautas išaugęs 84 procentais lyginant su balandžio mėnesiu ir 2500 kiekvieną dieną paskambina klientų, kurie domisi nepriklausomo tiekimo sutarties sudarymu, taip pat domisi kainomis“, – teigia „Ignitis“ atstovė Laura Beganskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Elektros vartotojams apsispręsti, kurį nepriklausomą energijos tiekėją pasirinkti, galbūt padės ir Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos apskaičiuota visuomeninio tiekimo kaina, kuri siektų  33 centus už kilovatvalandę, o kompensacija – 9 centai už kilovatvalandę. Tai reiškia, kad kainos visiems vartotojams nebus didesnę nei 24 centai už kilovatvalandę.

REKLAMA

„Šita kompensacija būtų taikoma iki grindų. Iki 24 centų. Kitaip sakant, jeigu būtų sudaromas nepriklausomo tiekėjo kontraktas 33 centai. Tai būtų 9 centai taikoma kompensacija ir vartotojas mokėtų 24 centus. Jeigu yra sudaromas kontraktas 27 centai, kaip pavyzdį sakau, tai kompensacija būtų 3 centai. Bet kokiu atveju, ne žemiau šitų grindų, kurios yra nustatytos“, – aiškina valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.

REKLAMA

Žmonėms, anot tarybos atstovų, labai svarbu ieškoti elektros tiekėjų siūlymų, kurie neviršytų 33, nes kompensacija yra tik 9 centai. Sprendimą dėl naujų elektros kainos paskaičiavimų ir kompensacijų Vyriausybė tvirtins neeiliniame posėdyje pirmadienį.

„Nieko naujo neatsiras, kadangi yra horizontali kompensacija, tai tiems žmonėms, kurie laukia šito sprendimo tam, kad pasirinktų elektros tiekėją, reikėtų suprasti, kad tas sprendimas tiesiogiai situacijos nekeičia, nes vis tiek reikia vertinti bendrą kontekstą: savo pasirinkimus, kiek kas nori alternatyvios energetikos, kiek kas nori kainą fiksuoti“, – tvirtina Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokių vartotojų, kurie sunaudoja daugiau nei 1000 kilovatų per mėnesį, bet dar nepasirinko nepriklausomo elektros tiekėjo, šiuo metu yra 355 tūkstančiai. Sudaryti naujas sutartis jie turi iki birželio 18 dienos. To nepadarę pateks į garantinį tiekimą ir už elektrą mokės brangiau nei pasirinkusieji tiekėjus.

„Pagal šiai dienai teisės aktus, kurie yra, 25 procentais yra brangesnis negu paprastas visuomeninis elektros energijos tiekimo kontraktas arba nepriklausomų tiekėjų siūlymai“, – sako R. Pocius.  

REKLAMA

Iki šiol daugiausia – 265 tūkstančiai elektros vartotojų yra pasirinkę būtent valstybės valdomą „Ignitį“. Prieš savaitę nepriklausomų tiekėjų siūlomas standartinis vienos laiko zonos tarifas svyravo nuo 0,31 iki 0,34 euro už kilovatvalandę, o didžiausią kainą siūlė būtent „Ignitis“. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba žada aiškintis, ar „Ignitis“ nepiktnaudžiauja.

REKLAMA

„Tiekėjas, kuris prieš tai tiekė elektros energiją buitiniams vartotojams ir užima didžiausią rinkos dalį galimai piktnaudžiauja savo padėtimi rinkoje, nes išties siūlo pačius brangiausius planus ir neaišku kodėl siūlo“, – teigia R. Pocius.

O sumaištį žmonėms dėl nepriklausomo elektros tiekėjo, anot energetinių tyrimų instituto vadovo Tomo Janeliūno, sukėlė Vyriausybė delsusi priimti sprendimus dėl elektros kainų kompensavimo. Tiesa, kompensacijų naudą, pasak eksperto, gyventojai vargiai pajus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Bandydama trumpam laikotarpiui, tik pusmečiui siūlyti kompensacijas, kurios nepakeis iš tikrųjų nei elektros kainos tendencijų, nei labai kažką pakeis gyventojams, kurie po pusės metų vis tiek turės mokėti pilną kainą“, – kalba T. Janeliūnas.

Šiuo metu vieno visuomeninio tarifo kaina yra 16,7  cento už kilovatvalandę.

Specialistai ragina dar nepasirašiusius sutarčių su nepriklausomais elektros tiekėjais, suskubti tai padaryti, nes iki termino  pabaigos – birželio 18-osios, kasdien sutartis turėtų pasirašyti daugiau kaip po 15 tūkstančių namų ūkių.

Visus pasirinkusius pavers ubagais po pirmuju saskaitu. Matomai jiems patogu skurdinti tautą. Padare tokia nesamone. Čia valdžios imbicilu darbai ir ju tik dauges. Kvailių niekas nesutvarkys.
išsilavinimo nepakanka
išsilavinimo nepakanka
Su aukštuojų išsilavinimu žmogus nesupranta kaip pasirinkti kokį planą ir kokį spekuliantą. Ingrida mala liežuviu, kad viskas yra gerai, nes ji taip mano.
Tiesiog knieti apvagineti žmonės, sau susikurti prabangesni gyvenimą, pridarė nepriklausomų kontorų, kurios issiknisines iš mokesčių mokėtojų, sius neaiškios kilmės sąskaitas, viską darys, kad numautu paskutinius triusikus, siūlyčiau nieko nesirinkti, tegul bankrotuoja tos nepriklausomos kontoros, nes jų pagrindinis bosas kur nusės mokesčiai yra vienas ir tas pats, o tu kontorų prikurs tam, kad žmogelis nerastų teisybes
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų