Vyriausybė antradienio posėdyje pritarė Kultūros ministerijos teikiamam nutarimui įsteigti Lietuvos kultūros paveldo atašė pareigybę diplomatinėje atstovybėje Rusijos Federacijoje.
Specialiojo atašė pareigybės pagrindinis uždavinys - koordinuoti veiksmus, susijusius su Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių kapų ir palaidojimo vietas žyminčių paminklų priežiūrą Rusijos Federacijos teritorijoje.
Taip pat Lietuvos kultūros paveldo atašė Rusijoje bus pavedamas asmenų, vykdančių tremtinių ir politinių kalinių kapų ir palaidojimo vietų priežiūrą, veiklos koordinavimas, teigiama ministerijos aiškinamajame rašte.
Iki šiol nėra pasirašytas Lietuvos ir Rusijos susitarimas dėl karių ir civilių karo ir represijų aukų kapaviečių, kuris reglamentuotų abiejų valstybių įsipareigojimus, užtikrinančius minėtų asmenų kapaviečių išsaugojimą ir tinkamą priežiūrą abiejų valstybių teritorijose. Lietuvos institucijų ir nevyriausybinių organizacijų individualiomis galimybėmis organizuotas Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių kapaviečių Rusijos Federacijoje tvarkymas yra nekoordinuotas ir nenuoseklus, todėl būtina šiai sričiai koordinuoti įsteigti Lietuvos kultūros paveldo atašė pareigybę.
Specialiojo atašė išlaikymui iš valstybės biudžeto skiriama 250 tūkst. litų metams, iš jų 100 tūkst. litų - darbo užmokesčiui.
Vyriausybei pritarus šiam nutarimo projektui, dokumentas įsigalios šių metų rugsėjo 1 dieną.
Suskaičiuota, kad Rusijos teritorijoje yra per 200 kapinių, kuriose palaidota tūkstančiai lietuvių tremtinių ir politinių kalinių, apie 10 proc. iš jų sunykusios.