Tęsiame šio projekto pristatymą. Šį kartą projektą aptaria Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo direktorė Aistė Adomavičienė.
„Ši iniciatyva sulaukia gerų atsiliepimų, nes daugiau nei 6 mėnesius esantys darbo netekę žmonės gali ne tik atidėti skolų mokėjimą, bet ir sumažinti išieškojimų nuo pajamų sumas. Nuo minimalaus atlyginimo dabar nuskaitoma 10 procentų, išskyrus socialiai jautrias skolas, kurioms ir toliau taikoma 30 procentų išskaita. Tikrai nesakau, kad skolų nereikia grąžinti, manau jas būtina atiduoti, bet grąžinimo sąlygos turi būti žmogiškos, sudarančios realią jas galimybę grąžinti”, – sako A. Adomavičienė.
Pasak jos, reikia labai teisingai suvokti, kad jei skolininkas negalės išgyventi, tai ir skolų niekada negrąžins. Ir tas, kuris neturės iš ko gyventi, ilgai įklimps į valstybės paramos sistemą, nedirbs ar dirbs nelegaliai ir, žinoma, nemokės mokesčių.
Anot pašnekovės, pirmas pusmetis įsidarbinus yra esminis. Pirmiausia žmogui reikia įsitvirtinti darbe, sumokėti gyvenimo išlaidas, o tik po to pradėti mokėti skolas.
„Žmonėms, kurie pradeda dirbti, dažnai reikia apmokėti būsto ir visus kitus mokesčius. Tie pirmieji šeši mėnesiai, kol žmogus įsivažiuoja, yra labai sudėtingi. Ankstesnė sistema tiesiog žlugdė skolų turinčius žmones ir nepadėjo jiems atsitiesti. Iškart nuo algos buvo taikomi dideli atskaitymai, nepaliekama buvo ori suma pragyvenimui. Dažnu atveju žmogus padirbdavo mėnesį ar du, suprasdavo, kad išgyventi vis tiek negali, todėl mesdavo legalų darbą ir „nerdavo” į šešėlį“, – pasakoja A. Adomavičienė.
Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo direktorė pripažįsta, kad palyginti su kitomis šalimis, Lietuvos skolų išmokėjimo tvarka yra gana griežta. Tad, kartu su „Skolų atostogų“ pagalba, būtų tikslinga didinti ir paslaugų spektrą. Galėtų atsirasti naujas specialistas, kuris užsiimtų skolų konsultavimu.
Šis skolų konsultantas padėtų žmonėms išaiškinti, kokių jis turi skolų, kam yra skolingas, tarpininkautų tarp skolininko ir antstolio ar kreditoriaus, padėtų spręsti problemas, susijusias su finansais. Organizacijos atstovė pastebėjo, kad žmonės, kurie turi ilgalaikių skolų, negeba patys tvarkytis su pinigais.
Šiuo metu problemų turintiems žmonėms padeda užimtumo atvejo vadybininkai, socialiniai darbuotojai, psichologai, priklausomybių konsultantai, teisininkai, užimtumo specialistai ir t. t.
Kita problema – Lietuvoje vieno žmogaus skolas paprastai tvarko keli antstoliai. Jeigu įsidarbini mažoje įmonėje, kuri turi vieną buhalterį, dažnai tas buhalteris neturi laiko pervedinėti pinigų keliems antstoliams ir sekti visų skolų. Todėl skolininkai atleidžiami dėl per didelės administracinės naštos arba net nepriimami į darbą.
Dėl šių priežasčių žmonės renkasi kitą kelią – valstybės ir nevyriausybinių organizacijų paramą. Ieško socialinės paramos, valgo labdaros valgyklose bei nemokamai pasirenka drabužių.
Jau daugelį metų Lietuvoje pažeidžiamiausi yra bedarbiai, vieniši asmenys, vieniši tėvai, auginantys vaikus, senatvės pensininkai, žmonės, turintys sveikatos sutrikimų, vaikai. Mažėjant skurdo rizikos lygiui šalyje, daugumos pažeidžiamų grupių situacija gerėjo. Didžiausias skurdo rizikos sumažėjimas nustatytas tarp vienišų tėvų, auginančių vaikus, tarp vienišų asmenų bei senatvės pensininkų. Taip pat skurdo rizikos lygis nežymiai mažėjo tarp vaikų, asmenų, kurių veikla dėl sveikatos sutrikimų buvo apribota. Vis dėlto, sunerimti verčia žymus skurdo rizikos lygio padidėjimas tarp bedarbių.
Jei kalbama apie mažiausias pajamas gaunančius žmones ir jų situaciją, tai ne visi Lietuvoje uždirba minimalų atlyginimą.
Sumažinus atskaitymus, suteikus „skolų atostogas”, tikėtina, kad žmonės pradės grąžinti skolas, tačiau skolų atsiradimo priežasties tokie pakeitimai nepanaikina.
Todėl būtina mokyti kaip valdyti pinigus. Būna taip, kad žmonėms trūksta įgūdžių ir paprasto galvojimo apie savo veiksmus. Pavyzdžiui, kokias pasekmes sukelia važiavimas be bilieto, neatsakingas skolinimasis ar pirkinys, kuriam reikalingas vartojimo kreditas.
Pasitaiko, kad žmonės pasiima greituosius kreditus, neišsimoka, o gavę grasinančius laiškus, ima kitą greitąjį kreditą refinansuoti pirmajam. Tai įtraukia tarsi liūnas, iš kurio labai sunku išlipti. Šią problemą taip pat reikia sistemingai spręsti. Reikėtų kompleksinių konsultacijų ir pagalbos prieš ne tik įgyjant profesiją, įsidarbinant, bet kai kuriais atvejais – ir laikinai apgyvendinant.
Vienas svarbių Užimtumo skatinimo ir motyvavimo nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims programos privalumų – platus paslaugų ir specialistų spektras.
Tad drąsiai kreipkitės į mus ir mes padėsime.
„Skolų atostogų“ iniciatyva:
- grįžtantiems į darbo rinką skolininkams suteikia laiko sutaupyti lėšų
- suteikia psichologinę, finansinę ir teisinę pagalbą
- padeda susidėlioti skolų grąžinimo planus
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!