Trys jauni ir perspektyvūs Lietuvs alpinistai šių metų rugsėjį iškeliauja į ilgiausią ir sudėtingiausią laipiojimo uolomis – alpinizmo ekspediciją Lietuvos istorijoje.
Trys universitetus šįmet baigę jaunuoliai – gamtosaugininkė Saulė Žukauskaitė, fizikas Gedeminas Simutis ir psichologas Arūnas Kamandulis – kelionę pradės Šiaurės Amerikoje ir baigs Pietų Amerikoje. Visa ekspedicija truks septynis mėnesius, o jos dalyviai įveiks daugiau kaip 10 tūkst. km.
„Jie įgyvendins mano svajonę. Tai yra kiekvieno alpinisto svajonė. Tikiu, kad jiems pavyks, nes tai labai geri, pozityvūs ir atkaklūs žmonės. Šie žmonės taps ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio žvaigždėmis“, – teigė Lietuvos alpinizmo asociacijos prezidentas Saulius Barauskas.
Pastarųjų metų Lietuvos ir Baltijos šalių alpinizmo čempionatų laureatų laukia sunkūs išbandymai. „Kartais uola tampa mūsų gyvenamąja vieta. Čia mes ir miegame, ir valgome, – pasakojo S. Žukauskaitė. – Miegoti kabant ant uolos nėra baisu. Kai nori miego, viskas daug paprasčiau.“
Nuo Deimanto sienos iki Cochamo slėnio
Ekspedicija prasidės JAV, o pirmieji projekto tikslai yra Deimanto siena ant Longo viršūnės Kolorade, taip pat toje pačioje valstijoje esantis Juodasis kanjonas ir virpulį keliančios jo vertikalios uolos. Vėliau alpinistai kelsis į Vajomingą, kur mėgins įveikti mistišką Velnio Bokštą ir užlipti ant Didžiojo Tetono viršūnės.
Jutos valstijoje jie neaplenks raudono smiltainio bokštų ir Zion nacionalinio parko uolų sienų. Paskutinė stotelė JAV – Josemičio nacionalinis parkas Kalifornijoje, kuriame lietuviai vėl kops į garsiausią pasaulyje El Capitan uolų sieną, šįkart – dar įdomesniais ir sunkesniais maršrutais.
Įveikusi sienas JAV, komanda skris į Meksiką, kur lips į El Potrero Chico sienas ir tyrinės Monterey miesto apylinkėse esančias uolas. Galiausiai įkopimai kelsis į kitą žemyną. Lėktuvu pasiekę Buenos Aires alpinistai keliaus į pietųs – Patagoniją, kurios viršūnės sapnuojasi viso pasaulio alpinistams.
Esant palankiam orui, trijulė mėgs įveikti Fitz Roy bokštą ir kitas Los Glacieres granito viršūnes. Paskutinis veiksmas kelsis į džiungles – Cochamo slėnis garsėja didelėmis granito sienomis, tačiau iki jų reikia kelias dienas brautis mačetėmis ir todėl daugelis uolų sienų nėra ištyrinėtos.
Galimybė tik kartą gyvenime
JAV lietuviai ketina įveikti 10-15 lipimo maršrutų, Meksikoje – 5, o Patagonijoje – 3-4. „Laipiodamas uolomis geriau pažįsti pats save. Tuomet būni atsakingas ne tik už savo, bet ir už savo draugų gyvybę. Turi viską atlikti iki galo, nes žūsi. Tokia motvyacija mane visuomet žavi“, – pasakojo G. Simutis.
Pasirengimas šiam projektui truko apie metus, o jo dalyviai patirties sėmėsi Norvegijoje, Prancūzijos Alpėse, Slovakijoje ir Italijoje. „Tokia galimybė gyvenime pasitaiko vieną kartą. Galbūt daugiau ir neteks, – komentavo A. Kamandulis. – Mūsų šeimos neprieštarauja, o ir negalėtų. Supranta, ką mums tai reiškia. Tik aišku, labai laukia grįžtant.“
„Kokie planai toliau? Net nežinau. Per tuos 7 mėnesius galvoje gali viskas taip apsiversti, kad kažką dabar planuoti labai sunku. Bet alpinizmas ir toliau suras vietą mūsų gyvenime“, – teigė S. Žukauskaitė.
TIK FAKTAI
Rugsėjo 4 dieną į JAV išskrenda ir ekspediciją pradeda S. Žukauskaitė ir G. Simutis. Gruodžio mėnesį prie jų prisidės ir A. Kamandulis.
Visą reikalingą įrangą alpinistai susirinks jau Lietuvoje, tik pakabinamą lentyną pirks JAV. Vėliau, keldamiesi į Pietų Ameriką, lietuviai parsisiųs dar vieną krovinį su įranga, reikalinga lipti ledu.
Visa alpinizmui reikalinga įranga visiems trims ekspedicijos dalyviams gali kainuoti iki 30 tūkst. litų.