Be kita ko, D. Trumpas suteikė malonę Džaredo Kušnerio tėvui, kuris 2004-aisiais prisipažino kaltu dėl mokesčių vengimo ir poveikio liudytojams, savo 2016 metų kampanijos vadovui Polui Manafortui ir ilgamečiam patarėjui Rodžeriui Stounui, sakoma Baltųjų rūmų pranešime.
Šįkart prezidento malonė suteikta iš viso 26 žmonėms, dar trims buvo sušvelnintos bausmės.
Ankstesnę dieną D. Trumpas suteikė malonę 15 žmonių, o dar penkiems sušvelnino bausmes.
Tarp asmenų, kuriems antradienį buvo suteikta visiška malonė, yra du asmenys, susiję su tyrimu dėl įtariamo D. Trumpo kampanijos ir Rusijos susimokymo, korumpuotas buvęs respublikonų kongresmenas ir keturi privačios saugos bendrovės „Blackwater“ darbuotojai, nuteisti už 14 irakiečių nužudymą 2007 metais Bagdade.
Irakiečiai išreiškė pasipiktinimą ir liūdesį, kad D. Trumpas suteikė malonę keturiems „Blackwater“ kontraktininkams, kurie prieš šešerius metus buvo nuteisti dėl žudynių.
2007 metų rugsėjo 16 dieną „Blackwater“ apsaugininkai ėmė šaudyti judrioje Bagdado aikštėje ir nužudė mažiausiai 14 civilių ir sužeidė dar dešimtis. Irako pareigūnai savo ruožtu kalba apie 17 aukų. Šis incidentas papiktino irakiečius ir sukėlė įtampą tarp JAV ir Irako.
„Supuvęs iki šerdies“
D. Trumpo sprendimas suteikti malonę P. Manafortui, kuris buvo atsidūręs specialiojo prokuroro Roberto Miulerio tyrimo dėl įtarimų dėl Rusijos kišimosi į rinkimus prieš ketverius metus centre, sukėlė kritikų pyktį, kad Baltųjų rūmų šeimininkas bando „ištrinti“ tyrimą, kurį jis visada vadino „raganų medžiokle“.
Atstovų Rūmų žvalgybos komitetui vadovaujantis demokratas Adamas Šifas tviteryje teigė: „Muellerio tyrimo metu Trumpo advokatas užsiminė apie malonę Manafortui. Manafortas atsisakė bendradarbiavimo su prokurorais, melavo, buvo nuteistas, o tada Trumpas pagyrė jį už tai, kad nėra „skundikas“. Trumpo malonė dabar užbaigia korupcinę schemą.“
Pats P. Manafortas tviteryje parašė: „Jūs tikrai padarėte „Ameriką vėl didžią“. Telaimina Dievas jus ir jūsų šeimą. Linkiu linksmų Kalėdų ir siunčiu daug gerų linkėjimų ateinantiems metams.“
Politikos apžvalgininkas ir buvęs prezidento Barako Obamos patarėjas Deividas Akselrodas apie D. Trumpo sprendimą sakė, kad „visi matė ateinant malonių ir bausmių sušvelninimo“ bangą prezidento „aparatčikams ir lojalistams... Bet reginys vis tiek baisus“.
Respublikonų senatorius Benas Sasas, kuris yra viešai kritikavęs D. Trumpą, pareiškė: „Tai yra supuvęs iki šerdies [reikalas].“
Laukiama daugiau malonių
Manoma, kad D. Trumpas svarsto suteikti ir daugiau malonių iki sausio 20-osios, kai baigsis jo kadencija.
D. Trumpas, kurio atžvilgiu vykdoma daug tyrimų dėl mokestinių reikalų, įtariamų kampanijos finansavimo taisyklių pažeidimų ir įtariamo lytinio smurto, yra pareiškęs, kad galėtų paskelbti malonę sau pačiam, tačiau toks požiūris neatrodo turintis tvirtą teisinį pamatą.
Prezidentą taip pat spaudžia libertarų ir pilietinių teisių grupės, raginančios suteikti malonę trims žmonėms, susijusiems su nacionalinio saugumo informacijos nutekėjimu. Tai yra „WikiLeaks“ įkūrėjas Džulianas Asandžas, buvęs Nacionalinės saugumo agentūros (NSA) kontraktininkas Edvardas Snoudenas ir dar viena buvusi NSA darbuotoja Realiti Viner.
Be to, žinoma, kad tarp prašymą suteikti malonę pateikusių asmenų yra buvęs JAV karys Robertas Beilsas, nuteistas dėl 16 Afganistano piliečių nužudymo 2012-aisiais, ir už bandymą pasamdyti žudiką nuteistas Džozefas Maldonadas Pasadžas, išgarsėjęs pasirodžius „Netflix“ dokumentiniam serialui „Tiger King“.